10 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۲۶ ۱۰:۴۳:۵۶
کد مطلب:  1555123
مصاحبه با معلم نمونه استانی از شهرستان ملکان ؛
سجاد ابوالقاسمی: مدرسه به عنوان محیط مقدس در تعلیم و تربیت نسل آینده باید محیطی آکنده از محبت و شادی باشد

در پی انتخاب سجاد ابوالقاسمی به عنوان معلم نمونه استانی مصاحبه ای با ایشان ترتیب داده شد و پای صحبت های این همکار فرهنگی نشستیم.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به نقل از ملکان؛  سجاد ابوالقاسمی ملکی آموزگار شاغل در  مدرسه عارف تازه قلعه منطقه ملکان به عنوان معلم نمونه استانی در سال1400 برگزیده شد که متن مصاحبه ایشان بدین شرح است:

لطفا خودتان را معرفی کنید

بنده سجاد ابوالقاسمی ملکی با لیسانس آموزش ابتدایی از سال  ۱۳۹۸ به استخدام آموزش پرورش درآمدم و هم اکنون با 5 سال سابقه در پایه اول ابتدایی مدرسه عارف تازه قلعه با 22 دانش آموز مشغول به تدریس می باشم. مدرسه عارف تازه قلعه از سال ۱۳۴۸ تاسیس شده و 192 دانش آموز در این مدرسه مشغول به تحصیل می باشند

هدف شما از انتخاب شغل معلمی چه بود ؟

معلمی یکی از آرزوهای دیرینه من بود  که این علاقه به معلمی در همان سال های اول ورود به دنیای تعلیم و تربیت و با ایفای نقش معلم اولم در من نهادینه شد . تا بتوانم در آموزش نسل های آینده ی میهن عزیزم ایران سهم کوچکی داشته باشم .

دنیای درس و مدرسه را کوتاه و ساده برایمان تعریف کنید؟

مدرسه باید در جامعه به عنوان مکان مقدس در امر تعلیم تربیت شناخته شود. درس و مدرسه به عنوان متولی تعلیم و تربیت، آینده جامعه را می تواند از هلاکت نجات دهد اما به شرط مدیریت قوی.

شاخص های مهمی که کلاس را با آن مدیریت کردید کدامند و کدام  شاخص اختصاصی و ابتکاری را به کار بستید؟

به نظم بسیار معتقدم و می دانم که معلم با عمل و رفتار خود دانش آموزان را یاد می دهد و نه فقط با کلام خود . زمانی که کلاس ها حضوری تشکیل می‌شد با مشارکت دانش آموزان پس از اتمام تدریس  اکثر وقت های من در نیمکت ها می گذشت و دانش‌آموزان من به عنوان معلم بودند و من به عنوان دانش آموز از آنها سوال می پرسیدم و اگر مشکلی هم داشتند با کمک دیگر دانش آموزان آن مشکل را از طریق پرسش و پاسخ و مشارکت حل می‌کردیم در زمان آموزش مجازی اعتقادم بر این است که دانش آموز باید با معلم خود ارتباط مستقیمی داشته باشد چون به هر حال هر معلمی تکنیک خاصی دارد که بهتر است دانش آموزان با آن تکنیک پیش بروند  در این راستا تمام دروس را صفحه به صفحه خودم جلوی دوربین تدریس کردم  تا ارتباط مستقیمی با دانش آموزان داشته باشم از جمله مزایای ارتباط مستقیم  تشخیص نحوه ی خروج صدای نشانه ها از دهان و حرکات غیر کلامی و...

نحوه همکاری مدیر و کادر مدرسه و اولیا و مسئولین آموزش و پرورش در ایام آموزش مجازی را به چه صورت بود ؟

جا دارد از مدیر و عوامل دیگر مدرسه و همچنین از مدیریت آموزش و پرورش در جهت حمایت ها و رهنمودهایشان از جمله برگزاری جلسات و کارگاه های متعدد تشکر کنم اما در خصوص اولیا عرض کنم خدمتتان اولیا زمانی همکاری می کنند که نتیجه ی آموزش را به صورت ملموس در فرزندانشان دریافت کنند که خدا را شکر بسیار با ما همکاری نمودند . واز تک تکشان سپاسگزارم .

