17 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۰۶ ۱۳:۳۹:۴۱
کد مطلب:  1607754
رونمایی از سامانه کشوری یاریگران زندگی در فارس

مدیرکل آموزش و پرورش فارس از راه‌اندازی سامانه کشوری یاریگران در فارس خبر داد و گفت: واگذاری این مسئولیت کشوری به استان حاصل تلاش‌های روسای ادارات و کارشناسان امور تربیتی در بخش آسیب‌های اجتماعی است که این افتخار را برای فارس به ارمغان آورده است و امروز شاهد رونمایی از این سامانه هستیم.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس دکتر فرهاد اسماعیلی، در آیین رونمایی از سامانه یاریگران زندگی که به مناسبت آغاز هفته مبارزه با مواد مخدر،  با حضور دبیر و اعضای شورای مبارزه با مواد مخدر استان فارس و معاونین پرورشی ادارات آموزش و پرورش سراسر استان برگزار شد، طرح یاریگران زندگی را یکی از فعالیت‌های تربیتی برشمرد که نتایج واقعی آن در درازمدت و در آینده نمایان می‌شود.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس با ابراز خرسندی از توقف رشد آمار مصرف مواد مخدر در بین دانش‌آموزان مقطع متوسطه در فارس گفت: جامعه امروز ما نیازمند خودباوری است.
اسماعیلی  ادامه داد: باید به این باور برسیم که اگر کارها مستمر و دائمی باشد نتیجه خواهد داد و دستیابی به توقف آمار رشد مصرف در دانش‌آموزان مقطع متوسطه موضوع مهمی است که حاصل تلاش همکاران و دانش‌آموزان یاریگر زندگی در کانون‌های یاریگران زندگی استان است.
وی ادامه داد: ایجاد مصونیت و خود مراقبتی یکی از نکات مهم در مقابله با پدیده شوم اعتیاد است که باید تمام برنامه‌ها متمرکز بر خودمراقبتی باشد.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس افزود: اعتیاد می‌تواند سرنوشت فردی و اجتماعی ما را به مخاطره بیندازد و هیچ کسی از این موضوع مصون نیست و همه باید خودمراقبتی داشته باشند.
اسماعیلی  تهیه و تدوین نقشه خطرپذیری مدرسه و محلات را یکی ار کارهای موثر در برنامه‌ریزی و تداوم کار پیشگیری از اعتیاد برشمرد و افزود: نیاز است تا این نقشه که قبلا هم تهیه شده به روز شود و با تمرکز بر محلات پرخطر اقدام به رفع مشکلات کنیم.
وی هویت بخشی به یاریگران زندگی و شبکه ذینفعان آن را از عوامل موثر در موفقیت این طرح برشمرد و افزود: توجه به خانواده‌ها و انتقال مباحث آموزشی به محیط‌ خانواده‌ نیز یکی دیگر از عوامل موفقیت این طرح است.
اسماعیلی از واگذاری مسوولیت راه‌اندازی سامانه کشوری یاریگران زندگی از سوی وزارت آموزش و پرورش به استان فارس خبر داد و افزود: واگذاری این مسوولیت کشوری به استان حاصل تلاش‌های روسای ادارات و کارشناسان امور تربیتی در بخش آسیب‌های اجتماعی است که این افتخار را برای فارس به ارمغان آورده است.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس با اشاره به تحقیقات انجام شده از سوی محققین و مقالات درج شده در مجلات بین المللی مربوط به کودکان و نوجوانان گفت: براساس تحقیق محقیقن بین المللی کودکان آشنا با کتاب از ۷۰ درصد آسیب‌های اجتماعی به دور هستند که یکی از این موارد اعتیاد است.
وی ادامه داد: بر اساس این نتایج ضروری است تا کودکان و نوجوانان را به سمت کتابخوانی پیش ببریم تا از درگیر شدن در دام آسیب‌های اجتماعی دور بمانند.

گفتنی است در پایان این مراسم نیز از سامانه کشوری یاریگران زندگی رونمایی شد.
 

به اشتراک بگذارید :