18 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۳/۱۰ ۱۷:۰۰:۳۷
کد مطلب:  1579038
رئیس پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش و پرورش در جلسه شورای تحقیقات آموزش و پرورش استان ایلام و جمعی از پژوهشگران بیان کرد:
ارتباط حدوداً 11 مبحث از سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به حوزه ی پژوهش / لزوم توجه به سواد رسانه ای و سواد فضای مجازی در خانوده ها و توسط دانش آموزان به عنوان یک امر مطلوب /سهم اعتبارات پژوهشی کل دستگاههای کشور کمتر از 4دهم درصد است

فرهاد کریمی، رئیس پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش و پرورش، در جمع شورای تحقیقات آموزش و پرورش استان و جمعی از پژوهشگران که با حضور مدیرکل آموزش و پرورش استان و معاونین در سالن شهید غیاثی برگزار شد به تشریح برنامه های حوزه پژوهشی پرداخت.

   به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان ایلام، فرهاد کریمی در این جلسه با اشاره به اهمیت پژوهش در آموزش و پرورش و نقش پژوهشگر در شناسایی و حل و تبیین مسایل اساسی آموزش و پرورش گفت: بخشی از پژوهش ها می تواند بنیادی باشد به این معنی که ما بتوانیم به حوزه های مهم و مسئله های اساسی ورود کرده و برای آنان راه حل های مناسب ارائه دهیم.

   کریمی به اتفاقات پیش آمده در این حوزه پرداخت و گفت: یکی از این اتفاقات مباحث سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بود که حدودا 11 مباحث از این سند به حوزه ی پژوهش ارتباط پیدا خواهد کرد و بر اساس این راهکار برنامه هایی تحت عنوان زیرنظام پژوهش و ارزشیابی در شورای عالی تصویب و ابلاغ گردید و این برنامه ها یک برنامه جدی و عملیاتی برای گسترش پژوهش در آموزش و پرورش به شمار می رود که چیزی در حدود 55 اقدام اساسی و برنامه عملیاتی در این حوزه تعریف شده است که از موارد مهم آنها می شود به سیاست گذاری پژوهشی یا تهیه پیوست پژوهشی اشاره کرد.

   رئیس پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش و پرورش افزود: ما بر اساس زیرنظام پژوهش و ارزشیابی، ملزم هستیم تا آموزش و پرورش را به سمتی سوق دهیم که همه ی طرح ها و فعالیت های آموزش و پرورش دارای پیوست پژوهشی باشد.

  فرهادکریمی، تصمیم گیری های پژوهش محور و پژوهش بنیان، سازمان پژوهنده و مدرسه پژوهش محور را کلیدواژه های اصلی و ادبیات زیرنظام پژوهش و ارزشیابی دانست و افزود: ما علاوه بر این محورها مباحث دیگری همچون بحث نظریه پردازی ، کرسی ها، دیپلماسی آموزشی ، مدرسه به عنوان کانون تربیتی محله را داریم و در کنار این مباحث، شاخص های فرهنگی ، تربیت تماماً ساعتی و کمک گیری پژوهش در راستای پایش کیفیت و تضمین کیفیت مطرح گردیده است به طوریکه در حال حاضر در برنامه های سال 1400 ساری و جاری است و 18 مورد از فعالیت های اصلی و اساسی زیرنظام پژوهش و ارزشیابی در متن برنامه ها آمده است.

  کریمی ادامه داد: تا پژوهش های ما به کاربست نرسد اساسا" راه را بیراهه رفتیم هرچند که ما در حوزه های علوم انسانی، فرهنگ، جامعه شناسی و روانشناسی با مفاهیمی سروکار داریم که بعد از مدتی فراگیر خواهند شد و با ارائه مفهوم جدید همه مفاهیم پیشین را درنوردیده و تصرف خواهند کرد و با یک گفتمان جدید مواجه خواهیم شد.

