23 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۳/۲۶ ۱۳:۴۷:۲۶
کد مطلب:  1597052
معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان:
" ترک تحصیل پنهان " اتفاق جدید در دوره شیوع کروناست

لیلاسادات ابطحی گفت: ترک تحصیل پنهان به آن معناست که تعدادی از دانش‌آموزان ثبت‌نام کردند ولی وارد آموزش نشدند و این معضل علاوه بر پایه اول ابتدایی در دیگر پایه‌های این دوره نیز در استان اصفهان دیده شده است.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی اداره کل آموزش ‌و پرورش استان اصفهان و به نقل از ایرنا، لیلاسادات ابطحی معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان در خصوص ترک تحصیل پنهانی دانش‌آموزان در زمان شیوع ویروس کرونا، اظهار داشت: بیشترین دانش‌آموزانی  که وارد آموزش نشدند، پایه اولی‌ها و خانواده‌هایی بودند که بیشتر نگران وضعیت سلامت فرزندانشان هستند و آنها را یا ضعیف می‌پنداشتند یا فکر می‌کردند ممکن است رشد نکنند و خوب یاد نگیرد.

وی افزود: اکنون در استان ۷۹۹ نفر در دوره ابتدایی، ترک تحصیل پنهان کردند که با وجود ثبت‌نام در کلاس‌ها حضور نیافتند.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان تصریح کرد: از این تعداد ۴۴۱ نفر پسر و ۳۵۸ نفر دختر هستند و بیشتر در شهرستان‌های پیربکران، خمینی‌شهر، نجف‌آباد، زرین‌شهر، فولادشهر، برخوار، مبارکه، ناحیه ۶، سمیرم، دهاقان، مهردشت، نطنز، اردستان، نایین، جلگه و امامزاده شناسایی شدند.

ابطحی از جمله دلایل حضور نیافتن این دانش‌آموزان را مشکلات خانوادگی از جمله جدایی پدر و مادر، اعتیاد، بدسرپرستی، دسترسی نداشتن به گوشی تلفن همراه، تبلت، فقر مالی خانواده، ترس خانواده‌ها نسبت به بروز و شیوع بیماری در فرزندانشان، وجود اختلالات و مشکلات یادگیری دانش‌آموزان دارای نیازهای ویژه، تمایل نداشتن والدین نسبت به آموزش‌های مجازی، مهاجرت فصلی دانش‌آموزان به دیگر مناطق (عشایر) و دسترسی نداشتن به اینترنت عنوان کرد.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان همچنین با اشاره به بازماندگی آموزش علاوه بر مقوله ترک تحصیل پنهان به " تارِکان تحصیل"  اشاره کرد و گفت: تارکان تحصیل در شرایط کرونا افزایش یافتند و این روند نیازمند توجه است.

ابطحی ادامه داد: در سال تحصیلی 98-97 آمار بازماندگان از تحصیل که به استان اصفهان ارسال شده بود ۴ هزار و ۸۴ نفر بود که سه هزار و ۱۰۱ نفر شناسایی شدند اما هزار و ۷۰۳ نفر به دلایل مختلفی قابل رصد نبودند و در آن زمان کودکان بازمانده از آموزش کلاس اول که شناسایی و تحت تعلیم قرار گرفتند، یکهزار و ۲۱۹ نفر بودند.

وی خاطر نشان کرد: در سال تحصیلی 99-98 پنج هزار و ۱۸ نفر آمار اسمی بود که سه هزار و ۳۹۰ نفر شناسایی شدند که از این تعداد هزار و ۲۱۰ نفر پایه اول بودند.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان اضافه کرد: امسال نیز ۶ هزار و ۷۹۰ نفر اسامی بازماندگان از تحصیل به استان داده شد که جهش در شناسایی اتفاق افتاد و چهار هزار و ۵۸۸ نفر شناسایی شدند و ۲ هزار و ۶۷۷ نفر آنها پایه اولی بودند.

معاون آموزش ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش اصفهان تاکید کرد : ایجاد سامانه جامع آماری برای ردیابی کودکان نیازمند تعلیم، آموزش خانواده‌ها با استفاده از ظرفیت دستگاه‌های مرتبط از جمله بهزیستی و صدور دستور همکاری مستمر و مجدانه دستگاه‌های دارای مسوولیت در این بخش برای جلوگیری از بازماندگی آموزشی، راهکارها و انتظارات برای مقابله به این مشکل است.

 بیش از ۹۰۰ هزار دانش آموز در پنج هزار واحد آموزشی استان اصفهان  مشغول به تحصیل هستند.

به اشتراک بگذارید :