11 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۰۸ ۱۲:۲۹:۲۶
کد مطلب:  1610690
رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی در نشست شورای این سازمان خبر داد؛
رشد 160 درصدی برنامه‌های سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی در سال گذشته

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی در نشست شورای سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی که با حضور وزیر آموزش‌وپرورش برگزار شد از رشد 160 درصدی برنامه‌های سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی در سال گذشته نسبت به سال 1398 خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، سید جواد حسینی در این نشست با ارائه گزارشی از فعالیت سال گذشته آموزش‌وپرورش استثنایی گفت: سال گذشته سه بسته تحولی مدرسه انطباقی، مداخلات بهنگام طلایی و توسعه مشارکت‌ها، کاهش تمرکز و اجتماعی شدن با  8 برنامه و 30 فعالیت در سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی تدوین و اجرایی شد و 93.3 درصد فعالیت‌های این بسته‌ها تأسیسی بود.

حسینی با اشاره به دستاوردهای بسته تحولی مدرسه انطباقی گفت: بسته تحولی مدرسه انطباقی به دنبال مناسب‌سازی تمامی ابعاد تعلیم‌وتربیت برای دانش‌آموزان با نیازهای ویژه است و در بخش مناسب‌سازی فضا و تجهیزات سال گذشته 64 مدرسه به‌صورت الگویی مناسب‌سازی شد و برای سال جاری نیز ۱۶۰مدرسه مناسب‌سازی خواهند شد.

وی افزود: در راستای نهضت مشارکت توان‌افزایی سال گذشته ۸۴میلیارد تومان خیرین برای خرید تجهیزات توان‌بخشی، ورزشی و آموزشی به آموزش‌وپرورش استثنایی کمک کردند و در سال جاری نیز ۵۰۰میلیارد تومان اعتبار دیده شده است

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی گفت: بخشی دیگر از فعالیت بسته تحولی مدرسه انطباقی توسعه مراکز مشکلات ویژه یادگیری بود که تعداد این مراکز از ۵۰۰مرکز در سال گذشته به ۷۸۵مرکز رسید.

حسینی تصریح کرد: افزایش مراکز مشاوره از ۱۵مرکز به ۵۳مرکز، سالن‌های ورزشی ویژه دانش‌آموزان استثنایی از ۳۰سالن به ۴۱سالن و ایجاد مراکز جامع تشخیصی، توان‌بخشی و مشاوره همچنین اتاق‌های چند حسی از جمله فعالیت‌های انجام شده دربسته تحولی مدرسه انطباقی است.

معاون وزیر با بیان اینکه بر اساس آمایش سرزمینی ۲۱۰مدرسه استثنایی در کشور موردنیاز است اظهار کرد: ساخت این مدارس از یک سال و نیم گذشته در قالب نهضت از خشت تا بهشت آغاز شده است و تاکنون ۱۴۵مدرسه کلنگ‌زنی و یا افتتاح شده است.

حسینی مناسب‌سازی نیروی انسانی را یکی دیگر از ابعاد بسته تحولی مدرسه انطباقی دانست و گفت: سال گذشته به ۸هزار نفر زبان اشاره و خط بریل آموزش داده شد درصورتی‌که هدف‌گذاری ۵هزار نفر بود و ۱۵درصد معلمان دانش‌آموزان کم‌توان ذهنی نیز مهارت‌های چندگانه را آموزش دیدند و برای سال ۱۴۰۰نهضت آموزش جهت‌یابی و حرکت هدف‌گذاری شده است.

وی افزود: تولید بیش از ۷هزار محتوای آموزشی، پرورشی و توان‌بخشی استاندارد و بارگذاری در شبکه شاد و مناسب‌سازی و یا تألیف ۱۲۴عنوان کتاب و درس‌افزار در سال گذشته از جمله اقدامات در زمینه مناسب‌سازی و تولید محتواهای استاندارد در بسته مدرسه انطباقی بود.

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی تکیه بر فناوری‌های نوین را یکی دیگر از محورهای بسته تحولی مدرسه انطباقی دانست و گفت: ایجاد اپلیکیشن جامع آموزش و اطلاع‌رسانی، راه‌اندازی سامانه ندای همراه برای دانش‌آموزان تلفیقی فراگیر، ایجاد پایگاه آموزش مجازی در ۳۲استان، مناسب‌سازی شبکه شاد و اهدای بیش از ۳۰هزار تبلت به دانش‌آموزان کم‌برخوردار استثنایی از جمله اقدامات انجام شده در خصوص استفاده از فناوری‌های نوین در آموزش‌وپرورش استثنایی است.

