25 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۲۶ ۱۳:۲۴:۳۸
کد مطلب:  1488337
گفتگو با دارنده نشان طلای مسابقات آسه‌آن اندونزی و نقره جشنواره ابن سینا؛
از نانو تکنولوژی تا دندانپزشکی

مبینا کریمی که در حوزه فعالیت های نانو تکنولوژی تحقیقات بسیاری انجام داده و مقام های مختلفی را کسب کرده، قصد دارد در کنار این فعالیت ها در رشته دندانپزشکی تحصیل کند.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان، در بیست و ششمین روز از اسفند ماه 1399، مبینا کریمی دانش آموز پایه دهم دبیرستان فرقدانی ناحیه 4 و دارنده نشان نقره جشنواره ابن سینا در گفت و گو با خبرنگار آموزش و پرورش گفت: در مسابقات داخلی ابن سینا، مقام دوم در بخش ماراتن استارتاپ و در مسابقات آسه‌آن اندونزی مدال طلا را به دست آوردم. محصولی که در این جشنواره ها ارائه کردم، نانو تکنولوژی است که در شاخه نانو لیپوزوم بوده و باعث جذب حداکثری ویتامین ها و پروتئین ها می شود.

وی افزود: این پروژه، می تواند بسیار وسیع شود، محصولاتی مثل پیاز یا سیر را که ممکن است بسیاری از مردم علاقه ای به خوردن آن ها نداشته باشند را از طریق نانو لیپوزوم داخل آب میوه، شکلات کیک یا بستنی مخلوط می کنیم تا از خواص این مواد بهره ببرند.

دارنده نشان طلای مسابقات آسه‌آن اندونزی تاکید کرد : از ابتدا به رشته زیست شناسی علاقه داشتم و تحقیقات زیادی در این زمینه انجام دادم که همین تحقیق‌ها در موفقیت من تاثیر بسزایی داشت. مثلاً وقتی آبمیوه طبیعی می خوریم، جذب 30 درصدی در بدن دارد اما با تبدیل آن به نانو لیپوزوم، جذب را تا 90 درصد افزایش می دهیم.

کریمی خاطرنشان کرد: برای این پروژه، نزدیک به دو سال با کمک استاد راهنما و پدر و مادرم کار می کردم و در ادامه دوست دارم که در مسابقات بیشتری مثل مسابقه خوارزمی شرکت کنم. ضمن اینکه در گذشته نیز در بخش آزمایشگاه جشنواره نوجوان خوارزمی، مقام دوم را به دست بیاورم.

دانش آموز پایه دهم دبیرستان فرقدانی ناحیه 4 اضافه کرد: از فعالیت های علمی لذت میبرم و وقتی به دستاوردی جدید میرسم انگیزه بیشتری پیدا می کنم، اما در کنار همه این تحقیقات و فعالیت‌های علمی دوست دارم در رشته دندانپزشکی تحصیل کنم.

به اشتراک بگذارید :