27 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۳/۱۷ ۰۸:۵۵:۱۳
کد مطلب:  1584692
برگزاری اولین جلسه ستاد سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان و پیش دبستان 1400 شهرستان‌های استان تهران

اولین جلسه ستاد هماهنگی سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان آموزش‌ و ‌پرورش شهرستانهای استان تهران برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی  اداره کل آموزش وپرورش شهرستان‌های استان تهران این نشست با حضور معاون آموزش ابتدایی و معاون تربیت بدنی و سلامت  اداره کل آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران، معاون بهداشت و سلامت دانشگاه علوم پزشکی ایران، نماینده استانداری در ستاد بیماری کرونا و رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی و دبیر سنجش استان در سال تحصیلی 1401-1400 در سالن آیت الله هاشمی رفسنجانی اداره کل آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران برگزار شد.

بختیاری معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران در خصوص طرح سنجش جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان گفت: سنجش نو آموزان روش موثری است که می‌تواند اطلاعات خوبی در اختیار آموزش و پرورش قرار دهد، در این طرح حدود 100 هزار نوآموز بدو ورود به دبستان ارزیابی خواهند شد، این طرح از اول تیرماه سال جاری آغاز خواهد شد و به مدت دو ماه ادامه خواهد داشت.

وی با تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در همه پایگاه‌های سنجش نو آموزان افزود: دانش‌آموزان پس از ثبت نام در کلاس اول برای سنجش نوبت دریافت خواهند کرد در این برگه نوبت دهی، نام و آدرس پایگاه سنجش و تاریخ مراجعه ذکر شده است، خانواده‌ها در تاریخ ذکر شده به پایگاه سنجش مراجعه خواهند کرد، این امر از ازدحام خانواده ها هنگام سنجش جلوگیری خواهد کرد.

بختیاری در ادامه با تاکید بر رعایت ضوابط و پروتکل های بهداشتی با نظر کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی گفت: در این پایگاه‌ها به سلامت نوآموزان و رعایت پروتکل های بهداشتی توجه ویژه خواهد شد و خانواده‌ها بدون نگرانی در زمان تعیین شده برای سنجش دانش آموز خود مراجعه کنند، با تدابیری که اندیشه شده ازدحام در پایگاه وجود نخواهد داشت، با توجه به اهمیت پروتکل‌های بهداشتی برای سنجش نوآموزان فقط یک نفر به همراه دانش آموز به پایگاه مراجعه کند.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران اظهار داشت: طرح سنجش نو آموزان بدو ورود به دبستان طرح مهمی است که امیدواریم در قالب این طرح همه کودکان درشهرستانهای  استان تهران مورد سنجش قرار گیرند ، برای این مهم 58پایگاه سنجش در استان در نظر گرفته شده است.

در ادامه این نشست عبدالرضا دژن رییس اداره آموزش و پرورش استثنایی با اشاره به سنجش 99 درصدی دانش‌آموزان گفت: در سال گذشته دانش‌آموز بدو ورود به دبستان و نو آموز پیش دبستانی مورد سنجش قرار گرفت، در قالب این طرح در سال گذشته حدود 99 درصد دانش آموزان و نو آموزان در طرح سنجش مورد ارزیابی قرار گرفتند.

وی بر جایگاه و اهمیت سنجش نوآموزان و همچنین هماهنگی و همکاری مطلوب دستگاه های ذیربط از جمله آموزش وپرورش و دانشگاه علوم پزشکی در ارائه خدمات کیفی در پایگاه های سنجش به نوآموزان تاکید کرد و افزود: اقدامات مشاوره ای صحیح برای خانواده ها در پایگاه های سنجش علی الخصوص در پایگاه تخصصی  از الزامات و باید های برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی است و تحلیل داده ها و نتایج سنجش نوآموزان فرصتی برای برنامه ریزی بهتر در جهت بهبود کیفیت آموزشی است

 

دژن در رابطه با چگونگی ارائه خدمات در پایگاه ها در زمان شیوع بیماری کرونا گفت: کلیه تمهیدات برای جلوگیری از شیوع این بیماری در پایگاه های سنجش در نظر گرفته شده است، لذا می بایست سعی شود مراجعین اعم از نوآموز و همراه کلیه موارد احتیاطی را قبل از حضور در پایگاه مد نظر قرار دهند و با همراه داشتن ماسک و دستکش، بهداشت فردی را برای جلوگیری از بیماری رعایت کنند.

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی در این رابطه اعلام داشت: برای جلوگیری از ازدحام جمعیت در پایگاه‌های سنجش استان، برای هر نوآموز زمان خاصی برای حضور در پایگاه در نظر گرفته خواهد شد.

وی در ادامه افزود؛ بر اساس سامانه نوبت دهی سنجش؛ برحسب نوع پایگاه، روزانه پایگاه های سنجش پذیرش 33-36 نفر را در هر نوبت کاری در دستور کار قرار خواهند داد، که با برنامه ریزی های انجام شده ، برخی پایگاه ها می توانند در دو شیفت صبح و بعد از ظهر به مراجعین طبق نوبت داده شده ارائه خدمات می دهند.

گفتنی است سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان در58 پایگاه اولیه و 7 پایگاه تخصصی فعالیت خود را در هفته اول تیرماه آغاز و نوآموزان پس از انجام ارزیابی های بینایی، شنوایی، آمادگی تحصیلی و بهداشتی به مراکز سلامت جامعه ارجاع و مورد معاینات بالینی، پزشکی و . . . قرار می گیرند.

 

به اشتراک بگذارید :