21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۱۹ ۱۹:۴۰:۲۴
کد مطلب:  1506269
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در نشست تخصصی مشترک اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با مدیران آموزش و پرورش خراسان رضوی خبر داد:
در راستای پوشش حداکثری آموزش های مجازی حدود ۱۰ هزار تبلت خریداری و در اختیار دانش آموزان استان قرار گرفته است

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در نشست تخصصی مشترک اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با مدیران آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: در راستای پوشش حداکثری آموزش های مجازی حدود ۱۰ هزار تبلت خریداری و در اختیار دانش آموزان استان قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی، قاسمعلی خدابنده در نشست تخصصی مشترک اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با مدیران آموزش و پرورش خراسان رضوی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و تبریک اعیاد شعبانیه و آغاز سال جدید گفت: یک میلیون و 313 هزار دانش آموز استان خراسان رضوی در بالغ بر 9 هزار مدرسه و ۵۶ هزار کلاس درس مشغول تحصیل هستند، ۸۴ هزار نیروی شاغل در استان مشغول فعالیت هستند لیکن با توجه به جمعیت دانش‌آموزی و پراکندگی مناطق استان در آغاز سال تحصیلی جاری با کمبود ۱۹ هزار نیروی انسانی مواجه بودیم که توانستیم با بهره گیری از ظرفیت حدود سه هزار و ۵۰۰ نیروی حق التدریس غیرشاغل، پنج هزار و 400  نیروی خرید خدمات، حق التدریس نیروهای شاغل و بازنشسته و همچنین بهره‌گیری از ظرفیت برون‌سپاری در رشته‌های مهارتی این کمبود را جبران نماییم.

وی با بیان اینکه برای سال تحصیلی آتی حدود ۱۰ هزار همکار فرهنگی استان شرایط بازنشستگی را دارا می باشند گفت: برای سال تحصیلی آینده با کمبود حدود ۲۳ هزار نیروی انسانی مواجه خواهیم بود.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی ضمن تقدیر از زحمات و تلاش های معلمان استان به ویژه در ایام شیوع ویروس کرونا گفت: سرانه آموزشی استان 4/2 مترمربع می باشد در حالی که میانگین کشوری سرانه آموزشی 5/3 مترمربع است، سرانه ورزشی استان 0/17 مترمربع است و سرانه ورزشی کشور 0/23 متر مربع می باشد.

خدابنده با تاکید بر لزوم گسترش رشته‌های مهارتی در هنرستان های فنی و حرفه ای و کار و دانش گفت: شاخص توسعه متوازن در استان خراسان رضوی ۴۳ درصد است و این در حالی است که این شاخص در کشور ۳۸ درصد می‌باشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه دستگاه تعلیم و تربیت خراسان رضوی همه ساله در حوزه های آموزشی، پرورشی و تربیت بدنی در سطح کشور جایگاهی ممتاز و شایسته را از آن خود نموده است گفت: آموزش و پرورش خراسان رضوی از همان روزهای نخست تعطیلی مدارس به دلیل شیوع ویروس کرونا فعالیت ها و اقداماتی را در راستای توسعه آموزش‌های مجازی آغاز نمود، استودیوهای مجهزی در راستای تولید محتوای الکترونیکی تشکیل شد، همچنین ۱۰ میلیون نفر ساعت کارگاه توانمندسازی جهت تولید محتوای الکترونیکی در سال ۹۹ برگزار شد.

وی با بیان اینکه با استفاده از منابع دولتی، همت خیرین نیک اندیش، کمیته امداد امام خمینی (ره) و شورای اسلامی و شهرداری شهر مشهد حدود ۱۰ هزار تبلت برای استفاده دانش آموزان نیازمند خریداری شده است گفت: در راستای ارائه آموزش های مجازی و رصد شیوه دسترسی دانش آموزان به آموزش های با کیفیت اطلس جامع یادگیری در استان خراسان رضوی طراحی و تدوین شده است.

خدابنده با اشاره به تدوین و انتشار پنج شماره درسنامه قاصدک سلامتی ویژه دانش آموزان عشایر و مناطق کم برخوردار و توزیع آن در استانهای خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، گلستان و کهگیلویه و بویراحمد افزود: در آغاز آموزش های مجازی دو هزار و 70 مدرسه در استان به اینترنت دسترسی نداشتند با پیگیری‌های انجام شده از سوی اداره کل آموزش و پرورش و همکاری اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان تمامی مدارس به اینترنت دسترسی پیدا نموده اند و در تمامی مدارس استان حداقل یک سیستم رایانه متصل به اینترنت وجود دارد.

وی با بیان اینکه دستگاه تعلیم و تربیت استان در راستای پیشبرد اهداف آموزش و پرورش تفاهم نامه هایی را با سایر نهادها و دستگاه‌ها از جمله دانشگاه فردوسی، دانشگاه علوم پزشکی، جهاد کشاورزی، نیروی انتظامی و... منعقد نموده است گفت: طرح مدرسه ترمیمی، تدوین اطلس پایش سلامت روانی و اجتماعی دانش آموزان و احداث اولین مرکز رشد دانش آموزی در استان به منظور تبدیل ایده به محصول و تجاری‌سازی ایده‌های دانش‌آموزان از جمله فعالیت‌های دستگاه تعلیم و تربیت استان خراسان رضوی می باشد.

در ابتدای جلسه ابوالحسن حقیقی معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش خراسان رضوی با اشاره به نتایج آزمون های جهانی تیمز و پرلز گفت: در صورت نداشتن مداخلات موثر و بهینه به منظور جلوگیری از افت یادگیری با انباشتی از افت یادگیری مواجه خواهیم بود که به ترک تحصیل دانش آموزان منجر می شود، لذا بایستی با اجرای ضربتی طرح بهبود کیفیت یادگیری، مانع از انباشت افت یادگیری شویم.

وی در این نشست از اعضای محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خواست تا با در نظر گرفتن بودجه ۵۰۰ میلیارد تومانی برای بهبود کیفیت یادگیری و جلوگیری از افت یادگیری دانش آموزان گامی موثر در جهت ارتقا کیفیت آموزش بردارند.

همچنین رضا صابری تولایی معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خراسان رضوی، دستگاه تعلیم و تربیت این استان را مینیاتوری از آموزش و پرورش کشور توصیف کرد و گفت: آموزش و پرورش با چالش هایی چون کمبود نیروی انسانی، کودک همسری، مدرسه در مسجد و برخی موسسات آموزشی که فعالیت آنها با کارکردهای مدرسه و اهداف دوره های تحصیلی مغایرت دارد روبرو است.

همچنین صفدر سلطانی معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی با اشاره به هماهنگی خوب فی مابین وزارت آموزش و پرورش و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: در راستای اجرای طرح کوچ ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دانش آموز تحت پوشش بررسی اطلاعات قد و وزن و شاخص توده بدنی قرار گرفتند، که نتایج به دست آمده حکایت از اضافه وزن بیش از ۳۰ درصد دانش آموزان دارد.

به اشتراک بگذارید :