10 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۱۴ ۱۰:۴۲:۴۰
کد مطلب:  1468889
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در همایش ملی آموزش در دوران همه گیری کرونا در فارس تاکید کرد:
ضرورت استفاده از قابلیت های ایجاد شده در فضای مجازی برای پویا و بانشاط تر کردن فضای آموزش حضوری در دوران پسا کرونا

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: توسعه حرفه ای فردی و گروهی از طریق منابع یادگیری ایجاد شده دردوران کرونا ، ایجاد ارتباط بیشتر و ارائه جذاب و خلاقانه آموزش ها و مفاهیم و همچنین ایجاد فضایی پویاتر و با نشاط تر با بهره گیری از فضای مجازی در دوران پس از کرونا در مدارس، از مهم ترین برنامه هایی است که باید به آن ها توجه کرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش وپرورش فارس، دکتر رضوان حکیم زاده در دومین روز از برگزاری همایش ملی آموزش در دوران همه گیری کرونا در فارس گفت:  این همایش فرصتی است برای غنیمت شمردن زمان و  برنامه ریزی درست برای آینده نظام آموزشی کشور .

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به تاثیر شیوع کرونا بر نظام آموزشی و دوگانه فرصت ها و چالش های آن، گفت:کرونا به صورت ناگهانی بر همه نظام های آموزشی در سراسر دنیا تحمیل شد و از زمانی که آموزش عمومی شد تا زمان شیوع کرونا هرگز درهای مدارس در این سطح و گستردگی بسته نشده بود.

وی گفت: بلایای طبیعی، جنگ ها و سایر بحران ها همواره آموزش را در بخشی از سرزمین ها متوقف می کرد، اما با شیوع کرونا  برای اولین بار در سراسر جهان درهای مدارس بسته شد و پس از اندکی با درک خطرات دور ماندن کودکان از مدرسه و آموزش حضوری، بویژه در دوره ابتدایی و پیش دبستانی، درهای مدارس در برخی از کشور ها باز شد ،اما در کشور ما و معدودی از کشور های جهان این تعطیلی همگانی هنوز ادامه دارد.

دکتر حکیم زاده با اشاره به تاثیر کرونا در تغییر نقش ها در ارکان اصلی آموزش اعم از معلم و مدیر ،خانواده و دانش آموز، گفت: کرونا همه نقش های قبلی این ارکان در فضای سنتی ، همچون برنامه ریزی،ارائه مطالب  و ارزیابی ها را به صورت شتابان تغییر داد و همه را به دنیای فناوری پرتاب کرد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش افزود: کرونا علاوه بر تغییر نقش ها، روش های ما بویژه در حوزه آموزش، پرورش و فعالیت های تربیت بدنی را نیز تغییر داد که این امر ناشی از تفاوت آموزش حضوری و مجازی است.

وی با اشاره به عدم آمادگی لازم در نظام آموزشی و سایر ارکان آن  برای این تغییرات گفت: در ابتدای این همه گیری ،تلاش شد تا همان تدریس سنتی در فضای مجازی نیز اعمال شود که موجب بروز مشکلات زیادی شد، چرا که با این بحران روش تدریس ،دریافت بازخورد ها که حاصل رابطه مستقیم و چشمی با مخاطبین در آموزش حضوری بود تغییر کرد و با گذرزمان متوجه شدیم که از این فضای جدید می توان برای درک بهتر رابطه ها و ارزیابی ها استفاده کرد و یکی از فرصت های مهم کرونا نیز همین بازگشت به ارزیابی های تکوینی بود .

حکیم زاده در ادامه به دوگانه چالش و فرصت های ایجاد شده در نظام آموزشی ناشی از شیوع کرونا اشاره کرد و گفت:در فضای جدید با انفرادی شدن آموزش ، توجه به تفاوت های فردی دانش آموزان  امکان بروز و ظهورپیدا کرد و از سوی دیگر چالشی که  بوجود آمد ، ایجاد تفاوت در فرصت های یادگیری در بین خانواده های برخوردار و کمتر برخوردار بود که در فضای مجازی تشدید شد.

