16 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۰۶ ۱۴:۰۹:۲۴
کد مطلب:  SItNNe5v
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان:
محدودیت های آموزش و پرورش، فرصتی بزرگ در آموزش های برون سپاری محسوب می شوند

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: امروز هر اندازه در آموزش و پرورش محدودیت وجوددارد، همان محدویت ها در بخش آموزش های برون سپاری فرصت محسوب می شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان مهندس رحیم محمدی در همایش بزرگ متولیان برون سپاری آموزش های مهارتی کاردانش به همت معاونت آموزش متوسطه اداره کل با حضور کارشناسان آموزش و پرورش و مدیران اظهار کرد: امروز در حوزه برون سپاری کاملا به صورت غیرمتمرکز عمل می کنیم به طوری که کارشناسان هر منطقه براساس استعدادها و توانایی های موجود در منطقه مورد نظر، اقدامات لازم را در زمینه آموزش انجام می دهند.

وی با بیان اینکه در آموزش های برون سپاری، نیروی انسانی فرصت محسوب می شود، افزود: در حال حاضر در آموزش های برون سپاری حدود 13 درصد آموزش های فنی حرفه ای و کاردانش خود را با 5 میلیارد تومان در سال اداره می کنیم.

مهندس رحیم محمدی ادامه داد: ما به کمک این آموزش ها، ظرفیتی را در مرکز ایجاد می کنیم و این ها فرصت هایی محسوب می شوند که باید در آموزش های برون سپاری از آنها استفاده کنیم.

وی در ادامه اظهاراتش با اشاره به اینکه در اجرا هنوز نتیجه مورد نظر از تفاهم نامه ها و تعاملات مورد انتظار با دستگاه های دیگر بدست نیامده است، گفت: این درحالی است که در آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش باید نتیجه تعامل دو طرفه بین آموزش و پرورش، بخش خصوصی و بخش های دیگر را مشاهده کنیم.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان با طرح این سوال که هم اکنون چه مشکلاتی در آموزش و پرورش وجود دارد و آموزش های برون سپاری در کدام بخش از تعلیم و تربیت قرار دارد، گفت: یکی از مشکلات موجود در آموزش و پرورش، تمرکز است،

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از محدودیت های آموزش و پرورش، نیروی انسانی است، عنوان کرد: ما براساس نظام استخدام، براساس نیازسنجی متمرکز، یک فرایند استخدام و بکارگیری را در آموزش و پرورش انجام می دهیم اما گاهی اوقات در این راستا خطاهایی صورت می گیرد که به راحتی قابل گذر نیستند به این معنا که اگر نیرویی به اشتباه استخدام شود، باید 30 سال از وجود آنها استفاده کنیم.

مهندس رحیم محمدی، محدودیت سوم آموزش و پرورش را محتوای آموزشی برشمرد و افزود: هم اکنون در کشور حدود 144میلیون کتاب چاپ می شود به طوری که تنها در شاخه فنی حرفه ای550  عنوان کتاب به چاپ رسیده است این در حالی است که باید محتوای آموزشی متناسب با نیازهای روز دنیا تغییر پیدا کند.

وی در ادامه اظهاراتش به محدودیت چهارم موجود در آموزش و پرورش، اشاره کرد و افزود: متاسفانه حرکت در راستای تغییرات روز و نیازهای بازار از نظر ساختاری به کندی عمل می شود تا جایی که این سیستم قادر نیست خود را با تغییرات اجتماعی و اقتصادی و ... هماهنگ کند.

وی، منابع مالی را محدودیت پنجم آموزش و پرورش دانست و گفت: در حال حاضر آموزش و پرورش از این محدودیت به شدت رنج می برد این در حالی است که آموزش و پرورش، بزرگترین دستگاه تولید سرمایه در کشور است؟ چون به محصول آموزش و پرورش به عنوان ثروت نگاه نمی شود و ما وابسته به اقتصاد نفتی هستیم و متاسفانه هنوز سیاستگذاران به این نتیجه دست پیدا نکرده اند که اگر قر ار است ثروتی تولید شود، آموزش و پرورش نقطه هدف است.

وی اعلام کرد: تولید ثروت در ژاپن از طریق سرمایه های انسانی حدود 86درصد است این درحالی است که در کشور ایران حدود 34درصد است.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان تصریح کرد: از 100درصد اعتبار تخصیص داده شده به آموزش و پرورش، 2/98 درصد آن مربوط به هزنیه های پرسنلی است.

وی تصریح کرد: واقعیت این است که هم اکنون نظام ساختار 6_3_3 به نقطه ای رسیده است که پیچیده ترین فرایند آموزش و پرورش در آن قرار دارد و آن آموزش دوره دوم متوسطه است که در این دوره 150 رشته کاردانش، 42 رشته فنی حرفه ای و 4 رشته نظری وجود دارد.

به اشتراک بگذارید :