11 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۳۰ ۱۵:۴۱:۴۵
کد مطلب:  nqUiNci7
هوشمندسا۲۱ درصد مدارس خراسان‌رضوي هوشمند و نيمه هوشمند است
رئيس اداره فناوري اطلاعات خرسان رضوي: هوشمندسازي مدارس شتاب زده وارد كشور شد۲۱ درصد مدارس خراسان‌رضوي هوشمند و نيمه هوشمند است

رئيس فناوري اطلاعات آموزش و پرورش خراسان‌رضوي گفت: هم‌اكنون ۱۷۰۰ مدرسه از ۸ هزار مدرسه در خراسان‌رضوي در سطح نيمه‌ هوشمند و هوشمند قرار دارند كه معادل۲۱ درصد است و تقريباً تمام مدارس استان در سطح نيمه الكترونيك هستند.

به گزارش خبرگزاري تسنيم از مشهد مقدس، هوشمند‌سازي مدارس از جمله كليد واژه‌هايي است كه از مدت‌ها قبل در استان خراسان رضوي و همچنين ساير استانها در سطح مدارس شنيده مي‌شود. اما به راستي هوشمندسازي مدارس به چه معنا است و داراي چه شرايط و مولفه‌هايي است؟
براي پاسخ به اين سئوالات، سراغ مهدي نوري؛ رئيس فناوري اطلاعات آموزش و پرورش استان خراسان‌رضوي رفتيم و اين مسائل را با وي در ميان گذاشتيم.

تسنيم: جناب نوري، به عنوان سئوال نخست بفرمائيد منظور از مدرسه هوشمند دقيقاً چيست و داراي چه مولفه‌هايي است؟
نوري: مدرسه‌اي كه همه فعاليت‌هاي مديريت و كنترل, نظارت, ياددهي, يادگيري, منابع آموزشي, كمك آموزشي, ارزيابي, ارزشيابي, امور دفتري و ارتباطات آن همه مبتني بر فناوري اطلاعات باشد، مدرسه هوشمند تلقي مي‌شود و اين الگو، بايد در جهت بهبود نظام تربيتي و پژوهش محور باشد و بايد تمامي گزينه‌ها به فرآيند آموزش كمك  كند.
پرورش دانش‌آموز پژوهش‌ محور؛ هدف اصلي مدرسه هوشمند است، فناوري قرار نيست جايگزين معلم و تدريس شود، فناوري در فرآيند آموزش به معلم و همچنين در فرآيند يادگيري به دانش آموز كمك مي‌كند؛ مدرسه هوشمند نيازمند كاركنان آموزش ديده است و به زير‌ساخت‌هايي نظير زير‌ساخت‌هاي سخت‌افزاري، شبكه‌اي و ارتباطي نياز دارد و همه اين موارد دست به دست هم مي‌دهند تا مدرسه هوشمند شكل بگيرد.
 ۵ سطح هوشمندسازي براي مدارس در نظر گرفته شده است كه عبارتند از: سطح نيمه الكترونيك، الكترونيك، نيمه‌هوشمند، هوشمند و هوشمند پيشرفته كه هر كدام از اين سطوح يكسري موارد را دارا هستند تا مدرسه در يكي از اين سطوح قرار بگيرد؛ دو فرم ارزيابي وجود دارد كه اين فرم‌ها را مدارس تكميل مي‌كنند و در مرحله بعد كارشناسان اين فرم را ارزيابي مي‌كنند.
ابزارها و سخت افزارها يك امتياز مي‌گيرند؛ معلم آموزش ديده و نرم افزارهاي آموزشي امتيازهاي جداگانه دارند؛ ابزارهاي شبكه‌اي كه به بستر اينترنت و اينترانت متصل هستند يا وب سايت دارند و آيا وب سايت فعال هست يا خير هم امتيازهاي مربوط به خود را دارد؛ اين فرم‌ها و اين امتيازدهي‌ها مدرسه را در يكي از سبدهاي هوشمند قرار مي‌دهد.
