20 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۱۸ ۱۳:۲۱:۰۷
کد مطلب:  1475503
برگزاری کارگاه آموزشی" نظام مراقب اجتماعی دانش آموز"(نماد) شنبه در مرکز مشاوره شهرستان‌های استان تهران

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران از انجام غربالگری سریع دانش آموزان استان خبر داد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران،سید مجتبی هاشمی در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی نمایندگان منطقه ای طرح ملی نماد گفت: طرح ملی نماد(نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان) یکی از برنامه‌های تحولی آموزش و پرورش است که در زمینه پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی، فرایند جامعی از  شناسایی، درمان و حمایت‌های برون سازمانی را شامل می‌شود. هاشمی موضوع آسیب‌های اجتماعی را یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مسائل آموزش و پرورش دانست.

وی با اشاره به اجرای موفق پایلوت طرح نماد در شهرستان قدس و اجرای آن، تاکید کرد: سایر مناطق و شهرستان‌های استان در سال جاری (مجری موارد اورژانسی و اجرای غربالگری سریع)، برنامه‌ریزی لازم را جهت بهرمندی از این ظرفیت با جدیت در پیش بگیرند تا شاهد اثر بخشی و کارآمدی این طرح در سطح استان باشیم.

هاشمی با اشاره به آمار کل موارد غربالگری شده در سطح استان( 163 هزار 141  دانش‌آموز)، میزان مشارکت مقاطع و مناطق را کمتر از حد انتظار برآورد کرد و تاکید کرد که روسای آموزش و پرورش مناطق با همراهی معاونین پرورشی و تربیت بدنی پیگیری‌های لازم را در این خصوص به انجام رسانند.

وی در مورد ساز و کار ارائه خدمات اورژانسی گفت: در این طرح شناسایی دانش‌آموزان دارای فوریت‌های روانی- اجتماعی از طریق بررسی‌های روانشناختی، نتایج آزمون سلامت روانی- رفتاری، نتایج غربالگری‌های پایه و نشانگان محور و همچنین از طریق مشاهدات کارکنان مدرسه (مدیر، مشاور، معلم و) والدین، صورت می‌گیرد که برای درمان به مراکز درمانی و بهزیستی و دستگاه های عضو ائتلاف  معرفی می‌شوند.

به اشتراک بگذارید :