14 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۰۵ ۱۱:۳۰:۰۲
کد مطلب:  1606134
فرهنگی پیشکسوت اهل تیران و کرون:
نامه های پر از غلط کلاس اولی ها به معلم قشنگ ترین نوشته های دنیاست

صدیقه مؤیدی : لذت بخش ترین سال های تدریسم، تدریس در پایه ی اول بود .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان به نقل از روابط عمومی مدیریت آموزش و پرورش شهرستان تیران وکرون، صدیقه مؤیدی معلم بازنشسته و فرهنگی پیشکسوت درپاسخ به سوالات خبرنگار روابط عمومی آموزش و پرورش اینگونه پاسخ داد :

معرفی خودتان و بیان سوابق کاری :

بنده صدیقه مویدی فارغ التحصیل از دانشسرای مقدماتی  الزهرای تیران در سال ۱۳۷۴و  مفتخر به ۲۴  سال خدمت در کسوت آموزگاری و ۴سال خدمت در کسوت  معاونت و مدیریت، پس از قبولی و گذراندن ۴سال پر مشقت در دانشسرا به  دور  از خانواده تحت تربیت اساتید گرانقدر قرار گرفته و در سال ۷۴وارد وادی تدریس شدم. 18سال داشتم که معلم شدم. بیتوته در روستاهای دور افتاده و تدریس همراه  با عشق در سن پایین لذت معلمی را برایم چندین برابر کرد.آنچنان شیفته ی معلمی بودم که خستگی برایم هیچ معنایی نداشت . سعی می کردم تمام آنچه را در دانشسرا و پس از آن  تربیت معلم آموخته بودم به کار گیرم و آموزش و تربیت کودکان و نوجوانان را به نحو احسن انجام دهم.

شاگردانم را همچون فرزندانم دوست داشتم و لحظه ای از آموزش و تربیت آن ها غافل نمی‌شدم.  تدریس در پایه های اول تا ششم وهمچنین پیش دبستان ، تدریس چند پایه ، مدیر آموزگار چند پایه ،  معاونت آموزشی و مدیریت دبستان و متوسطه ی اول را تجربه کردم و در مهرماه سال ۹۸وقتی دیدم دیگر توان گذشته برای خدمت را ندارم با تقاضای خودم  بازنشسته شدم زیرا معتقدم معلم باید تا زمانی کار کند که توانایی معلم واقعی بودن را در خود می بیند و  ماندن در این وادی برای کسانی که توان و عشق معلمی را ندارند اشتباه است.

از خاطرات دوران تدریس:

لذت بخش ترین سال های تدریسم،  تدریس در پایه ی اول  بود . به نظر من  نامه های پر از غلط کلاس اولی ها به معلم  قشنگ ترین نوشته های دنیاست.

خصوصیات یک معلم خوب:

یک معلم خوب هرگز فراموش نمی کند که معلمی عشق است و هنر است و تجربه . عشق به آفریننده و آفریده ها و عشق به تدریس ،انگیزه را در او بالا می برد ، هنر تدریس شاد و جذاب، هنر  تلفیق دروس و علوم مختلف و هنر استفاده از ایده ها و خلاقیت های دیگران و اضافه نمودن تجربیات همکاران به تجربیات خود از معلم یک انسان قدرتمند می سازد.زیبا پوشی ، زیبا رویی و زیبا گویی از خصوصیات یک معلم خوب است . یک معلم خوب برای تمام دقیقه های کلاسش برنامه ی از پیش مشخص شده دارد و لحظه ای بدون برنامه در کلاس نمی ماند.

نقش همکاران در موفقیت شما:

مدیران در موفقیت معلمان نقش بزرگی دارندیکی از افرادی که در موفقیت  من تاثیر زیادی داشت خانم فروغ امینی مدیر وقت کودکستان شکوفه های انقلاب بود .صبر و شکیبایی ایشان در مقابل بی تجربگی های من به عنوان  مربی  و تشویق های ایشان برای شرکت ما در مسابقات علمی و تدریس های عملی راه را برای پیشرفت من باز کرد و من همیشه سپاسگزار ایشان هستم .یک فرصت بزرگ برای یادگیری معلمان و استفاده از تجربیات دیگران در امر تدریس است .فیلم های تدریس دیگران ، می‌تواند معلمان را در تدریس بهتر و شناخت کمبودها و رفع آن ها  یاری کند.

نظرتان در مورد دوران بازنشستگی:

دوران بازیابی انرژی تحلیل رفته در جسم و روح معلم است .دوران بازنشستگی لذت بخش است و فرصتی است برای جبران ناکامی هایی که به علت مشغله های زیاد شغل معلمی برایمان پیش آمده است معلمان جوان و تازه کار باید بدانند که  خوب خدمت کردن و رضایت از خود لذت بازنشستگی آینده را بیشتر می‌کند ، پس برای لذت بیشتر در بازنشستگی تلاش کنید.

صحبت شما با معلمین و دانش آموزان :

من از معلمان عزیز میخواهم بسیار مراقب سلامتی‌شان باشند و جسمشان را سالم به سن بازنشستگی  برسانند، به دردها و هشدارهای بدنشان توجه بیشتری بکنند و خصوصا خانم ها بیشتر از ۲۰سال کار نکنند.

 توصیه ی من به همکاران و دانش آموزان این است که قدر لحظه لحظه ی زندگی‌شان را بدانند و باعشق زندگی کنند، شادی را برای خود و دیگران به وجود بیاورند و خود را لایق بهترین ها در دنیا و آخرت دانسته ، برای رسیدن به آن تلاش کنند

حرف های شنیدنی جهت راهنمایی همکاران:

هرگز از پرسیدن خجالت نکشید و نترسید ،شجاعانه از باتجربه ترها راهنمایی بخواهید پرسیدن هرگز مقام شما را پایین نمی آورد بلکه شما را از اشتباه کردن حفظ می‌کند،نگاه مهرآمیز خود را از هیچ همکار یا دانش آموز یا اولیای دانش آموزی  دریغ نکنید،بهترین خودتان در هر زمان و مکان و در هر سمت و مسئولیت باشید.

 

 

به اشتراک بگذارید :