تسنيم: با تعاريفي كه در اين زمينه ارائه كرديد وضعيت مدارس استان از نظر هوشمندسازي به چه نحو است؟
نوري: ما زماني مي‌توانيم ادعا كنيم تمام مدارس خراسان‌رضوي هوشمند هستند كه تمامي مدارس به سطح هوشمند و هوشمند پيشرفته برسند؛ هم اكنون ۱۷۰۰ مدرسه از ۸ هزار مدرسه در خراسان‌رضوي در سطح نيمه‌ هوشمند و هوشمند قرار دارند كه معادل ۲۱ درصد است و تقريباً تمام مدارس استان در سطح نيمه الكترونيك هستند.
 اگر مدرسه‌اي ۸۰ درصد امتيازات فرم يك را بگيرد؛ مدرسه  قابليت ورود به نيمه الكترونيك را دارد و در صورت دارا بودن ۶۰ درصد از امتيازات فرم ۲ مدرسه را نيمه الكترونيك مي‌خوانيم و براي تمام سطوح نيز به همين منوال است.
اين تلقي نادرستي است كه اگر كلاس‌هاي مدرسه كاملاً مجهز به تجهيزات الكترونيكي باشد آن را مدرسه هوشمند بناميم؛ حدود ۱۳ هزار و ۸۰۰ كلاس درس استان مجهز به ابزار هوشمند سازي است؛ اين ابزار شامل ويدئو پروژكتور، لپ تاپ، رايانه و احياناً برد هوشمند است ولي بعضي از اين مدارس هنوز به سطح هوشمند نرسيده‌اند.
تسنيم: مهمترين مشكلاتي كه در حال حاضر در مسير هوشمند سازي مدارس استان وجود دارد چيست؟
نوري: هوشمندسازي شتاب زده وارد كشور شد و يكي از مشكلات، پايه ريزي اين سيستم در ۵ سال گذشته بود، آن  زمان تلقي بر اين بود كه سخت افزارهاي مربوط به هوشمندسازي در مدارس مستقر شود بدون اينكه به بقيه جوانب هوشمندسازي توجه شود؛ مشكل ديگر توانايي معلم در استفاده از اين ابزارها است و همچنين در بعضي از مناطق مشكلات زيرساختي وجود دارد؛ حدود ۱۱۰۰ عدد از مدارس استان امكان اتصال به شبكه اينترنت و اينترانت را ندارند بعضي مدارس مرزي و بعضي عشاير هستند.
اقدام در هوشمندسازي مستلزم داشتن بانك‌هاي اطلاعاتي قوي است؛ سامانه‌اي تحت عنوان سامانه رشد معروف به شبكه ملي رشد وجود دارد؛ اين سامانه تقريباٌ تمام نيازهاي آموزشي و پژوهشي دانش آموزان را برطرف مي‌كند و امكاناتي نظير محتواهاي آموزشي، فايل‌هاي pdf كتاب‌هاي درسي و اطلاعات مختلفي را در اختيار دانش آموز قرار مي‌دهد،  متولي اين سامانه سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزش و پرورش كشور است.
سامانه ديگري هم مربوط به استان خراسان رضوي است كه در حال حاضر ۳۷۲۷ مدرسه از طريق همين سامانه وب سايت دارند كه ۴۵ درصد مدارس را شامل مي‌شود؛ اين سامانه امكاناتي نظير اعلام نمرات دانش آموزان، اكانت ويژه والدين و معلمين را دارا است كه والدين مي‌توانند از اين طريق وضعيت انضباطي و وضعيت آموزشي فرزند خود را مشاهده كنند.
حتي اين امكان را دارد كه معلم شب امتحان در دسترس دانش آموزان باشد و به سئوالات آنها پاسخ دهد؛ اكثر مدارس تيزهوشان و مدارس نيمه دولتي از تمامي امكانات سامانه هوشمند استفاده مي‌كنند؛ سامانه‌اي هم تحت عنوان همگام توسط خود وزارت آموزش و پرورش توليد شده است كه بعضي از مدارس ما از همين سامانه استفاده مي‌كنند و تلاش ما اين است كه بعد از كامل و جامع شدن اين سامانه تمامي مدارس را به سمت سامانه همگام ببريم.
اداره ما مرجع آموزش نيست، ولي در سال گذشته ۲۰۰ تا دوره ضمن خدمت هوشمند سازي برگزار شده، با وجود اينكه خراسان رضوي ۱۰۰ هزار نفر پرسنل آموزش و پرورش و يك ميليون نفر دانش آموز دارد، آموزش ديدن اين تعداد معلم و والدين دانش آموزان خيلي كار سخت و زمان بري است ولي ما عجله نداريم و به مرور اين آموزش‌ها را برگزار مي‌كنيم.
