16 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ ۱۰:۴۴:۱۷
کد مطلب:  1547067
میزان مدارس فرسوده از ۳۰ به ۱۹.۵ درصد کاهش یافته است

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در آیین افتتاح طرح‌های ملی وزارت آموزش و پرورش ،با بیان اینکه در هشت سال گذشته میزان مدارس فرسوده از ۳۰ به ۱۹.۵ درصد کاهش یافته است، گفت: تعهدات خیرین مدرسه‌ساز در سال ۱۳۹۹، به بیش از ۳هزار میلیارد تومان رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌‌رسانی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، مهراله رخشانی‌مهر در آیین افتتاح طرح‌های ملی وزارت آموزش و پرورش که با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور برگزار شد، گفت: در هشت سال گذشته با حمایت دولت و خیرین جهش چشمگیری در حوزه ساخت و تجهیز فضاهای آموزشی و پرورشی کشور ایجاد شد، به گونه‌ای که می‌توان از آن به عنوان یکی از دستاوردهای مهم دولت تدبیر و امید یاد کرد.

وی با اشاره به اینکه از سال 1392 تاکنون حدود 16 هزار فضای آموزشی با 81 هزار و 500 کلاس درس و زیربنای بیش از 11 میلیون متر‌مربع درکشور به بهره‌برداری رسیده است، افزود: این میزان از فعالیت‌های مدرسه‌سازی موجب شد متوسط سرانه فضای آموزشی کشور از حدود 4.86 مترمربع به 5.22 مترمربع در سال 1399 برسد.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور ادامه داد: در طول دولت‌های یازدهم و دوازدهم به طور میانگین روزانه 28 کلاس درس استاندارد احداث و تقدیم کودکان و نوجوانان این سرزمین شده است و در سال گذشته، 7.5 درصد اعتبارات عمرانی کشور به موضوع مدرسه سازی اختصاص یافت.

وی از حضور ومشارکت ارزشمند خیّرین در عرصه مدرسه‌سازی تقدیر کرد و  اظهار داشت: تعهدات خیرین از 532 میلیارد تومان در سال 1392 به بیش از 3 هزار میلیارد تومان در سال 1399 افزایش یافته است و علاوه براین در راستای بسط و توسعه فرهنگ مشارکت در امر مدرسه سازی از طریق طرح آجر به آجر شاهد مشارکت خرد بیش از یک میلیون نفر از مردم در این موضوع بودیم که یادگار و سرمایه ای ارزشمند برای حمایت از نظام تعلیم و تربیت خواهد بود.

معاون وزیر آموزش و پرورش وجود مدارس خشت و گلی و فرسوده بودن 30 درصد فضاهای آموزشی کشور را یکی از معضلات و مسائل جدی در ابتدای دولت عنوان کرد و افزود: امروز خوشحالم اعلام کنم علاوه بر حذف عبارت مدارس خشت و گلی از ادبیات فضاهای آموزشی کشور، در هشت سال گذشته علی‌رغم تمام محدودیت‌ها میزان کلاس‌های درس غیراستاندارد کشور هم به 19.5 درصد کاهش یافته است، و هم‌اکنون بیش از 80 درصد مدارس ایمن هستند.

رخشانی‌مهر در بخش دیگری از سخنان خود به استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی 276 هزار کلاس درس طی هشت سال اخیر اشاره کرد و گفت: به طور کلی در تمامی مدارسی که زیرساخت‌های گاز و برق وجود داشته است، تمامی بخاری‌های غیراستاندارد برچیده و سیستم‌های ایمن جایگزین آنها شد. 

گفتنی است، در پایان با دستور رئیس جمهور مجتمع آموزشی حیات طیبه «سردار شهید حاج قاسم سلیمانی» در شهرستان بیرجند خراسان جنوبی و به طور مجموع 1295 کلاس درس در 15 استان کشور به بهره برداری رسید.

به اشتراک بگذارید :