16 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۰۶ ۱۴:۰۰:۰۳
کد مطلب:  xRseEO1b
رئیس اداره آموزش فنی و حرفه ای و کاردانش استان اصفهان:
حدود6500 هنرجو در استان از خدمات طرح دوگانه استفاده می کنند

رئیس اداره آموزش فنی و حرفه ای و کاردانش استان اصفهان گفت: هم اکنون حدود6500 هنرجو از خدمات طرح دوگانه استفاده می کنند که در زمینه های مختلف صنعت، خدمات و کشارزی توزیع شده اند به طوری که سهم زمینه صنعت و کشاورزی استان نسبت به سهم خدمات افزایش پیدا کرده است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان مهندس شاهپوری در همایش بزرگ متولیان برون سپاری آموزش در شاخه کاردانش با حضور معاون آموزش متوسطه اداره کل و جمعی از مدیران اظهار کرد: امروز آموزش های فنی حرفه ای در سطح جهانی معمولا براساس سبک مشخص شده آلمان پیش می رود و براساس این مدل، آموزش های فنی حرفه ای رسمی را به دو دسته آموزش های مستمر و مداوم در مراکز آموزشی و آموزش های در مراکز کار طبقه بندی می کنند.

وی افزود: بهترین نوع اشتغال زمانی است که در محل کار صورت بگیرد به طوری که در این روش، دروس تئوری در موسسات آموزشی برگزار می شود و به دنبال آن نیز دانش آموزان به صورت استاد _ شاگردی در کارخانجات حضور پیدا می کنند.

شاهپوری با اشاره به مطلب فوق ادامه داد: براساس مطالعه تطبیقی انجام شده نیز این مدل در کشور ما اجرا می شود و آموزش های فنی حرفه ای در داخل هنرستان ها و آموزش های کاردانش براساس شیوه دوم یعنی خارج از محیط هنرستان ارائه می شود.

وی اعلام کرد: در سال1371 به این نتیجه رسیدیم که از ظرفیت های خارج از آموزش و پرورش از جمله دستگاه های متولی و بخش خصوصی استفاده کنیم که براین اساس روش آموزش مهارتی دوگانه پیشنهاد شد.

رئیس اداره آموزش فنی و حرفه ای و کاردانش استان اصفهان، هدف از این آموزش ها را استفاده از ظرفیت دستگاه های خدماتی و تولیدی ذکر کرد و گفت: بر این اساس با بکارگیری مولفه های مربوطه در داخل و خارج از هنرستان ها، آموزش های لازم ارائه می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر استان اصفهان از 136هنرستان مجری طرح کاردانش به صورت برون سپاری و 177مرکز همکار برخوردار است که خدمات خود را در اختیار آموزش و پرورش استان قرار می دهند.

 شاهپوری با اعلام اینکه هم اکنون حدود6500 هنرجو از خدمات طرح دوگانه استفاده می کنند، اظهار کرد: این گروه در زمینه های مختلف صنعت، خدمات و کشارزی توزیع شده اند که سهم زمینه صنعت و کشاورزی استان نسبت به سهم خدمات افزایش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: میزان اعتبارات اختصاص داده شده برای این طرح، بالغ بر50 میلیارد ریال در سال است که آموزش و پرورش استان اصفهان در رتبه های اول در کشور قرار دارد و بیشترین سهم را از این آموزش ها می برد.

شاهپوری با بیان اینکه این آموزش ها با چالش ها و مزایایی روبرو بوده است، افزود: از دو سال پیش برنامه ساماندهی آموزش ها به اجرا گذاشته شد وکه در اولین قدم، بانک اطلاعات آموزش ها تهیه شد.

به اشتراک بگذارید :