   رئیس پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش و پرورش، بحث سواد رسانه ای و سواد فضای مجازی در خانوده ها و توسط دانش آموزان را به عنوان یک امر مطلوب دانست و گفت: اینگونه مباحث در یافته های پژوهشی خود را نشان می دهد بنابراین میتوان این ادعا را داشت که حتی اگر به کاربست هم نرسد اما پژوهشگر وظیفه خود را انجام داده است و آن تولید دانش و تولید اطلاعات و اشاعه آن است و تحقق این امر وظیفه سازمانی مدیران و سازمان پژوهنده ما در آموزش و پرورش است و این پژوهش تاثیرات خود را در سیستم ایجاد خواهد کرد اما تاثیرگذاری آن در سیستم نیازمند مداخله سازمانی می باشد.

   کریمی محدودیت اعتبارات در حوزه پژوهشی خصوصاً حوزه آموزش و پرورش را بسیار پایین برشمرد و یادآور شد: علیرغم قرار گرفتن کشور در ردیف کشورهای حوزه رشد و تولید علم و دانش ، مجموعه اعتبارات پژوهشی کل دستگاههای کشور کمتر از 4 دهم درصد می باشد که می بایست مورد توجه و بازنگری قرار گیرد تا زمینه تحول در این حوزه ایجاد گردد.

   رئیس پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: اگر ما بخواهیم در آموزش و پرورش به تحول و تحرک و برنامه ریزی بهتر برسیم حتما نیازمند پژوهش های جدی تر و اساسی تر هستیم که از جمله آنها می توان به پژوهش های ملی، پژوهش های بین المللی و از جنس پایش های منطقه ای میتوان اشاره کرد چرا که قطعا می توانند زمینه های تحول را فراهم سازند.

   فرهاد کریمی ابراز امیدواری کرد؛ اگر زمینه های اجرای زیرنظام فراهم گردد و اعتبارات و برنامه ریزی به لحاظ اعمال فرایند تغییر صورت بگیرد قطعا از ظرفیت لازم به عنوان یک برنامه عملیاتی مناسب برخوردار بوده  به ثمر خواهد نشست.

   رئیس پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: با توجه به اینکه ما در زیرنظام پژوهش برنامه جدی برای تحول و توسعه تحقیقات در نظر داریم اگر زمینه های اجرایی آن به لحاظ اعتبارات فراهم شود و برنامه ریزی های لازم در خصوص اعمال فرایند تحقیق صورت گیرد قطعا این ظرفیت را دارد که به عنوان یک برنامه عملیاتی مناسب به ثمر بنشیند و ما را از بهرمند سازد.

   کریمی افزود: ما در قالب راهکارها و اقدامات اساسی، فعالیت های بسیار خوبی را برای معلمان و دانش آموزان پیش بینی کردیم که باید به ثمر بنشیند که از آن جمله می توان به آیین نامه فرصت معلمان، حمایت جدی از پژوهش های ابتکاری، پژوهش های حوزه روند پژوهی و آینده پژوهی، تشکیل و بهینه سازی سامانه ملی پژوهش اشاره کرد، مضافاً اینکه ما در آموزش و پرورش، آیین نامه شورای تحقیقات وزارت آموزش و پرورش را اصلاح کرده و به تصویب مقام عالی وزارت رسیده هم شده و ابلاغ گردیده است که می تواند زمینه تحرک بسیار جدی در حوزه تحقیقات و مدیریت امور پژوهشی را فراهم کند.

   فرهاد کریمی روند فرایند حوزه پژوهشی را منطقی و بسیار روشن دانست و گفت: گاهی به دلیل برخی نابرنامه ریزی ها و ادغام معاونت پژوهشی و برنامه ریزی منابع انسانی  با معاونت پشتیبانی و توسعه و منابع مالی دچار وقفه هایی در اجرای مناسب طرح و برنامه ها شدیم اما قاعدتاً ما این کار را ادامه خواهیم داد و با تاکید بر اجرای برنامه تا پژوهش بتواند تاثیرات خود را به طور جدی تر اعمال کرد و طبیعتا در این فرایند بخش قابل توجهی از زحمات بر عهده شورای تحقیقات استان می باشد که این توقع می رود تا با حداقل یک دوم ظرفیت اجرایی، این معاونت در اختیار حوزه پژوهش قرار بگیرد.

