16 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۰۳ ۱۲:۳۳:۰۹
کد مطلب:  GFdydv8e
مدیر مرکز تحقیقات شهید شهریاری عنوان کرد:
راه یابی 123 طرح پژوهشی از سوی دانش آموزان به مرحله استانی جشنواره جوان خوارزمی

هیجدهمین جشنواره جوان خوارزمی از شنبه هفته گذشته کار خود را آغاز کرد و جشنواره تا فردا 4 مردادماه به کار خود پایان می دهد.

این جشنواره از جمله جشنواره های علمی و پژوهشی است که در آن دانش آموزان پژوهشگر با ارائه طرح های مبتکرانه و پژوهشی خود، در ابتدا طرح های خود را به ناحیه و منطقه خود ارائه می کنند و سپس در صورت تایید به مرحله استانی راه پیدا می کنند و در پایان نیز هر یک از آنها که نمره موفق به کسب نمره قبولی شدند، وارد مرحله کشوری می شوند و طرح های آنها به وزارت آموزش و پرورش تحویل داده می شود.

مدیر مرکز تحقیقات شهید شهریاری واقع در ناحیه 1 اصفهان در گفتگو با خبرنگار آموزش و پرورش گفت: جشنواره جوان خوارزمی دانش آموزی در 16 زمینه علمی مانند الکترونیک، مکانیک، شیمی، فیزیک، نانو، ادبیات و ... برگزار می شود و دانش آموزان در این 16 زمینه می توانند طرح های پژوهشی خود را ارائه دهند.

علیخانی افزود: در سال جاری مجموع 123 طرح پژوهشی به مرحله استانی راه پیدا کرده است.

وی اظهار کرد: یکی از مشکلات موجود در این جشنواره، عدم برخورداری از مشاوران مجرب و متخصص در تعدادی از مدارس استان است به طوری که مدارسی که از وجود مشاوران متخصص برخوردار هستند، طرح های خوبی از سوی دانش آموزان ارائه شده است.

علیخانی با بیان اینکه در مرحله استانی مبحثی به نام رقابت در میان دانش آموزان وجود ندارد، عنوان کرد: در این مرحله از مجموع 200 امتیاز موجود در جشنواره، هر یک از دانش آموزانی که موفق به کسب امتیاز 170 می شوند، راهی مرحله کشوری خواهند شد.

مدیر مرکز تحقیقات شهید شهریاری ناحیه 1 اصفهان با اشاره به ملاک انتخاب داوران در جشنواره جوان خوارزمی تصریح کرد: در این جشنواره هر یک از داوران جزو داوران نخبه در رشته های مختلف تحصیلی هستند که باید نسبت به طرح های سال گذشته شناخت مطلوبی داشته باشند.

روی دیگر این سکه اما دانش آموزانی قرار دارند که هر یک از آنها طرح های خود را در رشته های مختلف پژوهشی ارائه داده اند و علیرضا، دانش آموز رشته تجربی یکی از پژوهشگرانی است که از شهر میمه در این جشنواره شرکت کرده است:«  نام طرح پژوهشی ام که به مرحله استانی راه  پیدا کرده است، دارویی برای رفع جوش های صورت است.

وی که امید بسیاری برای ورود به مرحله کشوری دارد، ادامه داد: در این طرح مواد اولیه ای بکار برده ایم که مطمئن هستم به مرحله کشوری هم راه پیدا می کنیم.

در گوشه دیگری از مرکز تحقیقات، گروهی از دانش آموزان دختر از پژوهش سرای فرهیختگان شاهین شهر در حال مذاکره و تبادل نظر پیرامون نحوه داوری ها بودند.

الهام، یکی از این دانش آموزان است که اولین سال حضور در این جشنواره را تجربه می کند و طرح پژوهشی خود را که « نوار ترمیمی جایگزینی برای چسب زخم» نام دارد، به مرحله استانی راه پیدا کرده است.

زهرا، همکلاسی الهام است که با اعتماد به نفس بالایی وارد گفتگو با ما شد و گفت: « دستبند پیش بینی کننده تشنج» نام طرحی است که در جشنواره امسال شرکت داده ام.

وی افزود: هدف ما از شرکت کردن در این جشنواره، بالا بردن سطح سواد جامعه است که امیدواریم این طرح مورد رضایت داوران قرار بگیرد و وارد مرحله کشوری شویم.

به اشتراک بگذارید :