17 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۱۶ ۱۲:۳۰:۰۹
کد مطلب:  1618464
دبیر علمی همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی در شیراز خبر داد:
ارسال بیش از یک هزار و یکصد مقاله علمی و اثر هنری ادبی به دبیرخانه همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی دوره پیش دبستانی در شیراز

دبیر علمی همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی با بیان اینکه 638 اثر هنری ادبی و 499 مقاله علمی به این همایش ارسال شد گفت: پیشینه تاریخی ما نشان می‌دهد که هرجا تجلل ، ایرانیت و اسلامیت در هم تنیده شده است ، نقطه اوج و شکوفایی و تمدن سازی ما بوده است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر بابک شمشیری در سومین همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی که میزبانی آموزش و پرورش فارس در حال برگزاری است با بیان اینکه هویت هم جنبه فردی و هم جنبه اجتماعی دارد و حوزه‌های مختلف علمی را در بر می‌گیرد اظهار کرد: مسئله اصلی این است که انسان دارای لایه‌های مختلف هویتی اعم از لایه‌های اخلاقی، مذهبی،اجتماعی،جهانی،ملی،جنسیتی و دیگر موارد است که همگی لایه‌های هویتی را شکل می‌دهند.

دبیر علمی همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی گفت: مشکل اساسی زمانی پیش می‌آید که بین لایه های هویتی، تعارض ایجاد شود و بحران هویت نتیجه همین تعارض هاست و هویت سالم هویتی است که بصورت سازمان یافته بتواند این لایه‌ها را در کنار هم قرار بدهد.

شمشیری ادامه داد: در بحث هویت دو مفهوم اساسی داریم که آموزش و پرورش با هردو سر و کار دارد؛ مفهوم اول هویت‌یابی و مفهوم دوم شکل گیری هویت است که بطور کلی در امر تعلیم و تربیت مؤثر است.

وی اضافه کرد: هویت ملی، یکی از لایه‌های اصلی هویت اجتماعی است که ممکن است دچار آسیب بشود.

وی سه عنصر، ایرانیت، اسلامیت و تجدد را در شکل‌گیری هویت حائز اهمیت دانست و گفت: بُعد تجلل به این لحاظ در شکل گیری هویت موثر است که تا دیگری نباشد، هویتی شکل نخواهد گرفت.

دبیر همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی معتقد است: این تعارض بین این سه بُعد در ۱۵۰ سال گذشته وجود داشته است و هنوز نتوانستیم به یکپارچگی در این مورد برسیم که نظام تعلیم و تربیت باید در این مورد ایفای نقش کند‌ و در دوره بعد از اسلام نیز ،در بحث معماری، تفکر و اندیشه‌های بزرگان، تلفیق این بُعد هارا میتوانیم ببینیم.

شمشیری تاکید کرد: اگر بخواهیم در امر حفظ هویت به نتیجه برسیم، باید برنامه و راهکارهایمان در راستای تلفیق و یکپارچه‌سازی این سه عنصر باشد.

دبیر علمی همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی، در خصوص فلسفه برگزاری همایش‌های علمی اظهار کرد: سیاست‌ها،برنامه‌ریزی‌ها تفکرات و طرح‌ها معمولا از سوی مدیران و سیاستگذاران، بدست کارگزاران و مجریان می‌رسد و انتظار می‌رود که کارگزاران این تعقل و اندیشه‌ها را در عمل پیاده سازی کنند.

شمشیری ادامه داد: همایش های علمی روند معکوس دارد از این نظر که این فرصت فراهم می‌شود تا کارگزاران و مجریان در صحنه آموزش و پرورش، اعم از معلمان و مربیان، بتوانند یافته‌های علمی، طرح ها و نقد های خود را مطرح کنند و به دست مدیران برسانند.

وی بیان کرد: با توجه به فرصت اندکی که در اختیار داشتیم اما استقبال از این همایش چشمگیر بود، بطوری که در مقالات علمی ۴۹۹ مقاله به دبیرخانه همایش رسید.

شمشیری افزود: در فرایند داوری از این مجموعه مقالات علمی حدود ۵۰ اثر انتخاب شد که ۲۲ اثر بصورت شفاهی و ۲۸ مقاله بصورت پوستر در این همایش ارائه و پس از همایش نشر داده خواهد شد و برای داوری مقالات علمی از دانشگاه های مختلف کشور کمک گرفتیم.

دبیر علمی سومین همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی گفت: در مجموع ۶۳۸ اثر هنری ادبی به این همایش ارسال شد که به تفکیک ۲۳۳ اثر در حوزه قصه نویسی، ۱۶۰ اثر قصه گویی، ۳۲۲ اثر فیلم کوتاه ، ۱۱ اثر قصه خوانی و ۲۲ در انیمیشن و پویا نمایی بوده است.

شمشیری با اشاره به اینکه داوری این بخش بر عهده کانون پرورشی فکری بوده است اضافه کرد: در نهایت ۱۰ اثر در قلمرو قصه نویسی، ۱۰ اثر در حوزه قصه خوانی ۵ اثر در بازی بومی محلی، ۵ اثر در بازی رایانه و ۱۰ اثر فیلم کوتاه انتخاب شدند‌.

وی افزود: در این همایش بنا داریم تا آثار برتری که از قابلیت و ظرفیت مناسب برخوردار هستند را با حمایت وزارت آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بصورت کتاب به چاپ برسانیم.

دبیر علمی همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی اظهار کرد: این همایش می‌تواند تولیدات و دست‌آوردهای خوبی برای ارائه به جامعه علمی، معلم‌ها و خانواده‌های ایرانی در بر داشته باشد.

به اشتراک بگذارید :