15 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۲۶ ۱۰:۰۱:۴۳
کد مطلب:  1555029
پژواک عشقی به بلندای سکوت / روایتی از یک معلم ناشنوا

فاطمه رحیمی معلم توانای دبیرستان استثنایی علامه طباطبایی در گفت و گو با روابط عمومی مدیریت آموزش و پرورش ناحیه 3 تبریز از نحوه ارتباط موثرخود با دانش آموزانش گفت.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به نقل از ناحیه 3 تبریز، بمناسبت هفته ای که در آن سالروز تولد بزرگ مرد حوزه تعلیم و تربیت، جبار عسگر زاده ملقب به جبار باغچه‌بان، بنیان‌گذار نخستین کودکستان و مدرسه ناشنوایان ایران قرار دارد، با فاطمه رحیمی معلم توانای دبیرستان استثنایی علامه طباطبایی به گفت و گو نشستیم.

لطفا خودتان را معرفی کنید.

فاطمه رحیمی، دارای مدرک کارشناسی ارشد ادبیات فارسی محض هستم که در سال 1380 به استخدام آموزش و پرورش درآمدم و حدود 22 سال و 6 ماه سابقه تدریس دارم.

در حال حاضر کدام مدرسه تدریس می کنید؟

آموزشگاه علامه طباطبایی 1 ( دخترانه ناشنوایان ) آموزش و پرورش ناحیه 3 تبریز که  در سال 1379 به همت خیرین محترم مدرسه ساز تاسیس گردید که شامل مقطع متوسطه اول و دوم می باشد . در حال حاضرتعداد کل دانش آموزان مدرسه شصت نفر می باشد که از این تعداد 18نفر دانش آموز در مقطع متوسطه اول و 48 نفر متوسطه دوم هستند و در رشته های دوخت و دوز و رایانه مشغول تحصیل هستند.

 بفرمائید هدف شما از انتخاب شغل معلمی چه بوده ؟

این سوال ذهن مرا به دوران کودکی می برد یعنی از همان دوران کودکی ذوق داشتم در آینده معلم شوم و با همین شوق و کشش درونی معلم شدم . به نظرم معلمی شغل نیست عشق است و ارتباط با کودکان دنیای سکوت ( ناشنوایان ) این عشق را در من زیادتر کرده است . من عاشق معلمی هستم و تدریس را بر هر کاری ترجیح میدهم.

 تعریفی کوتاه و ساده از دنیای درس و مدرسه بیان کنید؟

دنیای درس و مدرسه برای من همراه شدن و همدل شدن با کودکانی هست که سرنوشت آنها را محکوم به سکوت کرده است و من این همراهی و همدلی را دوست دارم .

شاخص های مهمی که کلاس را با آن مدیریت کردید چه بوده و در مورد یک شاخص اختصاصی و ابتکاری که بکار بردید توضیح دهید؟

دوستی و همدلی با دانش آموزان مهم ترین شاخص مدیریت کلاس من است . در ایام آموزش مجازی ، من وقت معین و مشخصی برای پاسخ گویی به سواالت احتمالی دانش آموزان تعیین نکرده ام . دانش آموزانم به راحتی می توانند سواالت خود را به غیر از زمان مشخص کلاسی مطرح نمایند و پاسخ مناسب را دریافت کنند.

 نحوه همکاری مدیر و کادر مدرسه و اولیا و مسئولین آموزش و پرورش در ایام آموزش مجازی را به چه صورت بود؟

در این ایام پر تنش مدیر و کادر آموزشی مدرسه ما و اولیای دانش آموزان به سهم و توان خود جهت تسهیل یادگیری و یاددهی دانش آموزان همکاری و تلاش می کنند . مدیر و معاونین لحظه به لحظه همراه معلمان و دانش آموزان هستند و اکثر اولیا فرزندانشان را در کلاس مجازی همراهی می کنند.

 چه نکات مهم و چه تفاوت هایی را در آموزش حضوری و مجازی مشاهده کردید؛ توضیح دهید؟

بنده آموزش حضوری را راحت تر از آموزش مجازی می بینم . حضور معلم و دانش آموز در کلاس درس ، یادگیری و یاددهی را آسان تر می کند؛ معلم با یک نگاه از چهره ی دانش آموز می فهد که او آموخته ها را یاد گرفته یا تلاشش به ثمر رسیده؟ درآموزش حضوری تعداد غیبت های دانش آموز کمتر است ؛ در آموزش مجازی کار معلم دشوارتر است خصوصا در مدارس استثنایی.

پیشنهادی برای آموزش مجازی دارید؟

اپلیکیشن شاد جوابگویی نیازهای آموزشی کودکان استثنایی خصوصا ناشنوایان نیست . چون دانش آموزان ناشنوا از طریق زبان اشاره و لبخوانی با معلم ارتباط بر قرار می کنند . پس نیاز به اپلیکیشنی است که همزمان معلم و دانش آموزان بتوانند با هم در تعامل باشند (یعنی ارتباط تصویری دو طرفه)

 می توانید مراحل رسیدن به مدرسه متعالی را تیتر وار و خلاصه بیان کنید؟

مدرسه متعالی مدرسه ای است که : در دانش آموز علاقه آموختن ایجاد کند ، دانش آموز در آنجا احساس نشاط و امنیت کند،  امکانات تسهیل گر آموزش در مدرسه و در اختیار معلم باشد ، همه عوامل مدرسه با هم ودر جهت تسهیل کردن آموزش تلاش کنند و...

برای دیگر همکاران فرهنگی چه توصیه هایی دارید؟

پیام شما چراغ زندگی جوانان است پیامتان پرفروغ

app.ir/ap_azar_shargi                                      کانال آموزش و پرورش در سروش

http://instagram.com/ap.azar_shargi                 کانال آموزش و پرورش در اینستاگرام

https://www.aparat.com/andishe.ash               کانال آموزش و پرورش استان در آپارات

30008624                                                   سامانه پیامکی آموزش و پرورش استان

به اشتراک بگذارید :