13 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ ۱۲:۲۷:۱۹
کد مطلب:  1547369
مصاحبه با معلم نمونه استانی از ناحیه 5 تبریز:
زهرا همراهی: معلمان عناصر اصلی پیشرفت جامعه هستند

معلم نمونه استانی از آموزش و پرورش ناحیه 5 تبریز گفت: معلمان عناصر اصلی پیشرفت جامعه هستند و هنوز باید بهتر شد و بیشتر تلاش کرد چون مسیر تعلیم و تربیت پایانی ندارد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به نقل از ناحیه 5 تبریز: متن مصاحبه با زهرا همراهی،معلم برگزیده استانی در طرح جلوه های ویژه معلمی

خودتان را به طور کامل معرفی کنید و بفرمایید در کدام مدرسه و در چه پایه ای تدریس می کنید؟

زهرا همراهی هنرآموز هنرستان کاردانش شهید اکرامی هستم بعد اخذ دیپلم وارد مرکز آموزش عالی فنی و حرفه ای دختران الزهرا(س )تبریز شدم و دو سال بعد با اخذ مدرک فوق دیپلم در رشته طراحی و دوخت فنی،  در سال 1379 به استخدام آموزش و پرورش درآمدم و در هنرستان های فنی و حرفه ای و کاردانش به تدریس مشغول شدم. در سال 1386  با انتقال به ناحیه 5 تبریز در هنرستان و دانشگاه فنی و حرفه ای الزهرا (س) تبریز مشغول به تدریس شدم سپس در سال 1389دررشته ی طراحی و دوخت از دانشگاه جامع علمی کاربردی تهران ادامه تحصیل داده و مدرک کارشناسی رشته را اخذ کردم و همچنین در سال 1391 موفق به اخذ کارشناسی ارشد در رشته تاریخ هنر ایران باستان شدم. و در این سالها همیشه در زمینه های مختلف علمی و فرهنگی و تحقیق و پژوهش فعالیت داشتم و چندین مقاله چاپ شده  در مجلات مختلف دارم و علاوه بر اینها یک کتاب با نام تعمیر و تنظیم ماشین های دوخت صنعتی پایه درسال 1393 از من به چاپ رسیده و همیشهبطور مکرر در سطوح منطقه و استان و کشوری فعالیتهایم تقدیر شده و جوایزی دریافت کرده ام.

چطور شد معلمی را انتخاب کردید؟

از اول به شغل معلمی علاقه ی شدیدی داشتم بدلیل قدرت در تغییر زندگی، فرصتی برای بروز خلاقیت، فرصتی برای بهتر شدن، معلمی یک شغل فداکارانه، معلمی یک شغل شادی آور، منزلت اجتماعی بالا، و شانس تغییر دنیا با شغل معلمی.

رشته من رشته ی هنری و پر در آمدی است اما من معلمی را بخاطر عشق و علاقه انتخاب کردم و با این که میدانیم حقوق معلمی نسبت به زحمات و سختی های آن کمتر است ، تا روزی که حقوق معلمان به نحو احسن محقق نگردد و نیز ما از  تلاشمان کم نخواهیم کرد چونکه در این راه با خدا معامله کرده ایم.

نظرتان در خصوص معلمی را در یک جمله بیان کنید؟

بقول شهید بهشتی که معلمی را بسیار زیبا توصیف کردن((معلمی شغل نیست، عشق و هنر است، اگر به عنوان شغل به آن می نگری رهایش ساز و اگر عشق توست بر تو مبارک )).

و شخصیت معلم بارها ارزشمند تر از درسی است که به شاگردانش می آموزد.

 از اینکه به عنوان معلم نمونه استان برگزیده شدید چه حسی دارید؟

معلمی علاوه بر اینکه شغل باشد، عشق و هنر معلمان است و هر معلم دلسوزانه و بدون توجه به مزد و دیده شدن، حتی بیشتر از وظیفه تلاش میکند،من در سال های قبل هم معلم نمونه منطقه شده ام و آن را پایان راه ندانسته و تلاشم را بیشتر کردم نه برای نمونه شدن بلکه تصور میکنم هنوز باید بهتر شد و بیشتر تلاش کرد چون مسیر تعلیم و تربیت پایانی ندارد اما دیده شدن و مقبول بودن حس شیرینی است که انگیزه ی هر شخصی را بیشتر میکند و علاقه ی من به شغلم، تابه حال فکر میکردم هر چه تلاش میکنم دیده نمیشود و کارهایم برای آموزش و پرورش  بی ارزش است هر چند دلسرد میشدم اما علاقه من به شغلم واهمیت سرنوشت دانش آموزانم و متعاقبا جامعه ام مرا بر آن میداشت که از تلاشهایم دست نکشم و اکنون که بالاخره دیده شدم و از زحماتم قدردانی  شد خیلی خوشحالم و منبعد هم جهت ارتقای آموزشی و پرورشی  در راستای نظام جمهوری اسلامی بر تلاشم خواهم افزود.

