18 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۳/۰۵ ۱۰:۲۹:۵۵
کد مطلب:  1571641
مدیرکل دفتر سنجش، نظارت و ارزشیابی سازمان سوادآموزی در وبینار آموزشی با کارشناسان سواد آموزی فارس تاکید کرد:
ضرورت توجه ویژه به نظارت غیر حضوری در کلاس های سوادآموزی

مدیرکل دفتر سنجش، نظارت و ارزشیابی سازمان سوادآموزی گفت: نظارت غیر حضوری باید به عنوان یک مقدمه و یک پایه و اساس برای ثبت دقیق و به موقع اطلاعات و موارد لازم در سامانه تحت وب سواد آموزی باشد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس  دکتر مهدی نامجومنش در وبینار آموزشی با کارشناسان سوادآموزی سراسر فارس ضمن اشاره به دشواری کار در سوادآموزی به ویژه در شرایط خاص کرونایی گفت: همه ما می‌دانیم که زحمت اصلی در سواد آموزی در شهرستان‌ها و مناطق صورت می گیرد  و از طرفی هم به این امر واقف  هستیم که انجام کارها و فعالیت ها در سواد آموزی با موانع و مشکلات بسیاری روبرو می‌باشد و این مشکلات از شناسای ،جذب، آموزش و نگهداشت سوادآموز تا رساندن او به جلسه امتحان و برگزاری امتحانات گریبانگیر سوادآموزی میباشد.

مدیرکل دفتر سنجش، نظارت و ارزشیابی سازمان سوادآموزی با اشاره به اینکه معاونین سوادآموزی در استانها نماینده تام الاختیار سازمان نهضت سواد آموزی در استان ها می باشند گفت: باید پذیرفت که فعالیت‌های سوادآموزی یا حداقل بخشی از فعالیت های سواد آموزی با پشت میز نشینی و دستور وصدور بخشنامه  انجام نشده و پیش نمی رود بلکه بخشی از این فعالیت ها مانند بازدیدها، نظارت ها و ... باید به صورت میدانی و حضور در سر کلاس ها انجام شود تا اثربخشی مطلوب بر جای گذارد .

نامجومنش تاکید کرد: حضور فیزیکی کارشناسان سوادآموزی در سر کلاس ها و بررسی وضعیت آموزشی سواد آموزان تاثیر بسزایی در جدیت کار آموزش دهندگان و به تبع آن افزایش نرخ قبولی واقعی و حقیقی سوادآموزان دارد و نظارت حضوری باید به صورت جدی و مستمر پیگیری شود.

وی گفت: یکی از مباحث بسیار مهم و اصولی که طی بخشنامه‌ای به سوادآموزی سراسر کشور ابلاغ شده است  نظارت غیر حضوری می باشد که در بخشنامه ارسالی چگونگی انجام نظارت های غیر حضوری به صورت کامل تشریح شده است.

نامجومنش افزود: نظارت غیر حضوری این قابلیت را دارد که به عنوان یک مقدمه و یک پایه و اساس برای ثبت دقیق اطلاعات و موارد لازم در سامانه تحت وب سواد آموزی باشد.

وی گفت:  با توجه به اینکه آموزش در سال ۱۳۹۹ تقریباً به پایان رسیده و کلاسها در مرحله آزمون گیری می باشد وظیفه کارشناسان شهرستان‌ها و مناطق بسیار مهم و سنگین می باشد

مدیرکل دفتر سنجش، نظارت و ارزشیابی سازمان سوادآموزی خاطرنشان کرد: علت سنگینی این مسئولیت اولا به‌خاطر شرایط خاص کرونایی کشور می باشد که به خاطر این شرایط در وضعیت خاص و شکننده قرار داریم لذا باید تمام تمهیدات و تجهیزات لازم برای رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در امر برگزاری امتحانات به کار گرفته شود لذا همه امکانات باید در این زمینه بسیج شود.

نامجو منش گفت : دلیل دیگر این است که ما پس از یک دوره آموزش به مخاطبان سوادآموزی الان در مرحله نتیجه گیری هستیم و نتیجه گیری مطلوب با نظارت مستمر و با برگزاری آزمون‌ها و امتحانات مطلوب میسر می گردد.

 وی تاکید کرد: وظیفه ستاد امتحانات سوادآموزی در این مرحله بسیار جدی و مهم می باشد لذا اعضای ستاد امتحانات باید برای برگزاری امتحانات مطلوب و اصولی در این شرایط کرونایی با تشکیل جلسات برنامه عملیاتی ارائه دهند تا ضمن در اولویت قرار دادن سلامتی سواد آموزان و نیز برگزار کنندگان ، امتحانات به شکل کاملاً قانونی و واقعی برگزار گردد.

به اشتراک بگذارید :