19 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۱۷ ۱۵:۲۹:۰۳
کد مطلب:  1618996
دردیدار معاون وزیر آموزش و پرورش و نماینده مقام معظم رهبری در فارس و امام جمعه شیراز تاکید شد:
حمایت از برنامه‌های هویتی برای کودکان / ارزش‌های دینی و ملی را در دوران کودکی آموزش دهیم

نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس و امام جمعه شیراز با بیان اینکه توجه به مسئله هویت به خصوص برای مقطع سنی پیش‌دبستانی و کودکان بسیار لازم است و باید برای آن برنامه‌های فاخر و مناسبی اجرا شود، گفت: ما هم از این برنامه‌ها حمایت خواهیم کرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس و امام جمعه شیراز در دیدار با معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اهمیت مسئله هویت گفت: مسئله هویت اسلامی و ملی آنقدر مهم است که در جلسه شورای فرهنگ عمومی این مبحث را مطرح کرده و مصوب کردیم که در برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی استان فارس حتماً این قضیه مدنظر قرار گیرد.

وی افزود: توجه به مسئله هویت به خصوص برای مقطع سنی پیش‌ دبستانی و کودکان بسیار لازم است و باید برای آن برنامه‌های فاخر و مناسبی اجرا شود و ما هم از این برنامه‌ها حمایت خواهیم کرد.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه اگر همه با هم کار کنیم، در این زمینه قطعاً به نتایج خوبی خواهیم رسید، گفت: باید تلاش کنیم تا تعامل و همکاری از مدل کارهای همدیگر مطلع شویم تا هماهنگی‌ها در این خصوص شکل گیرد. 

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش نیز در این دیدار با بیان اینکه هم‌اکنون 8 میلیون و 400 هزار دانش‌آموز در مقطع پیش‌ دبستانی و حدود یک میلیون و 200 هزار دانش‌آموز در مقطع دبستانی داریم، گفت: با بررسی‌هایی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که اگر می‌خواهیم روی بحث هویت، کار بنیادی انجام دهیم، بر اساس آن چیزی که پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد و آنچه که قبل از پژوهش‌ها، مبانی دینی ما می‌گوید، باید از دوران کودکی این کار را آغاز کنیم.

دکتر رضوان حکیم‌زاده با تصریح اینکه اگر از دوره کودکی عبور کنیم، ذائقه فرهنگی کودکان ما شکل می‌گیرد و تغییر دادن آن هم بسیار دشوار خواهد بود، گفت: اگر در دوره کودکی سرمایه‌گذاری کردیم، حس تعلق به ارزش‌های دینی و ملی در میان کودکان ما نهادینه خواهد شد و این احساس تعلق باعث می‌شود در دوره‌های بعدی هویت یکپارچه شکل بگیرد.

حکیم‌زاده ادامه داد: به همین دلیل پژوهش‌هایی انجام دادیم و برنامه‌ای را در تمام پیش دبستانی‌های سراسر کشور بر روی بحث هویت‌سازی در قالب فعالیت‌ها و برنامه‌های خلاقانه متناسب با دوره کودکی به صورت هدفمند شروع کردیم.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: نتایج کارهایی که در این زمینه در طول یکسال انجام می‌دهیم به صورت همایش‌های کشوری هم در بخش علمی هم کارهایی که مربیان انجام می‌دهند، در قالب قصه، فیلم و نمایش که مربوط به عناصر هویت دینی و ملی ماست را عرضه می‌کنیم که هم تجربه‌گردانی می‌شود و هم متخصصان و صاحب‌نظران راجع به این موضوع صحبت می‌کنند.

وی با بیان اینکه دو همایش قبلی هویت کودکان ایران اسلامی در یزد و قزوین برگزار شده بود، گفت: میزبان همایش سوم فارس بود که به حق و انصاف بسیار خوب و همه جانبه هم از جهت علمی و هم اجرایی به این موضوع پرداختند.

حکیم‌زاده با تأکید بر اینکه اگر قرار است در جایی کار شروع شود، همین دوره پیش دبستانی است، گفت: گزارشی در بحث هویت کودکان به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه دادیم که منجر به شکل‌گیری سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک شد زیرا اگر می‌خواهیم فرزندانی در تراز نظام جمهوری اسلامی داشته باشیم نباید صبر کنیم که به دانشگاه بیایند، حتی در دبستان هم دیر است و باید این کار را از کودکی شروع کنیم.

وی با یادآوری اینکه بنا بود سومین دوره همایش کودکان ایران اسلامی را در سال گذشته برگزار کنیم اما به دلیل شیوع کرونا موفق به اجرای آن نشدیم، به ظرفیت‌های استان فارس اشاره کرد و گفت: استان فارس به دلیل ظرفیت بی‌بدیلی که دارد، واقعاً همه عناصر افتخارآمیز و هویت بخش ما را چه در بحث معنویت که بارگاه حضرت شاهچراغ(ع) است چه از جهت هنر و ادب فارسی در خود جای داده است و بحمد الله کار خیلی ارزشمندی در اجرای این همایش در استان فارس انجام شد و به نظر می‌رسد که با توجه به عنایتی که خداوند داشته و کار خوب همکاران در این زمینه، چنین اقداماتی به هویت‌سازی کودکان کمک می‌کند.

خاطر نشان میشود: در این دیدار فرهاد اسماعیلی مدیرکل و محمد فیاض پور معاون اموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش فارس نیز حضور داشتند.

به اشتراک بگذارید :