از چالش‌های دوران کرونا و تدریس در این شرایط برایمان بگویید؟

با تولید محتوا و برقراری ارتباط صوتی و تصویری به شکست کرونا و چالش برای مبارزه با بیسوادی هر کاری که میتوانستم کردم و از فعالیت دیگر همکاران هم ایده گرفتم.

برای همکاران و دانش آموزان چه توصیه ای دارید؟

با تولید محتوا و برقراری ارتباط صوتی و تصویری در جهت شکست کرونا و انجام وظیفه تدریس دروس موظفی در فضای مجازی تعیین شده با وجود کم و کاستی ها، تمام تلاشم را کردم که به نحو احسن انجام وظیفه نمایم، با اینکه سختی کار در فضای مجازی بیشتر از کلاس حضوری است ولی بنا به وظیفه از تعلیم و تربیت دست نکشیدم و گاهی هم در این راه از تجربه سایر همکاران ایده گرفته و بکار بردم توصیه من به همکاران همچین فعالیت‌هایی‌است.

یک خاطره جالب از طول دوران خدمت برای من بگویید؟

از آنجایی که در دروس عملی ساعات زیادی با هنرجوها مشغول هستیم بین معلم و دانش آموزها صمیمیت زیادی ایجاد میشود برای همین دانش آموزان با خیال راحت مسائل و مشکلاتشان را با ما در میان میگذارند و ما هم تا جاییکه بتونیم برای حل مشکلاتشان ، مشورت و راهنمایهای لازم را میکنیم و حتی در صورت لزوم با خانواده آنها ارتباط برقرار میکنیم.مثلا زمانیکه مدرسه استثنائی بودم دانش آموزان مستعد و بی بضاعتی داشتیم که با رفع مشکل مالی آنها به ادامه تحصیلشان کمک میکردیم و با تشویق و حمایت لبخند رضایتی که بر لب آنها مینشست از بهترین خاطره های من هستند.

سخنان پایانی

معلمان عنصر اصلی پیشرفت و جامعه هستند وآموزش و تربیت جامعه و متعاقبا رضایت خودمان از جامعه مان در گرو تلاش معلمان برای آموزش صحیح و دلسوزانه دانش آموزان این مرزو بوم است به همکاران عزیز که خود استادند توصیه میکنم از قرار دادن اطلاعات ارزشمندشان در اختیار دانش آموزان دریغ نکنند و از دانش آموزان که روشنگر راه آینده هستند میخواهم که به خوبی  درس بخوانند و به درجات والای علمی برسند.

دانش آموزان هم بهتر زحمات معلمانشان را نادیده نگیرند و بیشترین بهره را از سالهای تحصیلی کسب کنند زیرا این دوران بسیار زود تمام خواهد شد.

اما اگر تلاشهای معلم از طرف سایر نهادها مثل خانواده وصدا و سیماو... پشتیبانی نشوداثرگذاری مطلوبی نخواهد داشت.علاوه براینها معلمان هم نیاز به حمایت معنوی و مالی دارند تا در کنار انجام وظیفه با آرامش خاطر و بدور از نگرانی برای گذران زندگی شخصی گام بردارند.در پایان از خداوند متعال برای تمام همکاران فرهنگی و هرکسی که در رفع موانع آموزشی و فرهنگی این کشور صادقانه و دلسوزانه گام برمیدارند آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.

 

app.ir/apash1397                                      کانال آموزش و پرورش در سروش

http://instagram.com/ap.azar_shargi                 کانال آموزش و پرورش در اینستاگرام

https://www.aparat.com/andishe.ash               کانال آموزش و پرورش استان در آپارات

https://shad.ir/azarbaijansharghistudents            کانال آموزش و پرورش استان در شبکه شاد

30008624                                                   سامانه پیامکی آموزش و پرورش استان

به اشتراک بگذارید :