21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۲۸ ۱۰:۰۷:۴۰
کد مطلب:  1514037
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خراسان رضوی تاکید کرد:
اولویت بخشی به آموزش برای جلوگیری از فاجعه نسلی

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خراسان رضوی بر اولویت بخشی به آموزش برای جلوگیری از فاجعه نسلی تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی، رضا صابری تولائی با بیان اینکه در تاریخ 29مارس 2021 (نهم فروردین 1400) اجلاس مجازی وزیران آموزش و پرورش کشورهای عضو یونسکو با هدف بهبود آموزش و راهکارهای پیشگیری از عقب ماندگی تحصیلی دانش آموزان برگزار شد اظهار داشت: این اجلاس روی سه محور اساسی بازنگه داشتن مدارس، اولویت دهی و حمایت از معلمان، ترک تحصیل دانش آموزان و خسارت وارده بر یادگیری و تحول دیجیتال و آینده ی آموزش متمرکز بود.

وی با بیان اینکه بر اساس گزارش مدیر کل یونسکو ،آموزش حضوری حدود 1/6 میلیارد دانش آموز یعنی ۹۱درصد کودکان واجب التعلیم جهان در اثر ویروس کرونا به تعطیلی کشیده شده گفت: امروز پس از گذشت یک سال، دوسوم دانش آموزان یعنی حدود یک میلیارد نفر هنوز با تعطیلی مدارس دست و پنجه نرم می کنند.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خراسان رضوی با اشاره به اینکه بحران اقتصادی اثرات نامطلوبی بر بودجه آموزش گذاشته است افزود: حدود 100میلیون کودک با تعطیلی متوسط 15هفته کلاس درس در سراسر جهان، خود را بدون کسب مهارت های اساسی خواندن می یابند.

صابری تولایی با بیان اینکه بیماری کرونا سه اصل اساسی را در آموزش و پرورش کشورهای جهان اثبات کرده است تصریح کرد: اصل اول به این نکته اشاره دارد که مدرسه غیرقابل جایگزین است، مدرسه جایی است که یاد می گیرید از شما حمایت می شود ، تغذیه می شوید و تعامل اجتماعی را یاد می گیرید.

وی ادامه داد: اصل دوم انعطاف تدریس در مدارس و آموزش نوآورانه در شرایط بحران های کنونی و آتی ملی و جهانی است و اصل سوم این که هیچ پرده یا نمایشگری جای فرآیند فراگیر یا معلم را نخواهد گرفت، زیرا این معلم است که از طریق روش تدریس، آموزش های عاطفی و انسانی را به فراگیران می آموزد.

 این مقام مسئول با تاکید بر اینکه نیاز به احیای آموزش داریم و این تنها با بازگشایی مدارس و با رعایت نکات ایمنی امکان پذیر است و برای این منظور 100میلیون معلم و دست اندرکار آموزش در دنیا بایستی در اولویت واکسیناسیون قرار گیرند اظهار داشت: تعطیلی مدارس اثرات نامطلوبی روی دانش آموزان، معلمان و والدین داشته است و عواقب آن ممکن است به نسل ها صدمه بزند، اختلال ناشی از این همه گیری، اختلال آموزشی نیست بلکه اختلال عاطفی نیز هست، همان گونه که اطلاع دارید دغدغه یک سال پیش، دغدغه بسته شدن مدارس بود اما امروز چگونگی بازگشایی آن ها است.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خراسان رضوی افزود: در 107 کشور جهان، مدارس کاملاً باز است که حدود 400 میلیون دانش آموز در آن ها مشغول به تحصیل هستند، در 30 کشور جهان مدارس بسته اند که 165 میلیون دانش آموز در ان ها اشتغال به تحصیل داشته اند و در 70 کشور جهان مدارس نیمه تعطیل هستند که 920 میلیون دانش آموز را تحت پوشش دارند.

صابری تولایی با بیان اینکه مدارس سراسر جهان حدود دوسوم سال تحصیلی را تعطیل بوده اند که نسل ما هرگز چنین چیزی را تجربه نکرده است اظهار داشت: بسیاری از کشورها یعنی 133 کشور راه حل آموزش تلفیقی را طی بیش از یک سال گذشته در پیش گرفته اند و از تلویزیون، رادیو و آموزش از راه دور (آنلاین) استفاده کرده اند اما عواقب این نوع آموزش ها در ماه های آتی و تا یکسال آینده چه خواهد بود؟

وی با بیان اینکه تحقیقات یونسکو نشان می دهد که هر ماه یادگیری با این شیوه یعنی تعطیلی مدارس، دو ماه به یادگیری در حالت عادی خسارت وارد می کند و این بسیار نگران کننده است اظهار داشت: طبق برآوردها 101 میلیون کودک و نوجوان به حداقل مهارت ها دست نخواهند یافت و 500 میلیون نفر دیگر در صورت تداوم بحران در معرض این خطر قرار خواهند داشت، پس ما به تعهد سرمایه گذاری و نیروی ویژه ای برای جبران این خسارت نیاز خواهیم داشت.

صابری تولایی با تاکید بر اینکه یک راه حل این معضل توجه به معلمان و اولویت دادن به واکسیناسیون آن ها است گفت: از 14 تریلیون دلار اختصاص یافته به مبارزه با کویید19 در سال 2020 تنها 2درصد آن به آموزش اختصاص یافته است، ماموریت ما پیشگیری از بروز فاجعه نسلی است و برای رفع این نیاز به نوعی همبستگی سراسری با تشکیل یک ائتلاف جهانی نیازمندیم.

به اشتراک بگذارید :