12 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۳/۲۵ ۱۳:۰۷:۰۰
کد مطلب:  1595500
بازنشر خبرنامه کرونا و آموزش و پرورش شماره 4 به اهتمام کمیته اشاعه و کاربست یافته های پژوهشی بهمن 1399
تداوم تعطیلی مدارس تهدیدی است برای نسل آینده

درحالی که وارد دومین سال همه گیری کووید 19 می شویم و موارد ابتلا به بیماری همچنان در سطح دنیا روند صعودی دارد، نباید از هیچ تلاشی برای ادامه کار مدارس یا بازگشایی مجدد دریغ کرد. 

خبرنامه کرونا  و  آموزش و پرورش-4

ترجمه و اشاعه اخبار و متون مرتبط در باره شیوع بیماری کووید -19

و دلالت های آن برای آموزش و پرورش ایران-

تداوم تعطیلی مدارس تهدیدی است برای نسل آینده[1]

بیانیه هنریتا فور

مدیر اجرایی یونیسف

تاریخ انتشار خبر : 12 ژانویه 2021 (23 دی ماه  1399)

به اهتمام :کمیته اشاعه و کاربست یافته های پژوهشی - 6 بهمن 1399

 


[1].این متن براساس بیانیه مدیر اجرایی یونیسف با عنوان Children cannot afford another year of school disruption  به نشانی https://www.unicef.org/press-releases/children-cannot-afford-another-year-school-disruption   که در 12 ژانویه 2021 برابر با 23 دی ماه 99 انتشار یافته ، ترجمه شده است. 

 

درحالی که وارد دومین سال همه گیری کووید 19 می شویم و موارد ابتلا به بیماری همچنان در سطح دنیا روند صعودی دارد، نباید از هیچ تلاشی برای ادامه کار مدارس یا بازگشایی مجدد دریغ کرد. 

علیرغم شواهد فراوانِ تاثیر تعطیلی مدارس بر کودکان و شواهد و یافته های در حال افزایش در مورد اینکه مدارس محرک انتقال این بیماری نیستند، هنوز بسیاری از کشورها تعطیلی مدارس را برگزیده اند  و در برخی از کشورها تعطیلی مدارس به یک سال رسیده است.

سرمایه های مدرسه ای، که در زمان پیک قرنطینه به خاطر بیماری کوووید، 90 درصد دانش آموزان در سطح جهان را تحت تاثیر قرار داده و بیش از یک سوم دانش آموزان مدرسه ای را بدون دسترسی به ابزارهای آموزش از راه دور رها کرده، در حال پایمال شدن است

آمار کودکان خارج از مدرسه دربرخی کشورها ازجمله   امریکا در حال افزایش به 24 میلیون نفر است،  و چنین آماری در سالهای اخیر بسیار بی سابقه بوده و جبران  آن بسیار سخت خواهد بود.

توانایی کودکان در خواندن، نوشتن و ریاضی پایه، آسیب دیده و مهارت های آنان که باید در قرن 21 رشد و شکوفا یابند، کاهش یافته است.

سلامتی، توسعه، ایمن بودن و تندرستی کودکان در خطر است. دانش آموزان آسیب پذیر سخت ترین ضربه و فشار را تحمل خواهند کرد.

بدون وعده های غذایی مدرسه ای، کودکان، گرسنه رها شده اند و تغذیه آنان بدتر شده است. عدم تعامل با گروههای همسالان و کاهش تحرک بدنی باعث شده است تا آنان در حال از دست دادن تناسب اندام خود باشند، همچنین آنان در حال نشان دادن علائمی از افسردگی روحی هستند. نبود اینترنت امن که اغلب، مدارس برای آنها فراهم می سازد، شرایطی فراهم آورده تا کودکان در معرض آسیب های سواستفاده، کودک ازدواج و کودک کار قرار گیرند.بعد از آنکه همه گزینه های دیگر مورد توجه قرار گرفتند، مدارس بایستی به عنوان آخرین پناهگاه کودکان تلقی شوند.

 

بنابراین، ارزیابی وجود خطر جهت حضور کودکان در مدرسه در سطح محلی باید به عنوان معیار تعیین کننده برای فعالیت مدرسه باشد. از تعطیلی مدارس در سطح ملی باید در صورت امکان خودداری شود. جایی که شیوع بیماری زیاد است و سیستم های سلامتی تحت فشار هستند و مدارس ناگزیر به تعطیلی هستند، معیارهای حفاظتی از دانش آموزان بایستی مورد توجه قرار گیرد. این شامل کودکانی است که ممکن است در خانه در معرض خشونت باشند و یا کودکانی که به وعده های غذایی مدرسه وابسته بودند.

در بحث قرنطینه، به محض اینکه مسئولین اقدام به برداشتن محدویت های قرنطینه نمایند، مدارس بایستی در اولویت بازگشایی قرار گیرند. کلاس های پیگیری و جبرانی باید در اولویت باشند تا کودکانی که به آموزش از راه دور دسترسی ندارند، به حال خود رها نشوند.

اگر دانش آموزان با تعطیلی یک سال دیگر مواجه شوند، تاثیرات آن تا یک نسل آینده احساس خواهد شد.

 

ترجمه:دکتر رضا کلانتری سرپرست مرکز پژوهشی تبریز

به اشتراک بگذارید :