10 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۰۸ ۱۲:۰۷:۰۶
کد مطلب:  1527999
کتاب” آموزش مهارت های زندگی با استفاده از قصه های کهن ایرانی” رونمایی شد/
مولف کتاب: دوسال اول حضورم در مدرسه روستایی انگیزه نگارش کتابم شد/ قصه، گزینه منحصر به فردی برای آموزش است

معلم نویسنده استان آذربایجان شرقی انگیزه خود از نگارش کتاب" آموزش مهارت های زندگی با استفاده از قصه های کهن ایرانی" را حضور دوساله خود در مدرسه ی روستایی عنوان می کند و می گوید: علاقه زیادی به تدریس دارم و یادآوری اشتیاق آن دانش آموزان برای یادگیری همچنان برای من مایه شوق و انرژی زیادی هست.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به نقل از خواجه، هفته گذشته با حضور رئیس آموزش وپرورش خواجه  از کتاب «آموزش  مهارتهای زندگی با استفاده از قصه های کهن ایرانی»  نوشته ابراهیم رفاقت خواجه  رونمایی شد.

با این معلم پژوهنده که در حال حاضر مدیریت  دبستان  شهید جوادی سرند در منطقه خواجه را بر عهده دارد گفتگویی داشته ایم.

جناب آقای رفاقت ضمن عرض سلام وخسته نباشید لطفا خودتان را  بطور مختصر  معرفی فرمایید.

من ابراهیم رفاقت هستم، ۳۸ سال دارم. کارشناس ارشد روانشناسی و ۴ سال هست که به عنوان معلم در خدمتتان هستم.

اولین مدرسه ای که مشغول خدمت شدید کجا بود و در اولین روزهای مدرسه چه حسی داشتید؟

اولین مدرسه ای که من وارد آن شدم، یکی از کم برخوردارترین روستاها و مدارس بود؛ مدرسه شهید بابایی روستای الفوت... بعد از چند ماه تدریس در آن روستا من نام «قطعه ای از بهشت» را به آن دادم چون واقعا برای من آن روستا و بودن در آن مدرسه در کنار آن دانش آموزان حکم قطعه ای از بهشت را داشت و باید بگویم این کتابی که قرار است از آن رونمایی شود، اتفاقا محصول دو سال حضور من در آن روستا است. یادم می آید روزهای اول چند نفر از دوستان به سبب آشنایی با مسیر خاکی روستا از سختی آنجا برایم می گفتند اما بنده به سبب علاقه ای که به تدریس داشتم و دارم، مشتاق حضور در آنجا بودم و هیچ وقت حس و حال اولیه حضور در آن مدرسه و روستا را فراموش نخواهم کرد. یادآوری اشتیاق آن دانش آموزان برای یادگیری همچنان برای من مایه شوق و انرژی زیادی هست...

ضمن یک معرفی کلی از کتاب و موضوع اصلی آن بفرمایید هدف اصلی نویسنده برای تالیف چه بوده است؟ آیا خلاهای موجود در کتاب های درسی تاثیری در نوشتن کتاب توسط شما داشت؟

باید عرض کنم یکی از مشکلاتی که من و همه معلمان با آن سروکار داریم، همین حافظه محور بودن کتاب های درسی و عدم کابرد عملی آنها در زندگی روزمره دانش آموزان است... قبل از اینکه ایده این کتاب به ذهن من برسد، همیشه به این فکر می کردم که چطور می توان مفاهیم غامض روانشناختی یا هر مفهوم دیگری را به کودکان طوری آموزش داد که هم از حوصله آنها خارج نباشد و هم یادگیری افزایش پیدا کند. در طول این چند سال که در آموزش و پرورش بودم، راه های زیادی را آزمودم اما به جرأت می توانم بگویم هیچ راهی مفید و موثرتر از قصه و داستان نتوانست مفاهیم روانشناختی را به خوبی به دانش آموزان انتقال دهد.

