11 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۰۵ ۱۲:۲۹:۴۵
کد مطلب:  1523833
رئیس اداره فرهنگی هنری آموزش و پرورش فارس تاکید کرد:
هدف از اجرای فعالیت های فرهنگی و هنری در مدارس تزریق شور و نشاط به دانش آموزان است

رئیس اداره فرهنگی هنری ، اردوها و فضا های پرورشی آموزش و پرورش فارس گفت: باتوجه به شرایط خاص3 حاکم در جامعه به دلیل شیوع بیماری کرونا به دنبال آن هستیم که با اجرای فعالیت های فرهنگی و هنری در مدارس شور و نشاط را به دانش آموزان تزریق کنیم.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس ، سعید خادمی ، در جلسه ای که با حضور هیئت رئیسه و اعضای کمیسیون مجلس دانش آموزی فارس در بستر فضای مجازی برگزار گردید گفت: شناخت مخاطب و همراه کردن مخاطبان با خود ، استفاده از سوابق و تجارب فعالیت های دانش آموزی ، ایجاد محیط دوستانه در کلاس و مدرسه ، استفاده از ابزار هنر و رسانه و ارتباط با نخبگان و افراد موفق در حوزه های مختلف  را از ویژگی های کار فرهنگی برای دانش آموزان خواند .

رئیس اداره فرهنگی هنری ، اردوها و فضا های پرورشی آموزش و پرورش فارس با تصریح اینکه به‌هم پیوستگی فرهنگ و تمدن ایران با ارزش‌های اسلامی تأثیر شگرفی بر شاخص‌های علمی، ادبی و فرهنگی داشته است، گفت: اوج این به‌هم پیوستگی را در فصاحت و بلاغت اشعار سعدی می‌توان مشاهده کرد.

خادمی گفت: ترویج فرهنگ مشارکت جویی،تعاون وهمکاری ،مسئولیت پذیری و زمینه سازی برای مشارکت فکری و عملی دانش آموزان در عرصه های مختلف آموزش و پرورش ، ترویج فرهنگ گفتگو و مشورت بین دانش آموزان ، بهره گیری از نظرات دانش آموزان در اصلاح قوانین ومقررات وطرح و برنامه های مرتبط با آن ها از اهداف تشکیل مجلس دانش آموزی است.

وی در تشریح دیگر اهداف تشکیل مجلس دانش آموزی گفت: آشنا کردن دانش آموزان با مقوله های فرهنگی اجتماعی،سیاسی واقتصادی داخلی وخارجی.، تقویت روحیه خودباوری،خوداتکایی واخلاق اجتماعی. ، تقویت هویت اسلامی وایرانی وتحکیم وترویج ارزشهای انقلاب اسلامی. از دیگر اهداف تشکیل مجلس دانش آموزی است.

رئیس اداره فرهنگی هنری ، اردوها و فضا های پرورشی آموزش و پرورش فارس کمیته هنری در شورای دانش آموزی را مسئول مدیریت، نظارت و اجرای تمامی فعالیت‌های هنری دانش آموزی معرفی کرد و گفت:  زمینه رشد استعداد دانش آموزان علاقه‌مند به این حوزه  در داخل مدرسه فراهم می‌ گردد .

خادمی افزود: عمده فعالیت کمیته هنری شامل معرفی گرایش‌های هنری به دانش آموزان ، همکاری در برگزاری نمایشگاه از آثار هنرهای دستی و تجسمی دانش آموزان ، شناسایی و جذب دانش آموزان مستعد جهت همکاری در گروه سرود و تئاتر ، معرفی هنرمندان بزرگ  ایران و جهان به دانش آموزان با استفاده از فیلم، سی‌دی‌های آموزشی و غیره ، تشکیل انجمن‌های هنری شامل گروه‌های سرود، موسیقی، نمایش و غیره ، کمک به مسئولین مدرسه در برگزاری مسابقات فرهنگی و هنری می باشد.

وی تلاش برای تقویت زبان و ادب فارسی و اشراف دانش آموزان مان بر این حوزه  ، تقویت ادبیات در مدارس ، تقویت انس دانش آموزان با ادبیات فارسی ، تقویت بهره گیری از گنجینه ادب فارسی ، گسترش کتابخوانی و .... را  از وظایف و کار کرد های آموزش و پرورش دانست .  

رئیس اداره فرهنگی هنری ، اردوها و فضا های پرورشی آموزش و پرورش فارس درک لذت از زیبایی و هنر ، آشنایی با نظم و ترتیب ، ظهور توانایی ها و رشد استعداد های ویژه  را از راه های تقویت قدرت تفکر و ایجاد خلاقیت دانست .

خادمی گفت: وظیفه آموزش و پرورش، آموزش عمومی و تربیت است و باید در حوزه‌های مختلف، به ویژه برنامه‌های جمعی به دنبال ایجاد نشاط در دانش‌آموزان باشیم  چرا که شادی و نشاط در بین دانش‌آموزان ما کمتر دیده می‌شود و فعالیت های فرهنگی و هنری می‌تواند این شادی و نشاط دانش‌آموزی را دوباره زنده کند.

وی افزود: در این راستا ما به دنبال آن هستیم تا در بهره‌گیری از این هنر نمایشی در ارائه محتوای آموزشی، علاوه بر آموزش عمومی، شهروند خوب نیز تربیت کنیم.

رئیس اداره فرهنگی هنری ، اردوها و فضا های پرورشی آموزش و پرورش فارس اظهار داشت : آن‌چه که نام سعدی را در تمام ادوار آوازه جهانی کرده است تنها فصاحت، بلاغت و شیوایی اشعار او نیست، بلکه اندیشه متعالی شیخ و تجربیات و اندوخته‌های حکیمانه اوست.

خادمی افزود: سعدی زبان شیوای خود را صرف بهره‌جویی دنیوی نکرده است و آن‌چه می‌گوید همه پند و اندرز و موعظه است و نکات مهمی که به رشته تحریر در آمده است.

 رئیس اداره فرهنگی هنری ، اردوها و فضا های پرورشی آموزش و پرورش فارس فرهنگ را  به عنوان میراث مشترک بشریت دانست که همواره عامل انسجام، ارتباط و گفتگوی مسالمت‌آمیز میان تمدن‌ها بوده است.

خادمی افزود: با ارزش‌های فرهنگی است که زمان گذشته و حال به هم پیوند می‌خورد و دنیای حال که حالت سطح دارد، بعد و ژرفا خواهد یافت.

وی انتقال فرهنگ را  یکی از کارکرد‌های آموزش و پرورش دانست و گفت: انتقال فرهنگی، فرایندی است که آن بوسیله، فرهنگ از طریق آموزش از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود لذا فرهنگ را به طریق زیستی نمی‌توان به ارث برد و هر نسلی فرهنگ خویش را می‌آموزد و سپس آن را، همراه با تغییراتی که در عصر خود حاصل شده، به نسل بعد از خود می‌آموزاند.

به اشتراک بگذارید :