25 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۳/۲۳ ۰۸:۴۰:۵۳
کد مطلب:  1592252
در نشست علمی و تخصصی «گفت‌وگو در شورای عالی و افق گشایش در عرصه تعلیم و تربیت»؛
شورای عالی آموزش‌وپرورش بر سه اصل «اتقان»، «اصالت» و «استقلال» استوار است

دبیر کل شورای عالی آموزش‌وپرورش بابیان این که سرمایه ملی شورای عالی آموزش‌وپرورش سه اصل اصالت، اتقان و استقلال است، اظهار کرد: مفتخریم که در یک بنای یک‌صد وبیست و پنچ ساله نفس می‌کشیم و کار می‌کنیم و نسبت به این پیشینه غنی احساس مباهات و مسؤولیت می‌کنیم.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، محمود امانی طهرانی؛ دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش در اولین نشست علمی و تخصصی ماهانه به مناسبت یکصدمین سال تأسیس شورای عالی با عنوان «گفت‌وگو در شورای عالی آموزش‌وپرورش و افق گشایش در عرصه تعلیم و تربیت»، گفت: در شورای عالی یک شعار را دنبال می‌کنیم، این که شورای عالی یک سرمایه ملی است و این سرمایه به سه دلیل است؛ یکی «اصالت» دوم «اتقان» و سوم «استقلال شورای عالی» است.

وی با اشاره به این سه سرمایه شورای عالی اظهار داشت: اصالت خریدنی نیست، یعنی این که یک‌چیزی اصالت یا دارد و یا ندارد؛ این جا اصالت، قدمت و پیشینه تاریخی قوی دارد و ما مفتخریم که در یک بنای یکصد وبیست و پنچ ساله  نفس می‌کشیم و کار می‌کنیم و نسبت به این پیشینه غنی احساس مباهات و مسئولیت می‌کنیم.

امانی طهرانی با اشاره به سرمایه دوم این شورا، افزود: شورای عالی، بنایی است که استقلال دارد و این استقلال باعث می‌شود که سرمایه خود را حفظ کند. ملت و مردم باید متکی باشند به این که یه جایی هست که در آنجا نظام آموزش‌وپرورش را رصد می‌کند که تصمیم‌های درست و منطقی برای توسعه و پیشرفت آموزش‌وپرورش می‌گیرد.

وی با اشاره به‌ضرورت حفظ استقلال شورای عالی، اظهار داشت: این استقلال به معنای جدایی نیست بلکه به معنای واقعی کلمه بنای مستحکمی است که ارتباط مؤثر و اثربخشی با بخش‌های مختلف برقرار می‌کند.

دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش، با اشاره به سرمایه سوم این شورا، اضافه کرد: محور سوم اتقان کار شورای عالی است یعنی مصوبات که نتیجه کار شورای عالی می باشد دارای ارزش و قوام هستند؛ اوج این بنای با حشمت به این است که از این سه مشخصه و ویژگی خود به نحو مطلوب پاسداری نماید.

امانی طهرانی ابراز داشت: این سه سرمایه به‌ویژه اتقان انجام نمی‌شود، مگر با آگاهی؛ یعنی عمل آگاهانه است که عمل متقنی است؛ عملی که از آگاهی درونی و پیرامونی لازم و از اعتبار کافی برخوردار باشد.

وی با اشاره به لزوم حضور افراد اندیشمند و صاحب‌نظر تعلیم و تربیت در شورای عالی، افزود: یکی از مباحثی که باید موردتوجه جدی قرار گیرد، حضور افراد برجسته، اندیشمند و صاحب سبک و نظر در حوزه تعلیم و تربیت در شورای عالی و ارائه دیدگاه‌ها و ایده‌های خود درباره آن است.

دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش در پایان تأکید کرد: شورای عالی، یک‌نهاد برخاسته از بطن مردم است به‌طوری این شورای به پیشنهاد عده‌ای از دلسوزان کشور در سال 1275 با نام «شورای عالی معارف» شکل گرفت و در سیر تاریخی خود دچار تغییر و تحولات زیادی شده تا به این جا رسیده است.

به اشتراک بگذارید :