18 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۳/۱۰ ۲۲:۳۷:۴۲
کد مطلب:  1579214
معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در آیین افتتاح نخستین موزه تاریخ و اسناد آموزش و پرورش فارس تاکید کرد:
لزوم توجه دستگاه ها به میراث های فرهنگی شان

معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، با اشاره به اینکه همه دستگاه ها یک میراثی دارند که باید به آن توجه کنند گفت: خوشبختانه آموزش و پرورش این کار را انجام داده و از همه دست اندرکاران فرهنگی و مجموعه آموزش و پرورش فارس تشکر می کنم.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس،دکتر محمد حسن طالبیان در آیین افتتاح نخستین موزه تاریخ و اسناد آموزش و پرورش فارس در شیراز گفت: اگر بخواهیم بحث نواوری و خلاقیت را داشته باشیم باید گذشته را خوب بشناسیم و به میراث و ثروت های فرهنگی اهمیت دهیم.
معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه ما در کشور بالغ بر 744 موزه داریم که 170 موزه خصوصی است گفت: اعتقاد ما در میراث فرهنگی این است که هیچ توسعه و آینده پایداری نیست که مسیرش از گذشته نباشد و این بدان معنا نیست که در گذشته بمانیم.
طالبیان افزود: بلکه در کشوری که ما 11 هزار سال سابقه زیست داریم در واقع به یک درخت تاریخی تنومند وصلیم که می توانیم تجربیات را به آیندگان انتقال دهیم و این خود  باعث شود  اتفاقی برای این کشور با تکان های مختلف نیفتد
وی با اشاره به اینکه همه دستگاه ها یک میراثی دارند که باید به آن توجه کنند گفت: مثلا وزارت راه وشهرسازی نسبت به شهرها باید بداند در گذشته شهرها چگونه ایجاد می شده و نسبت به محیط طبیعی چگونه اقدام می کردند. 
 مردم ما باید بدانند که به چه سابقه تاریخی وصلند و این راه را ادامه دهند 
معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: خوشبختانه آموزش و پرورش این کار را انجام داده و از همه دست اندرکاران  فرهنگی و مجموعه آموزش و پرورش فارس تشکر می کنم.
طالبیان فارس را سرزمینی جالب و پر از رمز و راز دانست و گفت: فارس تمام دوران تاریخی را داشته و از پیش از تاریخ تا به امروز چه خلاقیت ها و موضوعات مختلفی دارد و در واقع دوران شکوه کشور در اینجا وجود دارد و استقرارهای مهم دوره های هخامنشی و ساسانی را شامل می شود.
وی با اشاره به اینکه فارس دارای انسان های عمیق و فرهنگی بوده و هست  افزود: بسیاری از اولین ها در فارس بوده مانند قلعه دختر که اولین گنبدی است که در جهان خلق می شود یا شهر گور که جاهای دیگر بعد از آن اقتباس کرده است.
معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان داشت: باید از وزیر آموزش و پرورش که نگاهی عمیق به این مهم دارند و در سطح کشور حمایت می کنند تشکر کنم.
طالبیان موزه را  یک مرکز پژوهشی، علمی، فنی و توسعه ای دانست و گفت: در دنیا موزه ها درست می شوند تا بچه ها بدانند هر موضوعی چه فرآیندی داشته است.
وی افزود: اگر بخواهیم بحث نواوری و خلاقیت را داشته باشیم باید گذشته را خوب بشناسیم و به میراث و ثروت های فرهنگی اهمیت دهیم.
معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پایان گفت: در ادامه کار برای تجهیز و محتوای این موزه در خدمت آموزش و پرورش هستیم و در واقع  اداره ارشاد، میراث فرهنگی، وزارت علوم و کتابخانه ها  را از  آموزش و پرورش جدا نمی دانیم  و همه یک حوزه هستند که به دلیل وظایف سنگین تفکیک شده اند.

به اشتراک بگذارید :