20 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۲۸ ۱۳:۵۳:۳۹
کد مطلب:  qbytID1E
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس خبر داد :
استقرار دو هفته ای گروه های مشاوره هدایت تحصیلی، در مدارس و ادارات آموزش و پرورش فارس

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس گفت: از 28 تیر ماه، در همه مدارس دوره اول متوسطه و ادارات آموزش و پرورش سراسر استان ، گروه های هدایت تحصیلی ، در دو شیفت صبح و عصر برای راهنمایی و ارائه مشاوره به دانش آموزا و اولیای آنها مستقر هستند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس ، دکتر ناصر قجری در برنامه زنده تلویزیونی نگاه روز از شبکه سیمای فارس گفت: با تغییر نظام آموزشی به 3-3-6  در سال تحصیلی جاری پایه دهم را در  دوره دوم متوسطه  تجربه خواهیم کرد، که بر همین اساس ،شرایط و الزامات آموزش و پرورش نیز تغییر کرده است.

وی افزود :یکی از مهمترین تغییرات ایجاد شده ،انتقال موضوع هدایت تحصیلی دانش آموزان پس از 22 سال ، از دوره دوم متوسطه به دوره اول متوسطه می باشد،

قجری گفت: بر همین اساس،امسال موضوع هدایت تحصیلی به  پایه نهم منتقل شده و  دانش آموزان برای انتخاب رشته تحصیلی ،می توانند بر اساس استعداد ، علاقه و سابقه تحصیلی خود ، در یکی از رشته های 12 گانه  عنوان شده در برگ هدایت تحصیلی  ادامه تحصیل دهند.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس گفت: در موضوع هدایت تحصیلی ، علاوه بر  استعداد، علاقه و سابقه تحصیلی دانش آموز ، توجه به الزامات جامعه همانند نیازها و امکانات موجود نیز مطرح است که باید مد نظر قرار گیرید.

وی گفت: بر اساس برنامه  توسعه متوازن شاخه ها و رشته های تحصیلی ،دانش آموزان باید به گونه ای در رشته ها و شاخه های تحصیلی هدایت شوند تا با پایان دوران تحصیل  در انتخاب شغل با مشکل مواجه نشوند.

قجری گفت: هم اکنون در فارس از هر 100 دانش آموز نزدیک به 40 تن در رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش  مشغول به تحصیل هستند  که از این نظر استان فارس از وضعیت مطلوبی برخوردار است .

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس با بیان اینکه" در شاخه نظری توسعه متوازن چندان مطلوب  نیست " افزود : هم اکنون از هر 100 دانش آموز رشته نظری در فارس ، نزدیک به 60 تن  در رشته علوم تجربی ، 20 تن در رشته  ریاضی و ما بقی به رشته های انسانی تحصیل می کنند.

وی با تاکید بر اینکه" همه دست اندرکاران آموزش و پرورش  و اولیا باید تلاش کنند تا در زمینه هدایت تحصیلی مناسب گام بردارند" افزود : محور هدایت تحصیلی دانش آموزان مدیران و مشاورین مدارس هستند که امور مروبط به هدایت تحصیلی را  انجام می دهند و  اولیا نیز  باید به توصیه های  تخصصی و فنی آنها  توجه کنند .

قجری گفت: با توجه به سند تحول بنیادین  که ملاک عمل در آموزش و پرورش است ، بهترین دلیل انتقال هدایت تحصیلی از دوره دوم متوسطه به دوره اول متوسطه ، کسب شناخت بهتر دانش آموزان از توانمندی های خود است.

وی در ادامه افزود: به منظور راهنمایی و هدایت صحیح دانش آموزان و اولیای آنها در موضوع  هدایت تحصیلی ،از 28 تیر ماه و  به مدت 2 هفته، گروه هایی در تمامی مدارس و ادارات آموزش و پرورش استان مستقر  خواهند شد.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس در ادامه تاکید کرد: در زمان ثبت نام ، در یافت کمک های اجباری از دانش آموزان و اولیای آنها ممنوع است و مدارس تنها در زمینه بیمه و کتب درسی می توانند  از اولیای دانش آموزان وجه دریافت  کنند.

به اشتراک بگذارید :