چه نکات مهم و چه تفاوت هایی را در آموزش حضوری و مجازی مشاهده کردید توضیح دهید ؟

هر کدام مزایا و معایبی دارند. عمده ترین مزایای آموزش حضوری ارتباط مستقیم و رو در روی دانش آموز با معلم هست. از جمله ارتباط عاطفی دانش آموز با معلم و محیط مدرسه و عمده ترین معایب آن  معلم در یک فضای بسته که در شرایط امروزی با مشکل مواجه شده است و برای دانش آموزان با تعداد محدود آموزش می دهد . اما یکی از عمده ترین مزایای آموزش مجازی گستردگی آن است یعنی هم تعداد یادگیرندگان محدود نیست و هم  مخاطب شما تنها دانش آموز نیست بلکه والدینی با سطح معلومات بالاست که این معلم را به بروز رسانی معلومات و مهارت آموزی و آشنایی با تکنولوژی های  روز برای تدریس مجبور می کند . یکی دیگر از مزایای آموزش مجازی ارتباط مستمر معلم و اولیاست . اما عمده ترین معایب آموزش مجازی عدم ارتباط عاطفی دانش آموز با معلم و مدرسه هست وهمچنین تهیه ی زیرساخت های آموزشی از جمله اینترنت و ابزارهایی نظیر سخت افزارها و نرم افزارها هست . در کل به اعتقاد من آموزش امروزه باید تلفیقی از حضوری و مجازی باشد .

پیشنهادی برای آموزش مجازی دارید ؟

در بسیاری از کشورها آموزش مجازی خیلی وقت هست که شروع شده و کرونا با همه ی بدی هایش برای ما تلنگری بود تا گام هایی را در جهت آموزش مجازی برداریم که برای اجرای آن لزوم وجود چند مورد مهم هست از جمله دانش افزایی معلمین از طریق کارگاه ها و... ، وجود زیرساخت های قوی از جمله اینترنت ، تهیه و آشنایی کار با سخت افزارها و نرم افزار ها ، تهیه ی محیط و ابزار آموزشی ، وجود شبکه ی رسانه ای قوی مثل شاد البته باید تقویت شود.

می توانید مراحل رسیدن به مدرسه متعالی را تیتر وار و خلاصه بیان کنید ؟

بهتر است جایگاه مدرسه را در جامعه بشناسانیم در آن صورت هست که به مدرسه و اهمیت آن در جامعه بها داده می شود . مدرسه به عنوان محیط مقدس در تعلیم و تربیت نسل آینده باید محیطی آکنده از محبت و شادی باشد  و عوامل اجرایی باید از لحاظ معلومات و رفتار در درجه عالی باشند ، مدرسه باید دارای امکانات آموزشی و تفریحی و... باشد .

به عنوان سخن آخر، برای دیگر همکاران فرهنگی چه توصیه هایی دارید؟

من در حدی نیستم که خدایی ناکرده برای همکاران توصیه ای داشته باشم خطاب من برای خودم هست که معلمی عشق می خواهد چرا که آینده ی سرزمینت را همان کودکانی رقم خواهند زد که امروز زیر دستان تو تعلیم و تربیت می بینند و نتیجه ی اعمال خود را در جامعه خواهی دید که شاید خدایی ناکرده اگر خوب عمل نکنی آثار سوء آن را بعدها در فرزندان خود به عنوان اعضای جامعه ببینی درست است که معلم درآمد و حمایت های چندانی ندارد اما بدان آینده ی جامعه در دستان توست که این مقام و جایگاه مخصوص توست .از همینجا دستان پرمهر همکاران و اساتید را می بوسم .

app.ir/apash1397                                      کانال آموزش و پرورش در سروش

http://instagram.com/ap.azar_shargi                 کانال آموزش و پرورش در اینستاگرام

https://www.aparat.com/andishe.ash               کانال آموزش و پرورش استان در آپارات

https://shad.ir/azarbaijansharghistudents            کانال آموزش و پرورش استان در شبکه شاد

30008624                                                   سامانه پیامکی آموزش و پرورش استان

به اشتراک بگذارید :