27 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۳/۰۱ ۰۸:۱۰:۰۰
کد مطلب:  1564225
وزیر آموزش و پرورش در آیین بهره برداری از طرح های ملی وزارت نفت؛
حفظ امانت و پاسداری از پس اندازهای خُرد و مراقبت از حقوق و منافع فرهنگیان برای تضمین آتیه بهتر این قشر فداکار، مهم ترین هدف حضور من در این آیین است

وزیر آموزش و پرورش در آئین بهره برداری از طرح های ملی وزارت نفت؛ گفت: حفظ امانت و پاسداری از پس اندازهای خُرد و مراقبت از حقوق و منافع فرهنگیان برای تضمین آتیه بهتر این قشر فداکار، مهم ترین هدف حضور من در این آیین است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، محسن حاجی میرزایی با حضور در آئین بهره برداری از طرح های ملی وزارت نفت، به ویژه افتتاح واحد پتروشیمی سبلان، که با حضور رئیس جمهور و جمعی از اعضای هیأت دولت و مسئولان، از شبکه خبر و به صورت زنده ، برگزار شد، در ارائه گزارش عملکرد وزارت آموزش و پرورش به رئیس جمهور، اظهار کرد: صندوق بازنشستگی فرهنگیان، سرمایه گذار اصلی طرح ملی وزارت نفت، در افتتاح واحد پتروشیمی سبلان است و من افتخار این را دارم که در یک سال اخیر برای دومین بار، در افتتاح دو واحد پتروشیمی همگام با افتخارآفرینان عرصه سازندگی جامعه، همراه شوم.

حاجی میرزایی ادامه داد: مهم ترین وجه حضور من، در این آیین، امانت و پاس داری از  جامعه فرهنگیان، پس اندازهای خُرد آنان و مراقبت از منافع فرهنگیان برای تأمین و آسودگی بیشتر آنان و تضمین آتیه ای بهتر در دوران بازنشستگی، برای این قشر فداکار است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این که در طی سال های اخیر و به ویژه در دو سال اخیر، حامل خبرهای بسیار خوش و امیدوارکننده ای بوده ایم که افزایش امید به آینده و تقویت اعتماد فرهنگیان در جامعه را در بر داشته است، بیان کرد: عضویت در صندوق ذخیره فرهنگیان اختیاری است. وقتی ضریب نفوذ عضویت اختیاری فرهنگیان، از 65 درصد درسال 95 ، به 82 درصد در سال 99 می رسد، نشان دهنده آن است که فرهنگیان به عملکرد صندوق اعتماد کرده اند.

وی افزود: همچنین شاهد آن بوده ایم که 500 هزار نفر از جمعیت 750 هزار نفری عضو صندوق ذخیره فرهنگیان،  در دو سال اخیر، مبادرت به افزایش واریزی ماهانه خود کرده اند. که خود دلیلی روشن بر افزایش اعتماد فرهنگیان بر عملکرد صندوق است.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید، ادامه داد: صندوق ذخیره فرهنگیان، اهمیت امید و اعتماد اعضا را می داند و با تمام وجود تلاش می کند با عملکرد بهتر خود و سرمایه گذاری های خردمندانه تر، امید و اعتماد اعضا را افزایش دهد.

حاجی میرزایی تصریح کرد: واحد پتروشیمی سبلان که امروز افتتاح خواهد شد؛ اولین طرح از 3 طرح بزرگ هلدینگ انرژی سپهر و یکی از 4 طرح بزرگ پترو فرهنگ است. در خرداد سال قبل، پتروشیمی کیمیای خاورمیانه به بهره برداری رسید و هم اکنون، درآمد ارزی دارد.

امروز نیز پتروشیمی سبلان افتتاح می شود و ان شاءالله طی دو سال آینده دو طرح متانولی دیگر به نام «دنا» و «سیراف انرژی» به بهره برداری خواهد رسید.

با این برنامه هوشمندانه، پتروفرهنگ با اتکا به سرمایه های خُرد فرهنگیان به یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان و عرضه کنندگان متانول در کشور تبدیل می شود که این افتخاری بزرگ برای کشور و منفعتی پایداربرای فرهنگیان است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تلاش های بی وقفه  فرهنگیان، گفت: معلمان با کلام و زمزمه محبت خود، بنای یادگیری را آباد می کنند و شخصیت و هویت ها دانش آموزان را ساخته و در جامعه فرهنگ سازی می کنند، حتی سرمایه های آن ها هم یاریگر توسعه است و به پیشرفت کشور کمک می کند.

سرمایه گذاری های خردمندانه صندوق، به تدریج در حال به بار نشستن است و حاصل آن افزایش سود از 250 میلیار تومان در سال 95 به 3 هزار و 500 میلیارد تومان در سال 99 است.

وی افزود: تنها در فاصله سال های  98 و 99 سود صندوق ذخیره فرهنگیان، از هزار و دویست میلیارد تومان به قریب 3 هزار و 500میلیارد تومان افزایش یافته و 3 برابر شده است.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: سود پیش بینی شده برای سال 1400، 5 هزار و 400 میلیارد تومان برآورد شده، که بخش مهم آن تاکنون تحقق یافته است. یعنی در فاصه 5 سال، رشد 23 برابری در صندوق ذخیره فرهنگیان، از محل سرمایه گذاری در این پروژه داشته ایم.

حاجی میرزایی با اشاره به این که در ازای مبلغی واریزی ماهیانه ی فرهنگیان، دولت هم موظف به واریز مبلغ معادل آن است، بیان کرد: قریب به 1000 میلیارد تومان بدهی دولت به صندوق ذخیره فرهنگیان است که در بودجه 1400 پیشبینی شده و انتظار داریم با تسریع دستور رئیس جمهور نسبت به پرداخت آن، بتوانیم به توسعه صندوق ذخیره فرهنگیان کمک کنیم.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: برای شفاف سازی فرآیند صندوق و جلب اعتماد فرهنگیان، فرآیندهای مالی و تقویت نظارت ها را توسعه داده ایم و نماینده معلمان در هیأت امنا حضور دارد. همچنین تدابیر لازم جهت عرضه هلدینگ های صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس را فراهم کردیم.

وی افزود: در حال حاضر از 4 هلدینگ صندوق ذخیره فرهنگیان، 3 مورد در بازار بورس پذیرفته شده و این سه هلدینگ، تقریبا 95 درصد از دارایی های صندوق را شامل می شود. همچنین تدابیری اندیشیده شده که تمام فرهنگیان عضو، علاوه بر آن که در سود سهیم می شوند، در ارزش افزوده ناشی از دارایی ها هم سهیم خواهند بود.

در پایان این برنامه، وزیر آموزش و پرورش از حمایت ها و پشتیبانی های وزارت نفت، تشکر و قدردانی کرد.

به اشتراک بگذارید :