12 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۳/۲۶ ۱۴:۵۰:۰۰
کد مطلب:  1597198
در پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش برگزار شد
پیش‌نشست همایش ملی نظام تربیت اوان کودکی:  چشم‌انداز، تجارب و استلزامات

در این برنامه علمی تخصصی پس از قرائت آیاتی از کلام ا... مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران؛ وبینار پیش‌نشست همایش ملی نظام تربیت اوان کودکی: چشم‌انداز، تجارب و استلزامات روز یکشنبه 23/3/1400 به‌صورت ترکیبی (حضوری و برخط) در سالن اجتماعات پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش برگزار شد.

جلسه پیش‌نشست همایش ملی نظام تربیت اوان کودکی؛   چشم‌انداز، تجارب و استلزامات برگزار شد.

 

 قرائت آیاتی از کلام ا... مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران؛ سرآغاز وبینار پیش‌نشست همایش ملی نظام تربیت اوان کودکی: چشم‌انداز، تجارب و استلزامات بود که در روز یکشنبه 1400/03/23 به‌صورت ترکیبی (حضوری و برخط) در سالن اجتماعات پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش برگزار شد.

در این نشست سرکار خانم دکتر رضوان حکیم‌زاده، معاون محترم ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش، جناب آقای دکتر مهرزاد حمیدی، معاون محترم تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش‌وپرورش، سرکار خانم دکتر رخساره فضلی، مشاور محترم وزیر و مسئول پیش‌دبستانی وزارت آموزش‌وپرورش و بیش از 130 نفر از مدیران و کارشناسان بخش‌های مختلف حوزه ستادی، وزارت آموزش‌وپرورش، دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه شهید رجایی ، اساتید ، دانشجویان علاقه‌مند به صورت مجازی حضور داشتند.

ابتدا سرکار خانم دکتر مژگان فرهبد مدیر نشست، ضمن خیرمقدم به حاضرین در نشست مجازی، به اهمیت توجه به تربیت دوران کودکی پرداختند و تأکید نمودند که اولویت ندادن به آموزش‌های پایه و عدم توجه به خانواده‌ها و نقش آنها در این دوره به تربیت و رشد کودکان ضربه خواهد زد.

در ادامه جناب آقای دکتر فرهاد کریمی؛ رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش و رئیس همایش: به دوره کودکی اول و دوم پرداختند که از دوران بسیار با اهمیت تربیت است. همچنین اشاره داشتند که پس از فرمایشات مقام معظم رهبری در شهریور 1399، تصمیماتی توسط وزارت آموزش‌وپرورش برای تأسیس سازمان تعلیم‌وتربیت کودک اتخاذ شد که فعالیت این سازمان موجب یکپارچگی و هماهنگی بهتر تربیت در این دوران خواهد شد. در ادامه از همه صاحب‌نظران و همکاران برای ارائه تجارب زیسته و ایده‌ها و مقالات ارزشمند برای غنا بخشیدن به این همایش که در تاریخ 1400/04/27 با حضور مقام عالی وزارت برگزار می‌شود دعوت نمودند و در ادامه از سخنرانان اصلی این نشست برای ارائه مطالب ارزشمند‌شان دعوت نمودند:

اولین سخنران این نشست سرکار خانم دکتر رضوان حکیم‌زاده بودند که به موضوع؛ «ضرورت توجه به تربیت دوران کودکی، تجارب جهانی و یافته‌های علمی مرتبط با آن» پرداختند.

سخنران بعدی جناب آقای دکتر مهرزاد حمیدی؛ بودند که به موضوع «پی‌ریزی سواد حرکتی در کودکان، بنیان توانایی‌های حرکتی در طول عمر» پرداختند و به اهمیت سواد حرکتی و تبیین مفاهیم بنیادی شکل‌گیری حرکتی در کودکان اشاره نمودند.

سومین و آخرین سخنران این نشست، سرکار خانم دکتر رخساره فضلی بود با موضوع «تعلیم‌وتربیت اوان کودکی؛ عامل موفقیت و پیشرفت مبتنی بر توسعه سرمایه انسانی» که به موضوعات زیر پرداختند:

  • اهمیت به محیط امن و غنی تربیت دوران کودکی
  • توجه به کرامت ذاتی و اکتسابی انسان‌ها
  • اهمیت 7 سال اول زندگی (دوره سیادت پروری)
  • توجه به پیشرفت و عدالت آموزشی به طور هم‌زمان و یکپارچه و توجه به فقر یادگیری و رشد مغزی کودکان

پس از ارائه سخنرانان نشست، اعضای مجازی حاضر در نشست سؤال‌ها و مطالب خود را بیان نمودند و پاسخ‌های لازم ارائه شد

در پایان سرکار خانم دکتر فرهبد مدیر نشست ضمن تشکر از همه شرکت‌کنندگان و سخنرانان جلسه به توجه دست‌اندرکاران و مدیران اجرایی برای اتخاذ سیاست صحیح در جهت استوار شدن فعالیت‌های سازمان تعلیم‌وتربیت کودک اشاره نمودند.

همچنین تأکید داشتند که تلاش بر این است که در همایش ملی که در 27 تیرماه سال جاری برگزار خواهد شد، نقشه راهی مبتنی بر اصول علمی برای آغاز به کارکردن سازمان تعلیم‌وتربیت کودک و اتخاذ تصمیمات و سیاست‌‌های مقتضی و صحیح ترسیم گردد و اظهار امیدواری کردند که این همایش به غنای فعالیت‌های آتی سازمان تعلیم‌وتربیت کودک منجر شود.

همایش ملی نظام تربیت اوان کودکی: چشم‌انداز، تجارب و استلزامات در تاریخ 1400/04/27 برگزار خواهد شد و محل همایش و آدرس لینک همایش متعاقباً به اطلاع خواهد رسید.

به اشتراک بگذارید :