   رئیس پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش و پرورش برنامه معلم پژوهنده را مجرای ورود ایده های تحولی و ایده های تابناک سند تحول عنوان کرد و افزود: این به معنی متحول کردن کلاس های درس با استفاده از دیدگاه های معلمان پژوهنده است و در واقع معلمان پژوهنده، سفیران معنوی و سفیران اجرایی سند تحول در کلاس های درس هستند تا بتوانند مفاهیم سند تحول همانند گسترش تفکر، گسترش اندیشمندی، هوشمندی و عقلانیت را پیاده کنند و از نظر ما معلم پژوهنده همان اندیشمند فکور می باشد که زمینه اجرای سند تحول را بیش از سایر ارکان می تواند فراهم سازد.

   سپس امیر مهردادی مدیرکل آموزش و پرورش استان ایلام هم در این جلسه به نقش و اهمیت پژوهش و اقدامات صورت گرفته در این زمینه پرداخت و گفت: پژوهنده شدن معلمان سبب رشد پرسشگری در محیط مدرسه و کلاس می شود.  اگر  آموزش مبتنی بر پژوهش باشد، به ناچار بافت مدرسه سراسر بر مبنای پرسش ها و پاسخ ها شکل خواهد گرفت.  درنتیجه ضمن بالنده شدن خود معلمان، دانش آموزان نیز روحیة پژوهشگری و پرسشگری پیدا خواهندکرد.

مدیرکل آموزش و پرورش افزود: باید پژوهش، کاوشگری، مشارکت و همنوایی به عنوان یک هدف اصلی و کارکرد تربیتی در بالاترین حد خود قرار گیرد. فعالیت های آموزشی باید به گونه ای باشد که دانش آموزان هم در فرآیند یاددهی و یادگیری آن سهیم بوده و مشارکت یکپارچه داشته باشند و هم اندیشی، همکاری متقابل، احترام به اندیشه های یکدیگر، اندیشیدن به اهداف و منافع مشترک، درگیری فعال با مسائل و تحلیل و ترکیب یافته ها باید به عنوان محصول رخدادهای آموزشی در تمامی فعالیت ها پررنگ شوند.

در ادامه ی این جلسه شمس الدین شیروانی معاون پژوهش، برنامه ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش استان  به ارائه گزارشی از اقدامات به عمل آمده و کسب عناوین پژوهشی استان ایلام پرداخت و گفت: استان ایلام در سال ۹۹  پیگیری های خوبی را در زمینه برنامه معلم پژوهنده انجام داد و در این راستا نسبت به آموزش معلمان و داوران در فضای مجازی اقدام نمود که حدود ۳۵۰ طرح اقدام پژوهی به دبیرخانه این برنامه ارسال و مورد داوری قرار گرفتند که در همین راستا، استان ایلام حائز کسب چهار مقام کشوری از سوی دبیران شد و مورد تقدیر قرار گرفت.

وی اضافه کرد: همزمان با سراسر کشور مراسم هفته پژوهش با دعوت ازپژوهندگان  استان برگزار و از معلمان برگزیده و همچنین دانش آموزان برتر تقدیر بعمل آمد.

شیروانی ادامه داد: جلسات شورای تحقیقات و کمیته تخصصی بطور منظم پیگیری و ۵ طرح پژوهشی در سال ۱۴۰۰ مصوب و با پژوهشگران عقد قرارداد بسته شده است.

 در ادامه این جلسه هریک از مدعوین به بیان نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.

به اشتراک بگذارید :