14 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۳۰ ۰۹:۰۷:۱۴
کد مطلب:  1562699
مصاحبه با معلم نمونه استانی از شهرستان نظرکهریزی؛
رضا جهانی: کلاس درس را با استفاده از تکنولوژی برای دانش آموزان استثنایی جذاب می کنم

واحد روابط عمومی آموزش و پرورش منطقه نظرکهریزی با رضا جهانی آموزگار دانش آموزان استثنایی و معلم نمونه استانی گفت و گو کرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به نقل از نظرکهریزی، در پی اعلام نتایج طرح جلوه های ویژه معلمی، رضا جهانی آموزگار شاغل در مدرسه استثنایی آموزش و پرورش منطقه نظرکهریزی، به عنوان منتخب استانی شناخته شد؛ انتخاب وی به عنوان معلم نمونه استانی در سال تحصیلی ١٣٩٩/١۴٠٠، بهانه ای شد تا با وی به گفتگو بنشینیم که در ادامه می خوانید...

لطفا خودتان را معرفی بفرمایید.

رضاجهانی هستم، معلم مدرسه استثنایی منطقه نظرکهریزی و دارای مدرک لیسانس کوکان استثنایی که از سال ۹۱ بخاطر علاقه به شغل معلمی  وارد تربیت معلم شدم، ۸ سال سابقه خدمت دارم که در منطقه نظرکهریزی خدمت می کنم و دو سال اول خدمت خود را در شهرستان هشترود گذرانده ام.

در چه مدرسه ای مشغول فعالیت هستید؟

 در مدرسه استثنایی باغچه بان نظرکهریزی تدریس دارم و معلم شش دانش آموز استثنایی هستم.

بفرمائید هدف شما از انتخاب شغل معلم کودکان استثنایی چه بوده ؟

در وهله اول علاقه قلبی و همچنین برقراری ارتباط و درک و فهم نیازهای دانش‌آموزان استثنایی باعث شد انگیزه‌ام به این شغل زیاد شود و همواره با خود می‌اندیشیدم که با مهارت‌های رفتاری خود به ‌کودکان دارای نیاز ویژه کمک کنم که به لطف خدا توانستم در این زمینه توفیقات زیادی را کسب کنم.

آیا دشواری کار با کودکان دارای نیاز ویژه موجب خستگی یا پشیمانی شما از انتخاب این شغل نشده است؟

خیر چراکه انگیزه درونی برای کمک به دانش‌آموزان و والدین آنها که همواره نگران آینده فرزندانشان هستند همچنین اعتقاد و باور قوی به کارم موجب شده که در طول این سالها هرگز از انتخاب شغلم پشیمان نباشم.

آیا خستگی محیط کار در زندگی شخصی شما مشکل ایجاد نمی‌کند؟

من به این باور رسیدم همانطور که در مدرسه معلم هستم و باید برای حل مشکلات و بحران‌های موجود در  محیط کاری تلاش کنم؛ وقتی ساعت کاری تمام می‌شود، بانشاط و پرانرژی راهی منزل می‌شوم تا به عنوان یک عضوی از خانواده همواره در کارهای خانه مشارکت داشته باشم و مهمترین چیزی که در قلب من نسبت به کودکان استثنایی هست باور و انگیزه درونی‌ام به رشد و شکوفایی آنان در تمامی زمینه ها است.

رمز موفقیت خود را در چه می دانید؟

داشتن مطالعه، یادگیری روزانه و تلاش

شاخص های مهمی که کلاس را با آن مدیریت کردید چه بوده و در مورد یک شاخص اختصاصی و ابتکاری که بکار بردید توضیح دهید؟

درست است دانش آموزان استثنایی دارای مشکل هستند ولی دارای هوش فراوانی نیز هستند که در همین راستا از طریق جذاب کردن کلاس درس با استفاده از تکنولوژی و آشنایی و کار کردن تمامی دانش آموزان کلاسم حتی در ایام کرونا با تکنولوژی، موجب شد تا کلاس درس خود را همواره با علاقه ادامه دهم.

نحوه همکاری اولیا و مسئولین آموزش و پرورش در ایام آموزش مجازی به چه صورت بود؟

واقعا جا دارد از همه عوامل کادر اداری تقدیر و تشکر کنم که هر لحظه همراه و پاسخگو بوده و در جهت فراهم آوردن امکانات همیشه حامی بودند و از اولیا نیز بخاطر تعامل و پیگیری هر روزه وضعیت آموزشی فرزندان خود نیز تشکر مینمایم.

چه نکات مهم و چه تفاوت هایی را در آموزش حضوری و مجازی دانش آموزان استثنایی مشاهده کردید توضیح دهید؟

کار با دانش آموزان استثنایی صبر و دوست داشتن زیادی به خصوص در زمان آموزش حضوری می خواهد ولی آموزش مجازی نیز باعث شد تا نسبت به ساخت محتوای آموزشی متناسب با نیازهای دانش آموزان دارای نیاز ویژه ترغیب شوم و در همین راستا نیز با حمایت اداره و اولیا و دانش آموزانم مواجه شدم که برایم لذت بخش بود.

بزرگترین آرزویتان در حیطه کاری؟

نخستین آرزویم فراهم شدن امکانات کافی برای دانش آموزان کم توان ذهنی و معلول در تمام کشور است اما دوست دارم شرایط کاری برای آینده آنها نیز فراهم شود چون آن ها نیز عضوی از جامعه هستند.

سخن آخر؛ برای دیگر همکاران فرهنگی چه توصیه هایی دارید.

افتخارم اینست که معلم شدم و در طول سال‌های فعالیتم همواره تلاش کردم که با رفتار و مهارت‌های کسب شده از تحصیلات و تجربه‌های کاری خود، عاشقانه به این کودکان معصوم کمک کنم و توصیه من به کسانی هست که اگر به این رشته علاقه دارند؛ حتما وارد این رشته بشوند چرا که آثار آن را در زندگی شان می بینند و با امید، انگیزه و همت و پشتکار می توان سخت ترین کارها را به سرانجام رساند.

pp.ir/apash1397                                      کانال آموزش و پرورش در سروش

http://instagram.com/ap.azar_shargi                 کانال آموزش و پرورش در اینستاگرام

https://www.aparat.com/andishe.ash               کانال آموزش و پرورش استان در آپارات

https://shad.ir/azarbaijansharghistudents            کانال آموزش و پرورش استان در شبکه شاد

30008624                                                   سامانه پیامکی آموزش و پرورش استان

 

به اشتراک بگذارید :