8 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ ۰۹:۱۹:۱۷
کد مطلب:  1597654
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی خبر داد؛
برخی شعب اخذ رای برای معلولین مناسب سازی شده است

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در مصاحبه با رادیو گفتگو از مناسب سازی برخی از شعب اخذ رای برای معلولین خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان آموزش و پرورش استثنایی، دکتر سید جواد حسینی  در  مصاحبه صبح پنجشنبه ۲۷ خرداد ماه با رادیو گفتگو با ارائه توضیحاتی در خصوص شعب اخذ رای مناسب سازی شده برای گروه های خاص و معلولین، آسیب دیدگان شنوایی، آسیب دیدگان بینایی  و جسمی حرکتی و حتی گروه های کهنسال، اظهار کرد: همه دانش آموزان، خانواده های عزیز  و فرهنگیان گرامی جهت شرکت در این رویداد ملی به منظور افزایش مشارکت حداکثری اقدام کنند و در همین راستا برخی شعب اخذ رای برای مشارکت معلولین مناسب سازی شده است.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: بنا به درخواست ستاد انتخابات و با همکاری ادارات کل آموزش و پرورش استان ها به ویژه در استان تهران شعب اخذ رای برای این گروه ها در نظر  گرفته شده است که کاملا مناسب سازی شده است.
حسینی با اینکه این مناسب سازی ها در خصوص محیط ورودی و پیرامونی شعب اخذ رای و نیز محیط داخل  شعب اخذ رای می باشد، گفت:  سعی شده است مدارسی انتخاب شوند که ورودی مدرسه بدون پله باشد و یا در سالن مدرسه  که در طبقه همکف  و بدون پله است صندوق اخذ  رای قرار بگیرد.
وی افزود: مدارسی که از این شرایط برخوردار نیستند حتی در داخل چادر و یا در صحن مدرسه صندوق اخذ رای قرار خواهد گرفت تا افراد دارای معلولیت با سهولت بیشتری بتوانند رای خود را به صندوق آرا بریزند.
حسینی درخصوص محیط بیرون و  پیرامون شعب اخذ رای گفت:  سعی شده است مدارسی انتخاب شوند که ورودی ها، پیاده رو ها، جدول سازی ها و به طور کلی موانعی که تردد را با مشکل مواجهه می سازد، وجود نداشته باشد و محیط داخل مدارس شعب اخذ رای نیز برای معلولین جسمی حرکتی دارای رمپ، برای آسیب دیدگان بینایی میله ی راهنما  و برای آسیب دیدگان شنوایی خطوط راهنما و   علائم خاص باشد  تا تردد این  عزیزان و رای دهندگان با مشکل مواجهه نشود و این عزیزان با سهولت در انتخابات شرکت کنند.
معاون وزیر در ادامه گفت: در تهران ۱۳ شعبه اخذ رای و در استان های دیگر نیز با هماهنگی ستاد انتخابات  و ادارات کل آموزش و پرورش  سعی شده است شعب اخذ رای برای این عزیزان در مناطق مختلف شهری وجود داشته باشد تا حضور ایشان پای صندوق های رای با سهولت بیشتری محقق گردد.

حسینی با بیان اینکه مدارس استثنایی در ۴۰ شاخص باید برای دانش آموزان با نیازهای ویژه  در حوزه های آسیب شنوایی، بینایی، جسمی حرکتی، اتیسم و چند معلولیتی مناسب سازی شوند، گفت: برای دانش آموزان جسمی حرکتی این شاخص ها  شامل نداشتن هیچ گونه منع ورودی مانند درگاه و مانع برای ورود به کلاس  و اتاق ها، دارا بودن رمپ در ورودی به مدرسه، وجود بالابر در برخی مدارس، سرویس های بهداشتی استاندارد، وجود هندریل، فضای مناسب حرکت ویلچر،  شیر آب خوری کوتاه تر برای استفاده دانش آموزان ویلچری می باشد.
معاون وزیر ادامه داد:  این شاخص ها برای دانش آموزان آسیب دیده بینایی وجود هندریل روی دیوار و کنار پله، وجود نوار های رنگی متضاد برای مشخص شدن مسیر کم بینایان، مشخص شدن مسیر حرکت در حیاط با تعبیه نرده و نبود هیچ گونه  مانعی  در مسیر حرکت دانش آموزان می باشد.
وی در باره شاخص های مناسب سازی  دانش آموزان آسیب  دیده شنوایی  گفت: استفاده از علائم خبری و چراغ های هشدار دهنده  جهت حرکت در مسیر، قرار گرفتن تابلو علائم هشدار دهنده و سرعت گیر در بیرون از مدرسه، مناسب سازی پیاده رو ها، برداشتن موانع و هموارسازی  از جمله ی مواردی است که تردد دانش آموزان  و درنتیجه افراد دارای معلولیت را تسهیل می نماید.

لیست شعب اخذ رای مدارس استثنایی استان تهران را از اینجا دریافت کنید.

به اشتراک بگذارید :