11 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۱۱ ۱۴:۴۳:۲۶
کد مطلب:  1531793
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس در مراسم برخط روز روانشناس و مشاور در شیراز:
ارائه خدمات روانشناختی در سطح جامعه به سلامت روان و استحکام بنیاد خانواده کمک می کند

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس گفت: روانشناسان یکی از اقشار و گروه های مهم در بحث مشاوره تحصیلی و رفع نگرانی ها، مشکلات و گرفتاری های دانش آموزان و خانواده های آنها هستند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، جهانبخش بانشی در همایش استانی و برخط با مشاورین  مدارس سراسر استان که به مناسبت گرامیداشت روز روان شناس (نهم اردیبهشت ماه)  برگزار شد، گفت: ارائه خدمات روان شناختی و مشاوره در سطح جامعه را باعث سلامت روان جامعه، استحکام بنیان خانواده ها، حل مشکلات روحی و روانی و هدایت صحیح تحصیلی دانش آموزان می شود.
 معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس گفت:  هرچند که با وضعیت حاکم بر جامعه و همه گیری ویروس کرونا مشکلات فراوانی در جامعه به وجود آمده مشاوران با بهره بردن از ابتکارات و خلاقیت بسیار ارزنده و البته با وقت گذاری، فداکاری و سعه صدر خدمات مشاوره ای و روان شناختی را متناسب با این شرایط که برای خانواده ها و دانش آموزان ایجاد شده به بهترین شکل ممکن و با کیفیت بالا و همچنین با رعایت اصول مخاطب شناسی، سعی در حل مشکلات آنها دارند. 
بانشی گفت: مشاوره و روان شناسی کاری بسیار خطیر و فوق العاده حساس است و روان شناس باید برای پیدا کردن راه حل مشکلات خاص یاری دهنده و درکنار اشخاص قرار گیرد. 
وی رعایت کرامت انسانی دانش آموزان که گروه اصلی فعالیت های فرهنگیان محسوب می شوند را سرلوحه همه راهبردها، کارها و فعالیت ها در حوزه مشاوره دانست.
معاون پرورشی و فرهنگی استان با اشاره به حدیث " من غشّ مستشیره سلب تدبیره " ( هرکه به مشورت جوینده خیانت کند تدبیرش سلب می شود ) بیان کرد: رعایت صداقت و راستی از طرف یک مشاور زمینه ارتباط مناسب بین مراجع و درمانگر را به وجود می آورد. 
رئیس اداره امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش فارس نیز  در این جلسه ارائه خدمات مشاوره ای و روان شناختی بر پایه صداقت و راستی را اساس کار مشاوران مدارس دانست. 
روح اله سخایی تأکید کرد: آموزش و پرورش می تواند با به روز کردن اطلاعات علمی و تخصصی مشاوران مدارس گام بلندی در حل مشکلات روان شناختی و پیش گیری از آسیب های جدی به دانش آموزان، بردارد. 
مسئول حوزه مشاوره تربیتی و تحصیلی آموزش و پرورش فارس نیز گفت: در حال حاضر سه طرح " صدای مشاور، پیام مشاور و طرح همدل " برای ارتباط بین مشاوران مدارس و دانش آموزان و همچنین اولیای ایشان از طرف وزارت متبوع مورد تأکید    می باشد و باعث افتخار و مباهات است که استان فارس در اسفند ماه سال 98 و قبل از اطلاع رسانی وزارت، با همکاری بیش از 65 تن از مشاوران مدارس به صورت داوطلبانه حتی در ایام قرنطینه و روزهای تعطیل مشغول خدمت رسانی به مراجعین به صورت تلفنی، پیشگام بوده است. 
طیبه رحیمی گفت: با تلاش کارشناسان حوزه مشاوره و همکاری عده ای از مشاوران مدارس استان، کارگاه های آموزشی    برنامه ریزی تحصیلی و انگیزشی و کنکور و همچنین کارگاه های آموزشی هدایت صحیح تحصیلی در سایت آپارات و همچنین در سامانه کنکور سراسری فارس بارگذاری شده و به صورت رایگان در اختیار مشاوران و دانش آموزان قرار گرفته است. 
در پایان این همایش، کارگاه آموزشی " استانداردها و ضوابط اخلاق حرفه ای روان شناسان و مشاوران " توسط آقای علیرضا حسینی فرزاد (کارشناس مرکز مشاوره و خدمات روان شناختی استان فارس) به صورت مجازی همزمان از طریق سایت آپارات و سامانه شاد برای مشاوران مدارس استان فارس برگزار گردید.

به اشتراک بگذارید :