10 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۱۵ ۱۳:۴۰:۰۰
کد مطلب:  1617482
از سوی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اعلام شد؛
تشکیل کارگروهی برای «بررسی اعتراضات شرکت‌کنندگان آزمون سراسری» دانشگاه‌ها

کارگروهی برای «بررسی اعتراضات شرکت‌کنندگان آزمون سراسری» دانشگاه‌ها از سوی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تشکیل می شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، حسن ملکی؛ رئیسسازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در نامه ای به ابراهیم خدایی؛ رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: با توجه به گزارش‌های دریافتی و بررسی‌های انجام‌شده بر روی سؤالات آزمون سراسری سال جاری با اینکه انتظار می رفت با عنایت به هماهنگی ها  و مکاتبات به عمل آمده با آن سازمان در طراحی سؤالات آزمونسراسری امسال، شرایط خاص کرونایی در نظر گرفته شود تا از فشار روحی که در این دو سال به دانش آموزان و خانواده‌های آنان واردشده؛ کاسته شود، متأسفانه نه‌تنها در برخی از دروس (خاصه درس ریاضی) چنین اتفاقی رخ نداد، بلکه شاهد عدم تطابق برخی از سؤالات آزمون با رویکرد، اهداف و دامنه محتوایی کتاب‌های درسی بودیم، تا حدی که برخی از سؤالات صراحتاً ناظر به مفاهیمی بود که در کتاب‌های درسی هیچ اشاره‌ای بدان نشده است. هرچند سال‌های گذشته نیز کم‌وبیش چنین مواردی اتفاق افتاده بود و مورد اعتراض این سازمان نیز قرار گرفت لیکن سؤالات آزمون سال جاری مؤید این امر است که به اعتراضات و انتقادات توجه کافی نشده است.

سازمان پژوهش تأکید کرده است: ازآنجاکه تخطی سؤالات آزمون از برنامه‌های درسی رسمی کشور باعث از بین رفتن اعتماد جامعه به‌نظام آموزش رسمی کشور، تحت‌الشعاع قرار گرفتن اهداف برنامه درسی، ترویج کتب کمک‌آموزشی و جزوات غیراستاندارد و مراجعه دانش آموزان به مؤسسات کنکور را در پی خواهد داشت؛ لذا پیشنهاد می‌شود سریعاً کار گروهی در آن سازمان تشکیل، تا اعتراضات به عمل آمده در خصوص سؤالات آزمون مذکور بررسی و نسبت به تصمیم‌گیری در خصوص حذف سؤالات نامعتبر اقدام عاجل صورت پذیرد و نتیجه از طریق رسانه‌های جمعی به اطلاع داوطلبان و خانواده‌هایشان برسد.

شایان‌ذکر است در این نامه سازمان پژوهش اعلام آمادگی کرده است که کارشناسان این سازمان به‌عنوان تنها متولی تدوین برنامه‌‌های درسی نظام آموزش‌وپرورش کشور، همچون سنوات گذشته، مصادیق دقیق عدم تطابق سؤالات با رویکرد، اهداف و محتواهای کتاب‌های درسی را در اختیار سازمان سنجش قرار دهند.

رئیس سازمان پژوهش در مکاتبه دیگری از وزیر آموزش‌وپرورش خواست تا اقدام جبرانی لازم و کارشناسانه از سوی سازمان سنجش صورت پذیرد. وی همچنین خواستار مشخص شدن راهکار قانونی دقیق و معین برای نظارت سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بر سؤالات کنکور سراسری در سال‌های آینده شده است.

گفتنی است، در آزمون سراسری امسال دانشگاه‌ها که چند روز قبل برگزار شد، تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان نسبت به‌دشواری سؤالات به‌ویژه «درس ریاضی» و خارج از محتوای کتاب‌های درسی بودن سؤالات آزمون سراسری، انتقاد داشتند.

به اشتراک بگذارید :