وی افزود: با توجه به اتکای زیاد دانش آموزان،بویژه در دوره  ابتدایی در امر یادگیری به خانواده ها،در آموزش حضوری کودکانی که از حمایت والدین بی بهره بودند از حمایت معلم بهره مند می شدند، در حالی که در فضای مجازی فرزندان خانواده های کمتر برخوردار به دلیل مشکلات مختلف اقتصادی و فرهنگی و ... بیشتر از حمایت والدین بی بهره شدند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به دوگانه چالش و فرصت شیوع کرونا برای معلمان نیز ،گفت: امکان بروز خلاقیت ها برای همه فرهنگیان در سراسر کشور در فضای مجازی و ایجاد زمینه اشتراک گذاری محتوای آموزشی برای همه معلمان از فرصت های این رویداد بود و در کنار آن نیز چالش هایی همچون برداشته شدن چارچوب زمان و مکان و بر هم خوردن نظم زندگی معلمان در آموزش مجازی  بوجود آمد.

وی همچنین به ایجاد دوگانه چالش و فرصت برای خانواده ها اشاره کرد و گفت: در همه گیری کرونا والدین  به میدان آموزش وارد شده و از سوی دیگر نیز به دلیل عدم آشنایی به نحوه ارائه نقش خود در آموزش مجازی با چالش روبرو شدند.

حکیم زاده گفت: در این اتفاق برای  نظام آموزشی نیز فرصت ها و چالش هایی به وجود آمد که از جمله آن می توان به آشکار شدن جایگاه ویژه مدرسه در امر تعلیم و تربیت و ارزش های آموزش حضوری برای جامعه ، کوچ سریع نظام آموزشی به زیست بوم جدید فناوری، افزایش شایستگی های فناورانه معلمان و ایجاد شبکه ارتباطی از صف تا ستاد در نظام آموزشی کشور اشاره کرد.

وی افزود: در کنار این موارد چالش هایی همچون از بین رفتن فرصت فرا گیری مهارت های مختلفی همچون دوست یابی ، همکاری در فعالیت های اجتماعی و ... توسط دانش اموزان در آموزش مجازی ، آشکار شدن فاصله دیجیتالی بین دانش آموزان،انزوا و کم تحرکی  بیش از حد  دانش آموزان در فضای مجازی، افت سطح تحصیلی و سطح سواد دانش آموزان  اشاره کرد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در ادامه به آینده نظام آموزشی در دوران پسا کرونا اشاره کرد و گفت: عصر پسا کرونا قطعا همانند دوران کرونا و پیش از آن نخواهد بود ، چرا که آموزش آینده آموزش ترکیبی خواهد بود و روش های ما تغییر پیدا کرده وباید تلاش کنیم تا از فناوری ها برای ارتباط بیشتر استفاده کنیم و این امکان ایجاد شده را نباید از دست دهیم.

وی با اشاره به حضور دانش آموزان دانش آموزان در فضای مجازی  ، گفت: چالش اساسی ما این است که با پایان دوران کرونا باید این فضا را همچون گذشته برای دانش آموزان محدود کنیم یا خیر.

حکیم زاده افزود: با توچه به غیر منطقی بودن بازگشت به دوران پیش از کرونا در استفاده از فضای در فرایند آموزشی ، ماباید قادر باشیم قابلیت های فناوری را با ویژگی های دانش آموزان همچون تمایل به خلاقیت ، هیجان طلبی و سیار ویژگی ها تطبیق دهیم و در همین راستا برنامه ریز هایی انجام شده تا با آموزش مناسب،  وقت دانش آموزان را در فضای به شکل مناسبی مدیریت کنیم

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: توسعه حرفه ای فردی و گروهی از طریق منابع یادگیری ایجاد شده دردوران کرونا ، ایجاد ارتباط بیشتر و ارائه جذاب و خلاقانه آموزش ها و مفاهیم و همچنین ایجاد فضایی پویاتر و با نشاط تر با بهره گیری از فضای مجازی در دوران پس از کرونا در مدارس، از مهم ترین برنامه هایی است که باید به آن ها توجه کرد.

به اشتراک بگذارید :