15 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۳/۳۱ ۱۰:۴۸:۲۱
کد مطلب:  1601252
بررسی محورهای همکاری مشترک سازمان آموزش و پرورش استثنایی با ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی ریاست جمهوری

با حضور سید جواد حسینی معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی، کمال خرازی دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و اعضای این ستاد نشست بررسی محورهای همکاری مشترک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان آموزش و پرورش استثنایی؛ دکتر سید جواد حسینی در این نشست که در محل ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی برگزار شد با بیان اینکه سازمان آموزش و پرورش استثنایی در سال ۱۳۷۰  و بر اساس مصوبه مجلس تشکیل شده است گفت:   این سازمان ۷۰ هزار دانش آموز استثنایی در ۱۷۰۰ مدرسه خاص و نزدیک به ۷۰ هزار دانش با نیازهای ویژه دارای هوشبهر  عادی در ۲۱ هزار مدرسه پذیرا را تحت پوشش خود دارد.
وی با بیان اینکه سازمان آموزش و پرورش استثنایی علاوه بر خدمات تخصصی به دانش آموزان استثنایی در چند قلمرو نیز به کل آموزش و پرورش خدمات ارائه می‌دهد گفت: یکی از این قلمروها برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی است که همه ساله در بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ پایگاه سنجش با ۲۰ هزار عوامل اجرایی ویژه نوآموزان بدو ورود به دبستان و پیش دبستانی انجام می‌شود وسال گذشته ۹۸.۸ درصد دانش آموزان بدو ورود به دبستان تحت پوشش این برنامه قرار گرفتند.
وی افزود: یکی دیگر از خدمات آموزش و پرورش استثنایی به آموزش و پرورش عادی، ارائه خدمات تخصصی به دانش آموزان دارای مشکلات ویژه یادگیری از طریق بیش از ۷۷۰ مرکز مشکلات ویژه یادگیری است.
وی با بیان اینکه رویکرد جدید مراکز مشکلات ویژه یادگیری تغییر حالت از حالت انفعالی به حالت فعال است، گفت: در روش انفعالی دانش‌آموزان دارای مشکلات ویژه یادگیری برای ارائه خدمات به مراکز معرفی می‌شوند تا مشکلات فزونی پیدا نکند و به‌موقع درمان شوند.

وی گفت: اما در روش فعال، قبل از معرفی به مراکز مشکلات ویژه یادگیری، خدمات مؤثر به دانش‌آموزان داده می شود و حرکت از انفعالی به فعال، از مربی محوری به معلم محوری، از مرکز محوری به مدرسه محوری، از مرکز و مدرسه محوری به خانواده محوری و از مربی و معلم محوری به والد محوری است.
حسینی با بیان اینکه در روش فعال اولین استلزام غربالگری است، گفت: در برنامه سنجش سال جاری غربالگری نشانگان رفتاری اختلالات یادگیری نوآموزان پیش دبستانی به صورت پایلوت در ۵ استان انجام خواهد شد.
وی افزود: زمانی که نشانگان شناسایی شود، معلمان مدارس و والدین آموزش داده می‌شوند که مداخلات حرفه‌ای پیشگیرانه اولیه انجام شود و خدمات در زمان طلایی انجام شود تا هزینه‌ها کمتر و مداخله بهتر صورت گیرد.
حسینی خواستار مشارکت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی در غربالگری نوآموزان دارای مشکلات یادگیری شد و گفت:  مشارکت علمی در تدوین چک لیست و تدوین مداخلات در سطوح مختلف از جمله مواردی است که این ستاد می‌تواند به کمک آموزش و پرورش استثنایی بیاید

شایان ذکر است در این نشست مقرر شد ستاد توسعه فناوری های شناختی در تولید بسته های پرورش شناختی برای نوآموزان پیش دبستانی، انجام غربالگری های مختلف از طریق بازی ، تدوین پروتکل های نرم سازی آزمون ها، ایجاد آزمون های جدید و آموزش معلمان برای ارزشیابی شناختی و پرورش شناختی  به کمک آموزش و پرورش استثنایی بیاید.

به اشتراک بگذارید :