11 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۰۲ ۱۳:۳۵:۴۹
کد مطلب:  1603968
محمدزاده معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی بیان داشت
میانگین نرخ با سوادی در گروه سنی 15 تا 24 سال در ایران بیش از 97 درصد است

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور در گردهمایی قطبی و تخصصی معاونین سوادآموزی کشور گفت: میانگین نرخ با سوادی در گروه سنی 15 تا 24 سال در جهان 91 درصد و در کشورمان 97/4 درصد می باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی، محمدزاده در این جلسه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و تبریک ولادت امام رضا(ع) گفت: حضور حماسی ملت ایران در انتخابات ۲۸ خرداد را به فال نیک می‌گیریم، خردادماه با رویدادهایی چون قیام ۱۵ خرداد ۴۲، رحلت امام خمینی(ره)، فتح خرمشهر، برگزاری انتخابات های ریاست جمهوری، درگذشت دکتر شریعتی و شهادت دکتر چمران قسمتی از هویت انقلاب اسلامی را تبیین می کند.

وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر بهشتی و یاران ایشان اظهار داشت: سال تحصیلی گذشته با توجه به شیوع ویروس کرونا و به تبع آن تعطیلی کلاس‌های حضوری درسی از اهمیت ویژه ای برخوردار بود، بنابر گزارش سازمان یونسکو سال گذشته یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دانش‌آموز در سراسر جهان تحت تأثیر تعطیلی مدارس قرار گرفتند.

محمدزاده با تاکید بر اینکه هیچ چیز جایگزین مدرسه و کلاس های درس حضوری برای دانش‌آموزان نخواهد بود گفت: دانش‌آموزان در محیط مدرسه علاوه بر امر آموزش و پرورش، تعاملات اجتماعی فعالی را تجربه می نمایند لذا تعطیلی کلاس‌های حضوری اثرات نامطلوبی را بر دانش‌آموزان معلمین و اولیا خواهد داشت.

این مقام مسئول با ابراز امیدواری نسبت به اینکه با واکسیناسیون همگانی کرونا در ماه‌های تیر و مرداد با مشکلات کمتری در سال تحصیلی آتی روبرو باشیم افزود: در ایام کرونا ۶۵ درصد کشورهای فقیر و ۳۵ درصد کشورهای غنی بودجه آموزش و پرورش خود را کاهش دادند.

معاون وزیر آموزش و پرورش سواد را محرک توسعه پایدار و آموزش و پرورش را زیربنای توسعه اجتماعی سیاسی فرهنگی و اقتصادی توصیف کرد و گفت: سوادآموزی می‌بایست مدرسه محور شود لذا در آیین نامه اجرایی مدرسه برای ارکان مدرسه نقش ها و وظایفی در حوزه سواد آموزی مشخص خواهد شد.

وی با تاکید بر لزوم اهتمام ویژه در فرایند ثبت نام، شناسایی، جذب، آموزش و ارزشیابی سوادآموزان گفت: در گروه سنی 15 سال به بالا میانگین نرخ باسوادی در جهان 86 درصد و در ایران نیز همان 86 درصد است و این در حالی است که میانگین نرخ با سوادی در گروه سنی 15 تا 24 سال در جهان 91 درصد و در کشورمان 97/4 درصد می باشد.

به اشتراک بگذارید :