8 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۳/۳۰ ۱۳:۰۰:۰۰
کد مطلب:  1600408
جلسه قطبی کارگروه فوریت های روانی -اجتماعی نواحی 1، 2 و منطقه زنجانرود برگزار شد.

جلسه مدیریت فوریتهای روانی اجتماعی دانش آموزان در راستای ظرفیت سازی برای مداخلات روانی- اجتماعی به موقع و موثر در فوریت های روانی اجتماعی و رفتار های پر خطر با حضور معاون پرورشی و فرهنگی استان، روسای ادارات آموزش و پرورش نواحی 1، 2 و منطقه زنجانرود، معاونین پرورشی و تربیت بدنی، روسای اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی و مرکز مشاوره استان، کارشناسان مشاوره، پیشگیری از آسیب های اجتماعی، امورحقوقی و حراست در محل سالن کنفرانس اداره آموزش و پرورش ناحیه ۲ برگزار گردید.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش زنجان، جعفر گنج خانلو معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان در این جلسه ضمن تأکید بر عملیاتی نمودن مدیریت برنامه فوریتهای روانی و اجتماعی دانش آموزان براساس شیوه نامه مربوطه، اظهارداشت: هدف از اجرای این طرح شناسایی و کمک به حل مشکلات دانش آموزان در شرایط خاص و ایجاد اعتماد و همدلی بین دستگاه تعلیم و تربیت و خانواده  به منظور پیشگیری از اسیب های اجتماعی و پیامد های آن است.

گنج خانلو با اشاره به شرایط پیش آمده و زیست بوم جدید به علت شیوع ویروس کرونا، خاطر نشان کرد: امروز دانش‌آموزان بیش از گذشته به خدمات مشاوره ای نیازمند هستند، تا بدین طریق آرامش روحی و روانی لازم را جهت سپری کردن این ایام سخت کسب کنند.

معاون پرورشی و فرهنگی استان دربخش پایانی سخنان خود با اشاره به نقش و اهمیت مدیران مدارس در اجرای مطلوب طرح فوریت های روانی و اجتماعی دانش اموزان  بر توجیه مدیران مدارس توسط نواحی و مناطق تاکید کرد.

مهدی نیکخواه رییس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی استان با اشاره به خلاء اورژانس اجتماعی در آموزش و پرورش در سالهای گذشته، گفت: دو سالی است که وزارت آموزش و پرورش در این زمینه بصورت جدی ورود پیدا کرده و برنامه های خوبی نیز در دست اجرا دارد.

نیکخواه با اشاره به ضرورت اجرای طرح فوریت های روانی و اجتماعی دانش اموزان در سطح مدارس که با مشارکت و همکاری مدیران صورت می گیرد، افزود: هدف از اجرای این طرح پیشگیری و کنترل اسیب های اجتماعی و جلوگیری از اختلالات شدید روانی و رفتاری در دانش آموزان است.

وی در ادامه  اضافه کرد: به منظور انجام اقدامات موثر و بهنگام در فوریت های روانی- اجتماعی دانش آموزان و تسهیل در دسترسی سریع و به موقع خدمات مشاوره ای و روانشناختی و مددکاری اجتماعی، شبکه سازی خط تماس 1570 با ظرفیت های تخصصی مشاوره در مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی دانش آموزان در استان راه اندازی و آماده شده است.

اباذر سعادتی رییس مرکز مشاوره استان نیز در این جلسه با اشاره به ضرورت و اهمیت طرح فوق ضمن ارائه گزارشی از نتایج غربالگری اسیب های اجتماعی،  گفت: چهار مشکل اضطراب، افسردگی، رفتارهای پرخطر و خشم از شایع ترین انها در بین دانش آموزان است.

 شایان ذکر است که در این جلسه روسای ادارات  ناحیه 1، 2 و منطقه زنجانرود، معاونین و کارشناسان حاضر ضمن بیان نظرات و دیدگاههای خود پیرامون محور جلسه سوالاتشان را مطرح کردند که در ادامه توسط رییس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی استان پاسخ لازم ارائه شد.

گفتنی است مجید دویرانی مدیر اموزش و پرورش ناحیه 2 نیز در این جلسه ضمن خیر مقدم به مهمانان ، برپیگیری و رفع مشکلات روانی و اجتماعی دانش اموزان در طول سال تحصیلی و ایام تابستان تاکید کرد.

به اشتراک بگذارید :