حسینی  در ادامه به تشریح دستاوردها و فعالیت‌های انجام شده در خصوص بسته تحولی مداخلات بهنگام طلایی پرداخت و گفت: سال گذشته سند جامع مداخلات بهنگام طلایی در آموزش‌وپرورش استثنایی تدوین و اجرایی شد و افزایش ۱۵درصدی ارائه خدمات توان‌بخشی به نوآموزان پیش دبستانی در این بسته تحولی هدف‌گذاری شده بود اما با تلاش‌های انجام شده افزایش   ۶۱.۷درصدی را در این حوزه شاهد بودیم.

وی افزود: هدف‌گذاری افزایش ۴۵درصدی خدمات توان‌بخشی درون و برون مدرسه‌ای و تحقق ۵۰درصدی و هدف‌گذاری افزایش ۵درصدی خدمات مشاوره‌ای و تحقق ۸.۹درصدی از جمله دستاوردهای سال گذشته بسته تحولی مداخلات بهنگام طلایی بود.

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی افزود: برای سال تحصیلی ۱۴۰۰افزایش پوشش تحصیلی نوآموزان پیش‌دبستانی از ۱۰هزار و ۹۹۱نفر به ۱۵هزار نفر هدف‌گذاری شده است.

معاون وزیر برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان و پیش‌دبستانی را یکی از فعالیت‌های بزرگ سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی دانست و گفت: سال گذشته و علی‌رغم شرایط کرونایی ۹۸.۸درصد نوآموزان بدو ورود به دبستان تحت پوشش این برنامه قرار گرفتند و هدف‌گذاری این برنامه برای سال ۱۴۰۰پوشش ۹۹درصدی است.

حسینی در ادامه به ارائه دستاوردها و فعالیت‌های انجام شده در خصوص بسته تحولی توسعه مشارکت‌ها و اجتماعی شدن پرداخت و گفت: فعالیت‌های این بسته تحولی در چهار حوزه معلمان، اولیا، دانش‌آموزان و تشکل‌های مردمی و پیش‌کسوتان تدوین و اجرایی شده است.

وی افزود: طرح جمع‌آوری ایده‌های مطلوب با جمع‌آوری ۶۲ایده، گروه‌بندی حرفه‌ای معلمان با مشارکت ۵هزار و ۲۵۳معلم و تحقق ۲۵درصدی نظارت همتا با هدف تجربه گردانی از جمله فعالیت‌های بسته تحولی توسعه مشارکت‌ها در حوزه معلمان برای سال ۹۹بود.

حسینی ادامه داد: ایجاد پارلمان مشورتی اولیا در سطح استانی و سطح ملی، طرح مدرسه یاری اولیا با مشارکت ۴هزار و ۲۹۶نفر از اولیای متخصص دانش‌آموزان و اجرایی‌سازی طرح اولیای همیار معلم ویژه شرایط کرونایی از جمله فعالیت‌های انجام شده بسته تحولی توسعه مشارکت‌ها در حوزه اولیا برای سال ۹۹بود.

وی افزود: برای سال ۱۴۰۰بسته تحولی مشارکت اولیا در ۷محور تدوین شده است و به‌زودی اجرایی می‌شود.

معاون وزیر با اشاره به فعالیت‌های انجام شده سال گذشته بسته تحولی توسعه مشارکت‌ها در حوزه دانش‌آموزان گفت: ایجاد مجلس دانش‌آموزی مستقل دانش‌آموزان با نیازهای ویژه در سطح منطقه‌ای و ملی، تحقق ۷۰درصدی برنامه هر دانش حداقل یک نقش و یک تشکل، مشارکت ۴۶درصد مدارس در برنامه هر مدرسه یک سرود و تحقق ۴۱.۷درصدی طرح مدام از جمله دستاوردهای سال گذشته بسته توسعه مشارکت‌ها در حوزه دانش‌آموزان است.

وی افزود: تحقق ۶۵.۱درصدی برنامه گنجینه مدیریتی، ایجاد ۲۱۰باشگاه پیش‌کسوتان با تحقق ۶۵.۱درصدی و اجرای برنامه ۱۰۰مدرسه ۱۰۰دبیرخانه در ۵۰۰مدرسه استثنایی از جمله دستاوردهای بسته توسعه مشارکت‌ها در حوزه پیش‌کسوتان است.