تسنيم: آيا در حال حاضر در استان مدارس هوشمند پيشرفته نيز داريم؟
نوري: در حال حاضر، ۳۰ مدرسه از خراسان رضوي در سطح هوشمند پيشرفته هستند؛ اين ۳۰ مدرسه از اكثر امكانات ارتباطي و مجازي استفاده مي‌كنند؛ حتي اساتيد از طريق سامانه آموزش مجازي مربوط به خراسان رضوي كه براي نخستين بار در كشور راه‌اندازي شده و آموزش هاي ضمن خدمت ما براي فرهنگيان از بستر همين سامانه برگزار مي‌شود.
 اعتباري كه آموزش و پرورش به هوشمند سازي اختصاص مي‌دهد بسيار كم است و كفاف تجهيز كلاس‌هاي استان را نمي‌دهد؛ لذا در سال گذشته ۵۶۴ كلاس را اوليا، ۲۶۲ كلاس را خيرين و ۲۸ كلاس را ارگان‌هاي دولتي تجهيز كرده‌اند و در كل ۸۴۲  كلاس توسط غير دولتي مجهز شده است بحث هوشمند سازي بحث ملي است و ما نيازمند مشاركت همه هستيم همه مشاركت كنند تا ما به سمت مدرسه هوشمند پيشرفته حركت كنيم.
تسنيم: در زمينه هوشمندسازي كدام كشورها در دنيا، در سطح بالاتري قرار دارند؟
نوري: مالزي نخستين كشوري بود كه هوشمندسازي را پي گرفت، ولي در اين كشور زيرساخت‌هاي فناوري هم كامل گسترش پيدا كرده و بستر‌هاي ارتباطي، شبكه‌اي خيلي كامل‌تري دارند و در صورت فاكتور گرفتن اين زيرساخت‌ها ما مقايسه‌اي در جهت مزايا و يا معايب مدارس ايران نسبت به مدارس مالزي و يا فرانسه انجام نداديم.
۷۸ درصد از مدارس ما به شبكه ملي اطلاعات، اينترانت يا بعضاً اينترنت هم متصل هستند، مشكل ۱۱۰۰ مدرسه كه مشكل زيرساختي دارند حل بشود ما اميدواريم كه ۱۰۰ درصد مدارس را بتوانيم به شبكه ملي اطلاعات وصل كنيم كما اينكه همين الان در همه مدارس ثبت نام‌هاي دانش آموزان از طريق سامانه انجام مي‌شود.
تفاهمي هم سال گذشته بين آموزش و پرورش و مخابرات با حضور مديركل دو دستگاه منعقد شد اميدواريم بعد از اين اتفاق بتوانيم مشكلات مدارس غير متصل را از طريق مخابرات حل كنيم و به محض اينكه مشكل ارتباطي مدارس حل شود اتصال تمامي آنها را به اين بستر فراهم كنيم تا بتوانند از شبكه ملي اطلاعات استفاده كنند.
در ابتدا خريد تجهيزات و در مرحله بعد تهيه نرم‌افزارهاي آموزشي استاندارد و در نهايت آموزش معلمان و دانش آموزان و والدين در استفاده از سامانه و ترغيب آنها به استفاده از اين ابزار آموزشي است.
در صورتي كه معلمي بخواهد محتوايي را توليد كند و اين محتوا در سطح مدرسه استفاده شود بايد محتواي آموزشي توسط كميته نظارت و بازبيني آثار فرهنگي و هنري و آموزشي تاييد شود.
شيوه نامه هوشمندسازي حدود ۴ يا ۵ سال پيش تدوين گشته و اين شيوه نامه هنوز بازبيني نشده؛ نظر شخصي من بر اين است كه بايد يك بازنگري بر روي شيوه نامه صورت گيرد و آسيب‌ها، مزايا و معايب آن بررسي شود و صحبتي كه با دوستان وزارت داشتيم اين كار در حال انجام است و اميدواريم به زودي شيوه نامه بازبيني شده هوشمند سازي شكل بگيرد و در اختيار استان هم قرار بگيرد به نظر من در اين شيوه نامه يك سري تغييرات بايد انجام شود.
به اشتراک بگذارید :