11 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۲۶ ۱۳:۰۲:۵۱
کد مطلب:  1488239
مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس خبر داد:
پوشش بیش از ۱۰۰ درصد سهمیه سوادآموزی در فارس

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس گفت :مجموعه سهمیه استان فارس در جذب سواداموز در هر سه دوره یعنی سوادآموزی، انتقال و تحکیم ۲۱ هزار و ۴۱۹ نفر بوده است که حوزه معاونت سوادآموزی استان توانسته است با برنامه‌ریزی مطلوب و پیگیری و نظارت ۲۱ هزار و ۸۹۶ نفر را تحت پوشش قرار دهد که باید گفت بیش از 100 درصد سهمیه ابلاغی سوادآموزان در سال ۹۹جذب شده‌ است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، کیوان نیازی ضمن اشاره به دشواری کار ها و فعالیت های سواد آموزی در سال ۱۳۹۹ با توجه به شیوع بیماری کرونا و تحولات ایجاد شده در حوزه آموزش به ویژه آموزش بزرگسالان را مثبت ارزیابی کرد و گفت: یکی از رویکردهای بسیار مهم و البته اجتناب‌ناپذیر استفاده از فضای مجازی در آموزش بزرگسالان بود که مجموعه سوادآموزی استان با راه‌اندازی پویش پاس یا همان پویش آموزش سوادآموزی گام مهمی را در این راستا برداشت.

 مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس با اشاره به سهمیه ابلاغی از طرف سازمان نهضت سوادآموزی برای استان فارس گفت: مجموع سهمیه ابلاغی در هر سه دوره ۲۱ هزار و ۴۱۹ نفر بوده که حوزه معاونت سوادآموزی با برنامه‌ریزی و پیگیری و نظارت مطلوب توانست ۲۱ هزار و ۸۹۶ نفر را تحت پوشش قرار دهد و این یعنی اینکه استان فارس توانسته بیش از صددرصد سهمیه ابلاغی را تحت پوشش قرار دهد.

نیازی افزود: سهمیه اولیه استان در دوره سواد آموزی ۱۰ هزار و ۷۰۹ نفر بوده که پس از جذب کامل این تعداد سواد آموز ، ۲۰۰ نفر نیز با درخواست استان به سهمیه اولیه افزوده شده و با جذب سهمیه مازاد مجموعاً ۱۰ هزار و ۹۰۹ نفر در دوره سوادآموزی تحت پوشش قرار گرفته است .

وی سهمیه ابلاغی دوره انتقال را 5 هزار و ۳۱۰ نفر عنوان کرد و افزود : با پیگیری‌های صورت گرفته 5 هزار و ۳۵۲ نفر تحت پوشش قرار گرفت که این عدد تحت پوشش قرار گرفتن بیش از ۱۰۰ درصدی سوادآموزان در دوره انتقال را نشان می دهد .

نیازی سهمیه اولیه دوره تحکیم را 5 هزار نفر اعلام کرد و افزود: پس از جذب این تعداد با درخواست استان تعداد ۲۰۰ نفر دیگر نیز به این سهمیه اضافه شد و مجموعاً در دوره تحکیم 5 هزار و ۲۰۰ نفر تحت پوشش قرار گرفته است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس در مورد طرح‌های دیگر سوادآموزی نیز گفت: در طرح اموزش اتباع خارجی نیز سهمیه استان یکهزار و ۸۱۹ نفر بوده که با پیگیری ها و افزایش این سهمیه مجموعاً یکهزار و ۹۰۱ نفر جذب شده است.

نیازی گفت:در طرح کمیساریا نیز سهمیه ابلاغی از طرف سازمان نهضت سوادآموزی برای استان فارس ۵۰۰ نفر بوده که مجموعا ۵۰۲ نفر تحت پوشش این طرح قرار گرفته است. 

وی در مورد طرح شتاب بخشی به سوادآموزی استان که شامل ۵ شهرستان زرین دشت ,کوار, قیروکارزین, فراشبند و رستم می باشد، نیز گفت: سهمیه اولیه استان یکهزار و ۷۰۰ نفر بوده که ما توانستیم یکهزار و۷۲۰ نفر را در این طرح جذب نماییم.

  مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس یکی دیگر از طرح‌هایی که در استان انجام شده است را طرح توسعه سواد زنان و دختران عشایر و روستایی عنوان کرد و افزود: در این طرح سهمیه ابلاغی برای استان ۶۱۲ نفر بوده که با پیگیری ها و افزایش سهمیه مجموعاً ۶۶۷ نفر از زنان و دختران عشایر تحت پوشش قرار گرفته و به آنها آموزش‌های لازم داده شده است. 

نیازی سهمیه اولیه استان در طرح آموزش رایانه یا همان ICDL که مختص دوره انتقال می‌باشد را نیز ۴۵۰ نفر عنوان کرد و گفت با رایزنی های صورت گرفته با سازمان نهضت سوادآموزی توانستیم ۴۹۳ نفر را تحت پوشش این طرح قرار دهیم.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس نیز گفت: در سال جاری ده مرکز جدید یادگیری محلی سواد آموزی به مراکز قبلی استان اضافه گردید .

دکتر بهزاد نوروزی چگینی افزود: ۱۲ مرکز یادگیری محلی سوادآموزی در شهرهای داراب ,فورگ, استهبان, سروستان نی ریز و بختگان مجری طرح پیوند سواد و زندگی می باشند.

نوروزی چگینی طرح پیوند سواد و زندگی را طرح عملیاتی در راستای سواد آموزی جامعه محور برشمرد و گفت: تولیدات سوادآموزان در این مراکز شناسایی و با ایجاد تعاونی ها در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت و به فروش خواهد رسید که این خود به تولید و اشتغال پایدار کمک شایانی خواهد نمود.

وی یکی از مباحث مهم که در راستای حمایت از طرح ها، برنامه ها و فعالیت های سواد آموزی می‌باشد را تشکیل شورای پشتیبانی و عنوان کرد و افزود: در همین راستا و با هدف حمایت همه جانبه از سوادآموزی استان در سال جاری ۵ جلسه شورای پشتیبانی سوادآموزی در استانداری فارس تشکیل شده است.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس گفت: لازم است دستگاه‌ها و ارگان‌ها و نهادهای مشارکت کننده در فعالیت های سواد آموزی مانند کمیته امداد امام خمینی(ره)، امور بانوان استانداری, بهزیستی, بسیج, جهاد کشاورز, اداره فنی و حرفه ای ,اداره امور زندان ها و بهداشت و ... کمافی السابق حضور و نقش فعال داشته باشند و گام‌های موثر و عملیاتی در راستای ریشه کنی سوادآموزی در استان بردارند.

به اشتراک بگذارید :