20 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۲۹ ۱۲:۲۹:۱۰
کد مطلب:  8Z5DH3iw
مدير كل آموزش و پرورش فارس در کارگروه پدافند غیر عامل استان تاکید کرد:
مدل ها و سيستم هايمان باید آمادگي پذيرش پدافند غير عامل را داشته باشند

مدير كل آموزش وپرورش فارس گفت: بايد به گونه اي برنامه ريزي كنيم كه مدل ها و سيستم هايمان آمادگي پذيرش پدافند غير عامل را داشته باشند.

به گزارش اداره اطلاع رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش فارس، حمید رضا آذری در اولين جلسه كارگروه فرهنگي آموزشي پدافند غير عامل استان ،با اشاره به اهميت پدافند غير عامل در تامين امنيت شهروندان گفت: بايد به گونه اي برنامه ريزي كنيم كه مدل ها و سيستم هايمان آمادگي پذيرش پدافند غير عامل را داشته باشند

آذري با اشاره به برخي از برنامه ها و فعاليت هاي اجرا شده در حوزه پدافند غير عامل در ساير كشورها گفت: در ساير كشور ها برنامه ريزان  60 درصد برنامه هايشان را به گونه اي برنامه ريزي مي كنند كه سيستم ايمني كشورشان دچار مشكلات و معضلات نشوند.

وي با بيان اينكه بايد مدل ها و سيستم هايمان ، آمادگي پذيرش اين كار را داشته باشند گفت: پدافند غير عامل جزو ضروريات هر كشور است و هرچه شهرها بزرگتر و صنعتي ترشوند طبيعتا مشكلات و چالش هاي آنها نيز بيشتر مي شود، لذا بايد سعي كنيم تا با برنامه ريزي منظم و اصولي اين مشكلات را بر طرف نماييم.

مدير كل آموزش و پرورش فارس با اشاره به برخي از اقدامات انجام شده توسط آموزش و پرورش در زمينه  آموزش و ترويج پدافند غير عامل بين فرهنگيان، دانش آموزان و خانواده ها گفت: بايد  براي سال جديد برنامه هايمان را با اولويت بندي مشخص كنيم و آنچه در حوزه اختيارات ماست آن را انجام دهيم و در قالب يك برنامه جامع و همه جانبه برنامه ريزي كنيم .

مديركل پدافند غير عامل استانداري فارس نيز در سخناني گفت: درساختار پدافند غير عامل استان ، استاندار به عنوان رئیس  شورای پدافند غیر عامل  و 40 نفر از مديران ارشد استان، از جمله اعضاي شوراي تامين استان به عنوان عضو حضور دارند.

رحیم آزادي افزود: 11 كارگروه زير مجموعه اين شورا هستند كه جلساتي را تشكيل و مصوبات خود را به دبيرخانه ارسال مي كنند كه از اين تعداد كارگروه فرهنگي اجتماعي و آموزشي اهميت ويژه اي دارد و نوع فعاليت آن در استان مختص  به آموزش و پرورش نيست و ازهراداره بايد يك نماينده تام الاختيار معرفي شود.

وي با اشاره به برخي از مشكلات موجود گفت: متاسفانه برخي از مديران ما حتي پدافند غير عامل را نمي شناسند و ضرورت وعملكرد آن را نمي دانند كه رفع اين مشكلات نيازمند برنامه ريزي و تلاش كارگروه هاي پدافندغيرعامل است .

آزادي تاكيد نمود: بايد با مطالعه و آگاهي كامل نسبت به اصول و ظوابط و الزامات پدافند غير عامل ،به سمتي حركت كنيم كه بهترين راهكارها  را براي دفاع از كشور و هموطنانمان داشته باشيم، چرا كه اين امر رابطه مستقيمي با امنيت ملي دارد و ما بايد بتوانيم اصول پدافند غير عامل را در رابطه با تمام مسائل رعايت كنيم .

وي با بيان اينكه امروز وضعيت جهان و كشورهاي اطراف ما با توجه به شكل گيري گروه هاي تكفيري به گونه اي است كه اگر نيروهاي امنيتي هوشيار نبودند دچارمسائل واتفاقات ناگواري مي شديم گفت: بايد قبل از وقوع واقعه پيش بيني هاي لازم انجام شود و مصوباتي در اين كارگروه تصويب گردد كه بتواند در سطح استان در راستاي فرهنگ سازي و تقويت و توسعه پدافند غير عامل موثر باشد.

 مدير كل پدافندغيرعامل استان با اشاره به برخي ازمؤلفه هاي پدافند غير عامل گفت: پدافند غير عامل به عنوان يك سري اقدامات غير مسلحانه به منظور كاهش تهديدات و آسيب پذيري ، تداوم فعاليت هاي ضروري ، ارتقاء پايداري ملي ، و تسهيل مديريت در زمان بحران است.

وي با اشاره به اينكه امروز جنگ؛ جنگ نرم و فضا؛ فضاي مجازي است لذا بايد همه دانش آموزان از پايه با پدافند غير عامل آشنا شوند، گفت: شناخت نقاط ضربه پذير فرهنگي لازم است و اين كارگروه مهمترين كارگروه استان است كه بايد به منظور فرهنگ سازي در حوزه پدافند غير عامل ، طرح و برنامه بدهد و با هوشياري نسبت به ايجاد آمادگي در اقشار جامعه خصوصا دانش آموزان اقدام نمايند.

آزادي بر تلاش براي توسعه زيرساخت هاي شهري از جمله مراكز درماني و مراكز خدمات رساني به مردم مثل بيمارستان هاي صحرايي و نانوايي هاي دو منظوره در سطح استان تاكيد نمود و گفت: تمام وزارتخانه ها  و دستگاه هاي اجرايي مدير كل و تشكيلات پدافند غير عامل دارند و بودجه هايي نيز به استانها در اين خصوص اختصاص مي يابد كه بايد در اين خصوص برنامه ريزي مناسبي انجام پذيرد.

وي با بيان اينكه در سطح استان 57 ناظر را تربيت نموده ايم براي نظارت بر پروژه هاي استان و 5 دوره آموزشي تربيت مربي پدافند غير عامل نيز برگزار شده است گفت: بايد بحران ها را شناسايي كنيم بحرانهاي بيولوژيكي، هسته اي ، زيستي ، سايبري و ... كه ممكن است به وجود آيد  و اصطلاحات و مديريت بحران در مدرسه و ساختارهاي بحران ناشي از تهديدات در مدرارس تعريف شود .

اين مقام مسئول تاکید کرد: لازم است نيروها ي مردمي شناسايي وبراي مقابله با هرنوع تهديد آموزش ببينند تا آمادگي داشته باشند قبل از رسيدن نيروهاي مسئول اقدامات لازم را انجام دهند همچنين لازم است  امكانات وتجهيزات اوليه پيش بيني و در مكان هاي خاص و قابل دسترس قرار گيرد.

شايان ذكر است در بخشي از اين جلسه مدير حراست آموزش و پرورش فارس و كارشناسان اين اداره به تشريح فعاليت هاي  اين كارگروه در سال94پرداخته و برنامه هاي پيشنهادي براي سال آينده را عنوان نمودند.

به اشتراک بگذارید :