23 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۲۸ ۱۴:۱۱:۱۶
کد مطلب:  1492183
پیام تبریک وزیر آموزش و پرورش به مناسبت آغاز سال1400

وزیر آموزش و پرورش در پیامی؛ فرارسیدن سال 1400 را به مسئولان و مردم به ویژه جامعه‌ گرانقدر فرهنگیان، دانش آموزان عزیز و اولیای معزّز، تبریک و تهنیت گفت.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان به نقل از مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، متن پیام محسن حاجی میرزایی، به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

وَاللَّهُ الَّذِی أَرْسَلَ الرِّیَاحَ فَتُثِیرُ سَحَابًا فَسُقْنَاهُ إِلَى بَلَدٍ مَیِّتٍ فَأَحْیَیْنَا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا کَذَلِکَ النُّشُورُ (سوره مبارک فاطر، 9)

«نوروز»، روزی نمادین و آیینی نیک به یادگار مانده از نیاکان ماست.

نیم‌نگاهی به پیشینه‌ ایران زمین، مؤید این حقیقت تاریخی است که صاحبان و ساکنان این سرزمین فرهنگ و فرزانگی، هماره آواز گر مهر بوده‌اند و آغازگر مهرورزی.

انتخاب هنگامه‌ بهار از فصول سال، به ‌عنوان حلول سال نو و برگزیدن نوروز از روزها، به‌عنوان آغازگاه آن، نشان از روح زیبایی‌دوستی، امیدآفرینی و اعتدال‌گرایی ایرانیان دارد. مردمان نیک نهادی که در آغازین روز بهار هم‌زمان با بارندگی آسمان و زایندگی زمین، نهال دُرستی و دوستی در بوستان دل می‌کارند.

و این‌گونه ایرانیان دبیر و دلیر، توانستند با برخورداری از مشی صلح دوستی و منش ستم‌ستیزی خویش، در پیچ و خم راه‌ها و در فراز و فرود تهدیدها و تحریم‌ها در طول تاریخ، ایمان و ایران خود را زنده و ارزنده نگاه دارند.

چه نیکوست آموزگارانه با آگاهی از چرایی و چگونگی این میراث باستانی، آیین آن را چون پیشینیان، بر پای داریم و آیینه‌اش را از گزافات و اضافات بزداییم تا  از این رهگذر بتوانیم، آموزه‌های ارزنده‌ این مهرواره را در وجود مهربان یکایک ایرانیان، نمادین و نهادین کنیم.

چه نیکوست در این روزهای سرد و سخت که هم‌میهنان عزیزمان آزرده از گزند کرونا هستند و پیشگامان و پیشروان مبارزه‌، یعنی مجاهدان جبهه‌ بهداشت و درمان، در رزمگاهی پرمخاطره، در پی درمان دردمندان، جانفشانی می‌کنند، این آیین را  به صورت مجازی  بر پای داریم و از سفرهای غیرضروری بپرهیزیم.

 هر ازگاهی که بشر با پدیده‌ شوم بیماری‌های فراگیر و مهلکی مانند کرونا مواجه می‌شود، تمام ابعاد زندگی فردی و اجتماعی‌اش با چالش‌های عدیده دست به گریبان می‌شود و زمانی که ایران عزیز در اوج این اَبَرچالش جانکاه بود، وزارت آموزش و پرورش به عنوان متولی اصلی تعلیم و تربیت رسمی فرزندان ایران اسلامی، در راستای رسالت ذاتی خویش، یعنی ارائه‌ خدمات آموزشی و پرورشی به دانش‌آموزان، از همان روزهای نخستین شیوع این بیماری مهلک با درک کامل شرایط آن روز و تحلیل‌های آینده‌پژوهانه در پیش‌بینی و پیشگیری شرایط شاق‌ پیش رو، به عزم طراحی، تدوین و اجرای سه شیوه‌ آموزش حضوری، ترکیبی و غیرحضوری قامت بیاراست و برای تحقق هدف عالی خود، یعنی اقامه‌ عدالت آموزشی و گسترش کمّی و کیفی آن، برای نخستین بار در گاه شمار آموزش و پرورش این دیار، نرم‌افزار کاربردی و انحصاری شبکه‌  آموزشی دانش‌آموز را با نام اختصاری «شاد» به خیل مشتاقان تعلیم و تربیت اهدا نمود. مغز افزاری که سیر صعودی تولد تا تحول آن، باعث مسیری جامع در عرصه‌ آموزش‌های مجازی کشور شده است.

و حال، نوروزی دیگر در راه است. عید سعیدی که در تلاقی تعالی‌بخش با ماه شعبان المعظّم، فرخندگی و فرهمندی‌اش فزونی می‌یابد.

این‌جانب به عنوان خادم کوچک ایران اسلامی در بزرگ‌ترین دستگاه فرهنگی کشور، یعنی« آموزش و پرورش»، مسرورانه سرایش ترنّم و طراوت بهار و تلألو دگرباره‌ آفتاب نوروزی و حلول حیات بخش ماه شعبان و اعیاد مسعود و موالید مسرورش، به‌ویژه خجسته زادروز آخرین ذخیره‌ هستی، «حضرت بقیه‌الله الاعظم»(عج الله تعالی فرجه الشریف) را به مقام معظّم رهبری- مدظله العالی-، رئیس جمهور محترم، جامعه‌ گرانقدر فرهنگیان، دانش آموزان عزیز و اولیای معزّز و نیز یکایک دل‌بستگان این آیین پاک در گستره‌  گیتی، به‌ویژه ایرانیان مهربان و مهرورز، تبریک و تهنیت می‌گویم و یادآور می‌شوم سال جدید، جاری از رخدادهای خطیری است که از آن جمله می‌توان به سیزدهمین دوره‌ «انتخابات ریاست جمهوری» اشاره کرد که بی‌گمان، نمایان‌ترین نماد حاکمیت ملّت بر سرنوشت خویش است.

 در این راستا، امید است با ایجاد بستر مساعد مشارکت حداکثری و نیزحضور زنده‌ زنده دلانی چون آموزگاران، دبیران، مربیان، مشاوران و مدیران نهاد عظیم تعلیم و تربیت به عنوان قشر مرجع و اثرگذار، دگر بار شاهد شکوه ایران و شوکت ایرانی باشیم.

 در پایان، صمیمانه از درگاه خداوند رئوف، برای تمامی انسان‌های موحد، به‌ویژه ایرانیان مهرجوی در سراسر دنیا و تمامی هم‌میهنان نیکوخصال، خاصه همکاران ساعی و صبور در مجموعه‌ آموزش و پرورش، سالی سرشار از سلامت و سعادت آرزو دارم.

امید که در سایه‌سار عبودیت خدا، سال1400 را که مطلع هزاره‌ جدید است چنان پاک و پایدار زیست کنیم که بیش از آغاز این سال نو، پایان آن را عید بدانیم و جشن بگیریم.

به اشتراک بگذارید :