11 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۲۲ ۱۳:۱۱:۴۳
کد مطلب:  1508447
مدیرکل آموزش و پرورش فارس تاکید کرد:
فعالیتهای موسسه تدبیر موجب توانمندتر شدن بانوان فرهنگی فارسی در ابعاد گوناگون شده است

مدیر کل آموزش و پرورش فارس گفت: موسسه تدبیر فرهنگیان فارس که با همت بزرگان تعلیم و تربیت در شیراز ایجاد شد با بهره‌گیری از تجارب همکاران فرهنگی و کارشناسان متخصص آموزشی توانسته در زمینه توانمندسازی و همچنین مشاوره های حقوقی و برنامه های انگیزه بخش در خدمت فرهنگیان بانو که سرپرست خانواده هستند باشد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر فرهاد اسماعیلی در  نشست با اعضای هیئت مدیره و کارگروه موسسه تدبیربانوان فرهنگی خود سرپرست فارس گفت : موسسه تدبیر نقش مهم و ارزشمندی رادر بهبود فعالیتهای آموزشی ایفا میکند و باور داریم با وجود این موسسه میتوان کیفیت خدمات آموزشی و تربیتی را افزایش داد.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: ارزیابی های صورت گرفته از خروجی های این موسسه مطلوب بوده و اطمینان داریم که اهداف موسسه در همه ابعاد در حال تحقق می باشد. 
اسماعیلی با بیان اینکه با فعالیت های موسسه تدبیر نقش بانوان فرهنگی فارس در جامعه چشمگیر شده است گفت : در تمامی زمینه ها در راستای اهداف موسسه همکاری خواهیم کرد زیرا که سازمان های مردم نهادی همانند موسسه تدبیر، میتواند کمک بسیار بزرگی برای نهاد های دولتی برای رسیدن به اهداف و ارتقای سطح کیفی فعالیت ها انجام دهد. 
معاون پژوهش، برنامه ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش فارس نیز در این جلسه گفت: معلمین ما در حوزه‌های مختلف دارای مشکلاتی هستند و می‌توان از ظرفیت‌های موجود در فارس، به عنوان یکی از استان‌های پیشرو در ارائه طرح های نو و کارآمد برای خدمات رسانی بیشتر به همکاران فرهنگی بهره گرفت. 
محسن کلاری ضمن اشاره به امکانات موجود در آموزش و پرورش فارس در راستای ارائه خدمات رفاهی به همکاران فرهنگی عضو موسسه، گفت: باید تلاش کنیم تا با تقویت امکانات موجود، خدمات رسانی به همکاران فرهنگی را گسترش دهیم که این مساله مهم  از خواسته های اصلی همکاران نیز است.
رییس هیات امنا موسسه تدبیربانوان فرهنگی خودسرپرست فارس نیز درباره ی شکل گیری این موسسه گفت:در سال ۱۳۹۱ با مراجعه زیاد همکاران و زنان سرپرست خانواده دارای مشکلات متعدد به آموزش و پرورش تصمیم گرفتیم  تا یک سازمان مردم نهاد مستقل از هر واحد دولتی برای ارتقای وضعیت این قشر از فرهنگیان تشکیل دهیم. 
حمیدرضا آذری ادامه داد: ایجاد و تداوم فعالیت های صندوق های رفاه و تسهیلات ،ایجاد کارگروه اشتغال ، آموزش های جدید متناسب با نیازهای مخاطبین ،غنی سازی اوقات فراغت زنان سرپرست خانوار از جمله اهداف و برنامه های اصلی این موسسه می باشد. 
رییس هیئت مدیره موسسه تدبیر نیز در مورد اهداف و برنامه های این موسسه گفت: نقش زنان در جامعه که تشکیل دهنده نیمی از جمعیت کشورهستند را به هیچ عنوان نمی توان در رشد و پیشرفت کشور نادیده گرفت و افزایش آمار زنان سرپرست خانواده و به تبع آن آسیب‌ها و مشکلات آن‌ها در سال‌های اخیر از مهم‌ترین تغییرات جامعه ایران و مخصوصا استان فارس در حوزه زنان و خانواده است. 
زهرا افتخاری گفت: نداشتن امنیت اقتصادی، وضعیت نامطلوب زندگی، تحصیلات بالا، فشار نقش‌های شغلی و خانوادگی، وضعیت نامطلوب سلامت جسمانی، سلامت روانی، امنیت و سلامت اجتماعی، وضعیت نامطلوب سلامت روانی فرزندان، طرد اجتماعی و چالش‌های عملکردی سازمان‌های مسئول از عوامل موثر بر مطلوبیت زندگی زنان شاغل فرهنگی سرپرست خانواده بوده است. 
عضو هیئت امنا موسسه تدبیر ادامه داد: از دلایل افزایش بانوان شاغل فرهنگی سرپرست خانواده می‌توان به افزایش تمایل به تشکیل خانواده‌های تک‌نفره، افزایش نرخ طلاق، ازدواج نکردن مجدد زنان بی‌همسر به دلیل طلاق یا فوت همسر، اعتیاد و مهاجرت سرپرست خانواده و از کار افتادگی مرد اشاره کرد. 
وی افزود: زنان سرپرست خانوار، مادرانی با نقش‌های پدرانه هستند که در سطح فردی و اجتماعی با مشکلات و مسائل جدی دست و پنجه نرم می‌کنند و توانمندسازی آنها تاثیر مستقیمی در حل بسیاری از معضلات و آسیب‌های اجتماعی به ویژه در بخش آموزش به فرزندان ایفا خواهد کرد. 
افتخاری گفت: خوشبختانه با گذشت سال‌ها موسسه تدبیر توانست بانوانی را که به هر دلیل از وجود یک مرد در کنار خود محروم بوده اند را به یک زن قدرتمند، با قابلیت سرپرست خانواده، نان‌آور و مدیر نقش‌های زنانه و مردانه تبدیل کند.
مدیرعامل موسسه تدبیر نیز گفت: از آنجایی که رویکرد اصلی موسسه تدبیر توانمندسازی است باید با ارائه خدمات مناسب و توسعه آموزش‌ها و مهارت افزایی‌ها با همکاری و مشارکت سازمانهای دولتی و غیر دولتی شاهد توانمندسازی  افراد مورد نظر باشیم.
حسین علی اسماعیل نژاد شیرازی گفت: معتقدیم زنانی که داناترند توانمندتر نیز هستند و این باور هسته اصلی فعالیت های ما را تشکیل می دهد.

به اشتراک بگذارید :