معاون وزیر یکی از نیازهای اساسی دانش‌آموزان استثنایی را یادگیری مهارت‌های فنی و حرفه‌ای و شغلی دانست و گفت: تدوین سند جامع آموزش‌های مهارتی و فنی حرفه‌ای، تدوین و تصویب ۵۰استاندارد شغلی، تدوین و تصویب شیوه‌نامه کیفیت‌بخشی به آموزش‌های مهارتی، ایجاد دستکم ۳۲نمایشگاه دستاوردهای دانش‌آموزان استثنایی، تجهیز ۱۳۸۶کارگاه هنرستان‌های پیش حرفه‌ای و حرفه‌ای و تصویب آیین‌نامه دوره متوسطه کاردانش دانش‌آموزان استثنایی در شورای‌عالی آموزش‌وپرورش از جمله اقدامات در زمینه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به دانش‌آموزان با نیازهای ویژه است.

معاون وزیر در ادامه با بیان اینکه آموزش‌وپرورش استثنایی در قالب ۷۸۵مرکز مشکلات ویژه یادگیری به دانش‌آموزان عادی دارای مشکلات یادگیری خدمات ارائه می‌دهد گفت: تدوین سند توسعه کمی و کیفی مراکز مشکلات ویژه یادگیری با ۴راهبرد، ۵برنامه و ۳۰طرح، تدوین شاخص‌های استانداردسازی مراکز مشکلات ویژه یادگیری، طراحی اپلیکیشن اطلاع‌رسانی، اجرای غربالگری نوآموزان پیش‌دبستانی در معرض مشکلات ویژه یادگیری و ارائه خدمات به دیرآموزان پیش‌دبستانی با تدوین ۴کتاب ، بخشی از اقدامات در حوزه مراکز مشکلات ویژه یادگیری است.

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی به دیگر اقدامات انجام شده سازمان در سال ۹۹اشاره کرد و گفت: پوشش ۸۰درصدی دانش‌آموزان استثنایی در حوزه خدمات توان‌بخشی درون و برون مدرسه‌ای و استفاده ۲۷هزار دانش‌آموز با نیازهای ویژه از خدمات توان‌بخشی برون مدرسه‌ای، پرداخت ۶.۵میلیارد تومان کمک‌هزینه خدمات حمایتی در ۱۸آیتم و رشد ۵۱درصدی بودجه سازمان از دیگر دستاوردهای سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی در سال ۹۹است.

وی افزود: بودجه مصوب سازمان در سال ۱۴۰۰به ۲۹۶میلیارد تومان رسیده است که نشان از رشد ۱۵۱درصدی دارد.

وی تصریح کرد: در سال جاری افزایش ۳۰درصدی ارائه خدمات توان‌بخشی به‌پیش دبستانی‌ها و ۶۰درصدی به دبستانی‌ها هدف‌گذاری شده است.

معاون وزیر یکی از برنامه‌های دیگر سازمان را توسعه و ایجاد مراکز موردنیاز دانش‌آموزان با نیازهای ویژه دانست و گفت: تعداد مدارس خاص استثنایی در سال ۱۳۹۹به ۱۷۲۰مدرسه رسید که ۱۹۹مدرسه بیشتر از سال ۹۸است و با ایجاد ۱۱۰مرکز جدید مشکلات ویژه یادگیری تعداد این مراکز در پایان سال ۹۹به ۷۸۵مرکز رسیده است .

وی افزود: در سال ۹۷سی سالن ورزشی ویژه دانش‌آموزان استثنایی در کشور وجود داشت که تعداد این سالن‌ها در سال ۹۹به ۴۳سالن رسیده است و ۲۹سالن ورزشی نیز در حال ساخت است.

وی گفت: تعداد مراکز مشاوره و راهنمایی دانش‌آموزان استثنایی از ۸مرکز در سال ۹۷به ۵۱مرکز در سال ۹۹رسیده است که نشان از رشد ۵۳۷درصدی دارد.

وی تصریح کرد: راه‌اندازی ۲۱۰باشگاه پیش‌کسوتان، ۳۲پایگاه جامع آموزش مجازی، ۳۲پایگاه سنجش آکوستیک، ۷مرکز جامع خدمات تشخیصی، مشاوره‌ای و توان‌بخشی، ۳۲استودیوی تولید محتوای الکترونیکی و ۵۹اتاق تربیت‌بدنی از حمله اقدامات نوآورانه سال ۹۹است و تا کنون این‌گونه مراکز در آموزش‌وپرورش استثنایی وجود نداشته اند .

به اشتراک بگذارید :