13 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۰۳ ۰۹:۲۶:۱۲
کد مطلب:  1604654
فرهنگی و دبیر پیشکسوت جامعه شناسی :
عشق به یاد دادن می تواند از شما یک معلم خوب بسازد

قدیرعلی نیکبخت : معلم ها باید تا آنجا که توان دارند به بچه های این مرز و بوم خدمت کنند و دولت هم باید به رفاه معلمان توجه بیشتری داشته باشد تا معلم مجبور به داشتن شغل دوم و سوم نشود و با خستگی سر کلاس حاضر نشود .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان، در سومین روز از تیرماه 1400، قدیر علی نیکبخت دبیرپیشکسوت جامعه شناسی در گفتگو با خبرنگار آموزش و پرورش گفت: متولد سال ۱۳۳۰ هستم، دوران ابتدایی را در مدرسه مدرس واقع در روستای اسفه شهرضا سپری کردم.معلمان خوبی در آن دوران داشتیم ، اگرچه تحصیلات آنها اکثر ششم ابتدایی یا سوم دبیرستان بود ، ولی با این حال ما از آنها چیزهای زیادی یاد گرفتیم و شاید اگر من معلم شدم علتش همان معلم های خوب دوران ابتدایی بود.

وی افزود: شش سال دوم را در دبیرستان نظام وفای شهرضا درس خواندم. عموما رفتن از اسفه به شهرضا به خصوص صبح بسیار مشکل بود و ما به سختی مخصوصاً در روزهای سرد برفی به سر کلاس می رسیدیم ، البته همین سختی هایی که ما در مسیر درس خواندن کشیدیم باعث شد که قدر مدرسه و معلم را بیشتر بدانیم .

نیکبخت اظهار داشت : بنده جزو کسانی بودم که در همان سال اول در دانشگاه اصفهان پذیرفته شدم و تابستان ۱۳۵۱ در دانشگاه اصفهان تحصیل را شروع کردم که در همان زمان در بعضی دبیرستان های شهرضا تدریس هم می‌کردم.بعد از فارغ التحصیل شدن در جاهای مختلف کار کردم مثل اداره پست، نامه هایی که به زبان انگلیسی بود را ترجمه می کردم، یک مدتی هم در یکی از هتل های اصفهان به عنوان مترجم کار می کردم، این دوران کاری به من کمک کرد که بتوانم با فرهنگ های مختلف آشنا شوم و بعد هم به دوران سربازی رسیدم که به عنوان افسر وظیفه در گمرک اصفهان و گمرک مهرآباد شروع به کار کردم.هر روز بیش از ده پرواز خارجی در فرودگاه مهرآباد انجام می شد که این برای من خیلی جذابیت داشت.یادم می‌آید که همیشه تا آخر وقت می ماندم که باعث رضایت خاطر مدیران آنجا شده بود.

دبیر پیشکسوت اصفهانی ادامه داد: اولین بار در خوزستان در ناحیه ۲ اهواز استخدام شدم در مهر ماه ۱۳۵۳ و در سال ۱۳۵۸ به دلیل اینکه خانواده ام در اصفهان بود به اصفهان منتقل شدم و در نواحی۲ و ۴ مشغول کار شدم، مدتی در ناحیه چهار دبیر دبیرستان بودم و مدتی هم سر گروه درسی علوم اجتماعی . مدتی در دبیرستان آیت الله طالقانی محل دانشسرای سابق فعالیت کردم و بعد هم در اداره معاون اداری شدم تا سال ۱۳۷۱ و از آن به بعد معاون اداره ناحیه ۲ شدم و با جناب آقای مولایی که رئیس اداره بود همکاری می کردم .

نیکبخت تصریح کرد:  بعد از چند سال مدیریت پیش دانشگاهی کاروان ادب را پذیرفتم تا اینکه در سال ۱۳۸۲ بازنشست شدم و خدا را شکر می‌کنم که شغل معلمی را انتخاب کردم و اگر همین امروز هم دوباره بخواهم شغلی را انتخاب کنم باز هم معلم خواهم شد و  توصیه من به همکاران این است که اگر عاشق معلمی هستند در این سیستم بمانند، معلمی غیرازعشق نیست، معلمی شغل نیست ،معلمی مثل مادر و پدری کردن برای فرزند است. عشق به یاد دادن می تواند از شما یک معلم خوب بسازد، معلم ها باید تا آنجا که توان دارند به بچه های این مرز و بوم خدمت کنند و دولت هم باید به رفاه معلمان توجه بیشتری داشته باشد تا معلم مجبور به داشتن شغل دوم و سوم نشود و با خستگی سر کلاس حاضر نشود .

دبیر پیشکسوت جامعه شناسی اذعان داشت:  آموزش و پرورش اصفهان از بهترین‌های در ایران است ، زمانی که دانشجو بودم به اتفاق آقای جلیلی که معلمم بود بعضی وقت ها به اداره کل آموزش و پرورش میرفتم و می دیدم زحمتکشانی مثل آقای مطیعی در کارگزینی ، مرحوم فرزانه ، مرحوم سیدحسن مدرس ، آقای نوربخش که از دوستان من بود چقدر دقیق به امور رسیدگی میکردند، درست است که کار اداری انجام می‌دادند ولی یکپارچه معلم واقعی بودند و اصلاً نمی توانستم خودم را با آنها مقایسه کنم که آنها تمام وجودشان معلم بودو توصیه آن ها این بود که باید به آموزش ابتدایی دو برابر بقیه توجه داشت.
 

به اشتراک بگذارید :