 در این مجموعه هر بخش مربوط به یکی از مهارت‏های زندگی است و در مجموع در این کتاب به 10 مهارت اساسی زندگی با استفاده از داستان‏های کهن ایرانی پرداخته شده است. بنده با این روش سال هاست که مهارت های زندگی را به کودکان آموزش می دهم. در طول این سال ها همیشه شاهد اثربخشی آموزش ها با استفاده از قصه ها بوده ام. این کتاب دقیقا محصول همین آموزش ها در طول این چند سال بوده است. با وجود تأیید اثربخشی آموزش مهارت‏های زندگی بر سلامت روانی کودکان و نوجوانان، جذاب کردن فرایند و ساده و ملموس کردن مفاهیم برای ارتقاء و حفظ انگیزة کودکان، از دغدغه‏های همیشگی مربیان و روان‏شناسان بوده است؛ برای همین چهارچوب قصه، گزینه منحصر به فردی برای آموزش به نظر می رسد. هنگامی که آموزش‏ها در خلال قصه مطرح می‏شوند به نسبت زمانی که به طور مستقیم ارائه شوند، جذاب‏تر بوده و شرایط یادگیری بهتر و عمیق‏تری فراهم می‏آورند؛ همچنین احتمال به کارگیری و تعمیم آنها توسط کودک در زمینه‏های مشابه زندگی افزایش می‏یابد.

مخاطبان اصلی کتاب کدام قشر از جامعه هستند؟ آیا کتاب تخصصی است و افراد باید از سطح سواد خاصی برای درک موضوعات کتاب بهره‌مند باشند یا اینکه کتاب می‌تواند برای عموم مردم قابل استفاده باشد؟

کتاب «آموزش مهارت های زندگی با استفاده از قصه ‏های کهن ایرانی» در اصل برای معلمان، مشاوران، پدرها و مادرها و همه کسانی که به نوعی با تربیت کودکان و نوجوانان سر و کار دارند، نوشته و طراحی شده است. کتاب به گونه ای نوشته شده که تمام افراد با هر سوادی، بتوانند از مطالب آن استفاده کنند و به کودکان و نوجوانان این مهارت های اساسی زندگی را آموزش دهند.

این کتاب به ده مهارت اساسی زندگی یعنی خودآگاهی، حل مساله، تصمیم گیری، ارتباط موثر، تفکر خلاقانه و نقادانه، مدیریت احساسات و خشم، همدلی، جرأت ورزی و روابط بین فردی سازگارانه که از اساسی ترین نیازهای کودکان و نوجوانان است، با استفاده از قصه هایی از مثنوی معنوی، کلیله و دمنه، گلستان سعدی، پروین اعتصامی و ... می پردازد. اگر کودکان و نوجوانانِ خود را، در همین اولِ راه مجهز به این ده مهارت اساسی کنیم، مطمئنا کودکانی شاداب خواهیم داشت که می توانند از پس مشکلات خود برآیند و یک زندگی شادکامانه و به دور از استرس تجربه کنند. آموزش عمومی این مهارت ها که از فیلترهای متعدد علمی در سراسر دنیا رد شده اند، در دوران رشد کودکان، نه تنها برای خود کودکان و خانواده ها بلکه برای کل جامعه می تواند بسیار مفید و موثر باشد. این کتاب به راحتی می تواند در مدارس و تمام مکان هایی که کودکان در آن حضور دارند، مورد استفاده قرار گیرد./ روشنی

تهیه کننده : روابط عمومی خواجه

app.ir/apash1397                                      کانال آموزش و پرورش در سروش

http://instagram.com/ap.azar_shargi                 کانال آموزش و پرورش در اینستاگرام

https://www.aparat.com/andishe.ash               کانال آموزش و پرورش استان در آپارات

https://shad.ir/azarbaijansharghistudents            کانال آموزش و پرورش استان در شبکه شاد

30008624                                                   سامانه پیامکی آموزش و پرورش استان

به اشتراک بگذارید :