13 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ ۱۱:۴۶:۴۹
کد مطلب:  1547231
معلم نمونه استانی از شهرستان اهر:
دانش آموزان را بمباران اطلاعات نکنیم / باید شیوه آموختن را به آن ها بیاموزیم

معلم نمونه استانی از شهرستان اهر استان آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه نباید دانش آموزان را بمباران اطلاعات کرد، تاکید نمود: باید شیوه آموختن را به آن ها بیاموزیم.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به نقل از اهر مصاحبه ای با فریبا محمدی معلم نمونه استانی ترتیب داده است که به تفصیل می خوانید؛

لطفا کاملا خودتان را معرفی کنید

فریبا محمدی هستم. لیسانس شیمی  از سال 1381 به عنوان حق التدریس و از سال 1391 به عنوان نیروی رسمی مشغول خدمت می باشم. 7 سال سابقه تدریس شیمی و علوم در مقطع دبیرستان و راهنمایی، 6 سال سابقه تدریس در پایه پنجم ابتدایی و 2 سال معاون اجرایی مدارس  و 1.5 سال سابقه با عنوان کادر اداری در ناحیه 5 تبریز را دارم.

بفرمائید هدف شما از انتخاب شغل معلمی چه بوده ؟

با شغل معلمی می شود مسیر زندگی فرد را به نحو مطلوب تغییر داد شادی و خلاقیت و دنیای زیبای کودکان و نوجوانان و دوستی با آنها بسیار لذت بخش است.

تعریفی کوتاه و ساده از دنیای درس و مدرسه بیان کنید؟

دنیای درس و مدرسه دنیای تعامل دانش آموز با اجتماع هم سن  و سال ها و با اولیای مدرسه هست که منجر به رشد شخصیتی و اجتماعی و علمی فرد می شود.

شاخص های مهمی که کلاس را با آن مدیریت کردید چه بوده و در مورد یک شاخص اختصاصی و ابتکاری که بکار بردید توضیح دهید؟

ارتباط خوب و موثر با دانش آموزان عامل اصلی یادگیری است ارتباط دوستانه و احترام آمیز میان معلم و دانش آموزان و ایجاد جو اعتماد متقابل و آرامش و توجه به تفاوت های فردی دانش آموزان باعث افزایش تعامل سازنده و میل به یادگیری در دانش آموز می گردد. – ایجاد ارتباط دوستانه و احترام آمیز همراه با توجه به نظم و برنامه دقیق در همه کارها را در تمام کلاس هایم اجرا نموده ام.

نحوه همکاری مدیر و کادر مدرسه و اولیا و مسئولین اموزش و پرورش در ایام آموزش مجازی را به چه صورت بود؟

مدیر و کادر مدرسه و اولیا همکاری بسیار خوبی داشتند.

چه نکات مهم و چه تفاوت هایی را در آموزش حضوری و مجازی مشاهده کردید توضیح دهید؟

در آموزش حضوری ‌، یادگیری فقط با حضور دانش آموز در کلاس درس و آموزش چهره به چهره صورت می گیرد و با ارزیابی های صورت گرفته کلاسی، اطمینان از یادگیری اتفاق می افتد اما در آموزش مجازی، یادگیری به صورت مجازی و در قالب پخش زنده و فیلم و تصویر و فایل صوتی و متنی در هر زمان و هر مکانی اتفاق می افتد و به دو صورت همزمان به صورت آنلاین و غیرهمزمان با مراجعه دانش آموز به محتوا و منابع آموزشی قرار داده شده در سامانه در هر زمانی صورت می گیرد.اما به دلیل عدم حضور فیزیکی دانش آموز اطمینان کامل از یادگیری دانش آموز اتفاق نمی افتد.

پیشنهادی برای آموزش مجازی دارید؟

سرعت اینترنت افزایش یابد و هم چنین در برنامه شاد، امکاناتی برای تعامل بیشتر هم چون ارتباط دو طرفه صوتی و تصویری ، وایت برد در سامانه برای یادداشت نویسی و ترسیم اشکال هندسی و امکان اشتراک گذاری دسکتاپ و نرم افزارها فراهم شود.

می توانید مراحل رسیدن به مدرسه متعالی را تیتر وار و خلاصه بیان کنید؟

برای رسیدن به مدرسه متعالی، مدیر مدرسه نقش بسیار مهمی در هدایت و رهبری مدرسه بر عهده دارد تا با همکاری و همفکری معلمان و دانش آموزان و اولیا همزمان با رشد و پیشرفت تکنولوژی و فن آوری اطلاعات ، امکانات سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز را فراهم آورد و با داشتن برنامه برای روش های تدریس و ارزشیابی مستمر همراه با پشتیبانی و تامین امکانات مالی و فیزیکی در راه رسیدن به مدرسه متعالی قدم بردارد.

سخن آخر;برای دیگر همکاران فرهنگی چه توصیه هایی دارید.

دانش آموزانمان را بمباران اطلاعات نکنیم وظیفه معلم دادن اطلاعات به دانش آموزان نیست بلکه باید شیوه یادگیری را به آنها بیاموزیم و از طریق گفت و گوی کلاسی و دادن مجال به دانش آموزان برای اینکه خود به کشف مفهوم بپردازند تسهیل گر امر یادگیری باشیم.

app.ir/apash1397                                      کانال آموزش و پرورش در سروش

http://instagram.com/ap.azar_shargi                 کانال آموزش و پرورش در اینستاگرام

https://www.aparat.com/andishe.ash               کانال آموزش و پرورش استان در آپارات

https://shad.ir/azarbaijansharghistudents            کانال آموزش و پرورش استان در شبکه شاد

30008624                                                   سامانه پیامکی آموزش و پرورش استان

به اشتراک بگذارید :