11 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۰۷ ۱۳:۱۰:۰۰
کد مطلب:  1609146
امضای تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه «کمیته ملی پارالمپیک»، «معاونت تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش‌وپرورش» و «سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی»

با حضور رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی، معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش‌وپرورش، رئیس کمیته ملی پارالمپیک، رئیس فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین،  رئیس فدراسیون ورزش‌های نابینایان و رئیس فدراسیون ورزش دانش‌آموزی تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه کمیته ملی پارالمپیک، معاونت تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش‌وپرورش و سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی به امضا رسید.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، سید جواد حسینی در این نشست که در محل کمیته ملی پارالمپیک برگزار شد با بیان این که هدف آموزش‌وپرورش استثنایی، مهیا نمودن دانش‌آموزان با نیازهای ویژه برای زندگی است اظهار داشت: این مهمّ در بستر آموزش مهارت‌های فردی و اجتماعی شکل می‌گیرد و فعالیت‌های تربیت‌بدنی بهترین امکان را برای یادگیری و تمرین این نوع آموزش‌ها فراهم می‌نماید.

وی افزود: فعالیت‌های تربیت‌بدنی که عمدتاً حرکت محور و سلامت‌محور هستند، در بهترین حالت خود نقش فعالیت‌های توان‌بخشی، توانمندسازی و تقویت قوای جسمانی و ایمنی دانش‌آموزان با نیازهای ویژه را دارد و در بدترین حالت خود، مانع افزایش معلولیت و ناتوانی این گروه از دانش‌آموزان و مانعی برای ایجاد ناتوانی‌ها و معلولیت‌های ثانویه می‌گردد.

وی تصریح کرد: ورزش برای دانش‌آموزان استثنایی علاوه بر سلامت، موجب  تقویت روح اجتماعی  و بازگشت آنان به زندگی عادی می‌شود.

معاون وزیر با بیان اینکه برای دانش‌آموزان استثنایی به دلیل شرایط خاص جسمی، امکان ورزش در مکان‌های عمومی وجود ندارد اظهار کرد: در راستای حل مشکل فضای ورزشی دانش‌آموزان با نیازهای ویژه تاکنون 41 سالن ورزشی ویژه در کشور ساخته شده است. علاوه‌برآن 29 سالن ورزشی دیگر در حال ساخت است و پیگیری ساخت 360  سالن ورزشی درون مدرسه‌ای و 60 اتاق بازی نیز در حال انجام است.

معاون وزیر با بیان این که نهضت توان‌افزایی با هدف تأمین تجهیزات ورزشی، آموزشی و توان‌بخشی برای دانش‌آموزان استثنایی در سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی اجرایی شده است گفت: در قالب این نهضت ۱۰۵نوع وسیله توان‌بخشی، ورزشی و کمک‌آموزشی برای ۸۰هزار نفر از دانش‌آموزان با نیازهای ویژه در قالب نهضت توان‌افزایی باید تأمین شود که 19 قلم آن تجهیزات ورزشی است.

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی، با اشاره به کمک ۷۶میلیاردتومانی خیرین در سال گذشته به آموزش‌وپرورش استثنایی در حوزه تأمین تجهیزات نهضت توان‌افزایی گفت: از این میزان بیش از ۳۱میلیارد تومان مشارکت خیرین در حوزه تأمین تجهیزات ورزشی و توان‌بخشی دانش‌آموزان با نیازهای ویژه است.

حسینی با تقدیر از حضور مسئولین فدراسیون‌های ورزشی در این نشست گفت: این تفاهم‌نامه مربعی از همکاری مشترک کمیته ملی پارالمپیک، معاونت تربیت‌بدنی و سلامت، سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی و فدراسیون‌های ورزشی حوزه آموزش‌وپرورش و پارالمپیک است.

معاون وزیر با اشاره به محورهای تفاهم‌نامه گفت: آموزش و توانمندسازی مربیان ورزشی حوزه آموزش‌وپرورش استثنایی، گسترش مسابقات ورزشی در ابعاد مختلف، برگزاری همایش‌های علمی و انجام پژوهش‌های علمی، توسعه و ترویج ورزش‌های پارالمپیک در مدارس، استفاده از تجهیزات و امکانات مشترک، ایجاد کانون‌های ورزشی، استعدادیابی و مشارکت با آکادمی کمیته ملی پارالمپیک در حوزه‌های پژوهشی، آموزشی، فنی و ورزشی از جمله محورهای این تفاهم‌نامه سه‌جانبه است.

وی در پایان گفت: این تفاهم‌نامه مسیر همکاری مشترک را هموار می‌کند و نتایج آن منجر به افزایش کیفیت فعالیت‌های ورزشی دانش‌آموزان با نیازهای ویژه خواهد شد.

به اشتراک بگذارید :