22 ذیحجه 1442

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۳/۲۳ ۱۱:۰۴:۴۰
کد مطلب:  1592652
سؤالات امتحان نهایی در کانال‌ها در دست دلال‌ها

روزنامه جوان

در پاسخ به مطلب مندرج در روزنامه جوانو پایگاه خبری به تاریخ 9 خرداد 1400 باعنوان: «سؤالات امتحان نهایی در کانال ها در دست دلال ها» پاسخ مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش، جهت استحضار ارسال می شود.

عنوان لو‌ رفتن سؤالات یک ترفند تبلیغاتی برای فریب دانش آموزان است و به ضرس قاطع اعلام می نمائیم در سنوات اخیر با استفاده از روش ارسال الکترونیکی سئوالات رمز شده به حوزه های اجرا؛ تا زمان  ارسال رمز و بازگشایی و تکثیرسئوالات، دسترسی به آن امکان پذیر نیست و تاکنون نیز سند معتبر یا گزارشی از طرف هیچ یک از مراجع نظارتی و کانال های تلگرامی مبنی بر اینکه حتی یک دقیقه قبل از شروع امتحان، سئوالات افشا شده باشد وجود ندارد، اما در مواردی پس از شروع امتحان تعداد انگشت شماری از دانش آموزان با استفاده از گوشی همراه، ساعت هوشمند و... که بصورت غیر قانونی با خود به جلسه امتحان می برند، تصویر سئوالات را در فضای مجازی انتشار می‌دهند یا پس از تحویل پاسخنامه و خروج از جلسه به انتشار تصویر سئوالات می‌پردازند و این تصاویر مورد سوء استفاده گردانندگان کانال‌ها و سایت‌های متخلف برای عملیات روانی وکلاهبرداری از دانش آموزانی که برای امتحان آماده نیستند قرار می‌گیرد تا بدینوسیله از آنها وجوهی را دریافت کنند. بدیهی است این اقدام  به معنی لو رفتن سؤالات نیست، چون در زمانی اتفاق می افتد که دانش آموزان در جلسه امتحان حضور دارند و تحت  نظارت مراقبین مشغول پاسخگویی به سؤالات هستند و به کلیت صحت برگزاری امتحانات خدشه ای وارد نمی‌کند و به نوعی تقلب موردی تعداد معدودی از دانش آموزان محسوب می‌شود.

البته لازم به ذکر است مجازات دانش آموزانی که در جلسه امتحان موبایل به همراه داشته باشند حتی اگر مورد استفاده قرار ندهند به گونه ای است که نمره درسی که درحال امتحان هستند صفر منظور می شود و اگر از آن برای انتشار تصاویر سؤالات یا استفاده از پاسخ هایی که ارسال شده استفاده کنند، نمره کلیه دروس صفر و متخلف از امتحانات نوبت بعدی محروم می‌شود.

از سال 1397 که شیوه جدید ارسال الکترونیکی سؤالات رمز شده به حوزه های امتحانی مورد استفاده قرارگرفته، افرادی مبادرت به ایجاد کانال ارتباطی در  فضای مجازی پیام رسان ها یا سایت های  تبلیغاتی نموده و با  استفاده از سربرگ مجعول سؤالات، تغییرات گرافیکی آنها یا انتشار تصاویر سئوالات بعد از شروع امتحانات، سعی در فریب دانش آموزان دارند که در این رابطه وزارت آموزش و پرورش مراتب را از طریق پلیس فتا پیگیری نموده و درهر نوبت از امتحانات افراد فرصت طلب و سودجو شناسایی و با شکایت دفتر حقوقی وزارت متبوع، به مقام قضایی معرفی  شده اند واخیراً نیز بنابر اعلام معاون محترم اجتماعی پلیس فتا، اعضای دو باند که دراین زمینه فعالیت داشتند شناسایی شده و اذعان داشتند:" هیچگونه خدماتی به دانش آموزانی که وجهی پرداخت کرده‌اند داده نشده است". بنابراین صیانت از سؤالات تا زمان رمزگشایی در حوزه برگزاری و شروع امتحانات مورد تضمین آموزش و پرورش است و به منظور برقراری نظم و امنیت بیشتر و جلوگیری از هر گونه تخلف در حین برگزاری، دستورالعمل های حفاظت و مراقبت از آزمون ها صادر شده وآموزش مراقبین و  نیز تجهیز قریب به اتفاق حوزه های برگزاری امتحانات به دستگاه های موبایل یاب و نظارت مستمر از حوزه ها انجام و با متخلفین براساس آیین نامه رسیدگی به تخلفات امتحانی برخورد شده است.

با شیوع بیماری کرونا به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از دانش آموزان مشکوک به کرونا یا دارای بیماریهای زمینه ای در اتاقی مجزا (ایزوله) در داخل حوزه امتحانی با نظارت مراقبین امتحانات و ناظرین سلامت و بهداشت امتحانات نهایی امتحان بعمل می آید و از این نظر تفاوتی با سایر حاضرین در جلسه امتحان و جود ندارد . بدیهی است برگزاری امتحانات حضوری با سئوالات واحد و در شرایط معین تحت نظارت مراقبین امتحانات و تصحیح اوراق توسط مصححین کارآزموده و مجرب براساس راهنمای تصحیح و دستورالعمل های مربوط منجر به برقراری عدالت بیشتری خواهد شد.

لازم به ذکر است بارها در خصوص شیوه های کلاهبرداری و اینکه هرگونه ادعای لو رفتن سئوالات یعنی دسترسی به سؤالات پیش از آغاز امتحان خلاف واقع و به منظور فریب مخاطبین است، به دانش آموزان و اولیا آنها به طرق مختلف حتی در رسانه ملی اطلاع رسانی شده است. لذا دانش آموزان عزیز باید مراقب باشند تا به هیچ  وجه فریب اینگونه تبلیغات غلط را نخورند و گرفتار مجازات های قانونی نگردند زیرا اسامی دانش آموزانی که با این کانال ها همکاری و ارتباط برقرار می نمایند در اختیار آموزش و پرورش قرار می گیرد و برخورد لازم و قانونی با آنها انجام می شود.

در پایان به اطلاع می رساند دعوت از خبرنگار محترم آن خبرگزاری برای حضور در این مرکز به منظور ارائه مستندات و پاسخ متقن و مبسوط به سؤالات تلفنی ایشان بوده است نه طفره رفتن از پاسخگویی.

به اشتراک بگذارید :