16 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ ۱۲:۰۴:۵۱
کد مطلب:  1467003
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در ارتباط تصویری با همایش ملی آموزش در دوران همه گیری کرونا در فارس تاکید کرد :
استمرار یادگیری در هر شرایطی با تمرکز بر روی ظرفیت‌های بومی در دوران کرونا

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: پیام اصلی وزارت آموزش و پرورش در مدیریت و راهبری مدرسه در دوران همه‌گیری کرونا، استمرار یادگیری در هر شرایطی با تمرکز بر روی ظرفیت‌های بومی بوده است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، علیرضا کمرئی در همایش ملی آموزش در دوران همه گیری کرونا در فارس ، ضمن ابراز امیدواری از اینکه یافته‌های این همایش به آموزش در دوران همه‌گیری کمک کند، احصای چالش‌های ده گانه در این دوران را مهم برشمرد و افزود: شرایط بحرانی یعنی شرایطی که ما نسبت وضعیت موجود و پایدار خود دچار تردید می‌شویم و در این حالت توجه به چالش‌ها و فرصت‌های موجود حائز اهمیت است.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در تبیین چالش‌ها به آن دسته از چالش‌ها می‌پردازم که ناپایداری شرایط و نوسان شدید در بخش‌های مختلف از جمله آموزش، بهداشت و درمان و تابعیت از ستاد ملی کرونا،دریافت‌های متفاوت مدیران از حیث مواجهه با این بیماری و انفعال نخبگان علمی در امر اموزش را داریم.
وی تاکید کرد: با ورود کرونا آموزش و پرورش ما نیز همچون سایر نقاط دنیا در چهار حوزه به کمک استمرار سیستم آموزشی آمد. 
کمرئی تداوم و شروع بلافاصله و خودجوش معلمان از آموزش در بستر پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی و پس از آن شروع آموزش از طریق تلویزیون و طراحی پلتفرم شاد را از جمله راهبردهای آموزشی موثر در کشور دانست.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: اخیرا در آموزش و پرورش تجربه‌های بین‌المللی سیستم‌های آموزشی استخراج شده و شواهد حاکی از آن است که نسبت به سایر نقاط دنیا بسیار فعالانه عمل کرده‌ایم.
وی در خصوص چالش‌های موجود گفت: در واقع چالش نخستین ما در مواجهه با ویروس، چالش مدیریت مدرسه بودکه نظم مدرسه به هم ریخت و گروه‌بندی دانش‌آموزان و نحوه حضور معلمان و دانش‌آموزان در مدرسه با چالش روبرو شد.
کمرئی چگونگی گروه‌بندی حضور و رعایت بهداشت مدرسه را از چالش‌های مهم در این بخش برشمرد.
به گفته معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، اجتناب خانواده‌ها از حضور دانش‌آموزان در مدارس و اختیاری شدن حضور در مدرسه مسئله و چالشی جهانی بوده که نیازمند درک یکسان خانواده‌ها و اولیای مدرسه و دانش‌آموز نسبت به نحوه آموزش در مدرسه است به طوریکه تجربه‌ها اندک بود و این موجب بروز برخی آشفتگی شد.
وی ارائه دستورالعمل حضور در مدرسه در ماه‌های پایانی سال گذشته و روش‌های تدریس و رنگ‌بندی‌های مختلف به طوریکه مدیریت آن برعهده شورای مدرسه باشد را یکی از راهکارهای رفع چالش برشمرد.
کمرئی تاکید کرد: پیام اصلی ما در مدیریت و راهبری مدرسه استمرار و تداوم یادگیری در هر شرایطی با تمرکز بر روی ظرفیت‌های بومی بوده است.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش ناتوانی در برقراری توازن تامین سلامتی دانش‌آموزان و آموزش حضوری و حضور در مدرسه و محروم شدن دانش‌آموزان از حق حضور در مدرسه را از دیگر چالش‌های این دوران برشمرد.
وی چالش تدریس و نظارت بر کلاس درس را یکی از چالش‌های مهم دانست که آموزش جذابیت تدریس، خلاقیت و آشنایی با روش‌های نوین، روش پروژه و تدریس گروهی به معلمان آموزش را از جمله راهکارهای آن عنوان کرد.
کمرئی ادامه داد: تدریس سنتی در آموزش مجازی کارایی نداشت و توانمندسازی معلمان در تدریس به شیوه‌ جدید و استفاده آنان از ترکیب روش‌های نوین از دغدغه‌های ما در این ایام بود.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه چگونگی نظارت و ارزشیابی موثر بر فعالیت معلمان گفت: این امر را به گروه‌های آموزشی سپردیم و گزارش‌گیری سیستمی را اخیرا راه‌اندازی کردیم که بسیار در این مقوله موثر و کارآمد بوده‌است.
کمرئی تغییر در شیوه ارزشیابی و هماهنگی برای بارم‌بندی صحیح و آموزش مهارت در موضوع زمان‌بندی تدریس نیز از جمله چالش‌هایی دانست که به آن پرداخته شده و راهکارهای ان بررسی شده است.
چالش کفایت و توانمندی معلمان برای کار در فضای مجازی یکی دیگر از مواردی بود که به گفته معاون آموزش متوسطه در این ایام شناسایی و در مورد آن اقدامات موثری انجام شده‌است.
به گفته کمرئی از آنجا که معلمان برای آموزش در فضای مجازی باید آموزش می‌دیدند، کانال شایستگی معلمان از سوی وزارت آموزش و پرورش راه‌اندازی شده و تاکنون بیش از ۴۲۰ هزار معلم در قالب۹۶ ساعت دوره آموزشی تدریس در فضای مجازی را گذرانده‌اند.
وی چالش آموزش‌ دروس مهارتی که نیازمند آموزش و ارزشیابی همزمان است که باتوصیه به اولویت آموزش‌های مهارتی برنامه‌ریزی برای سرعت بخشی به این آموزش‌ها انجام شد.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، از اقدام برای آموزش و ارتقای شایستگی‌های معلم با اجرای ۳۰۰ برنامه آموزشی برای توسعه شایستگی معلمان در بستر فضای مجازی خبر داد و افزود: خوشبختانه این برنامه‌ها مورد استقبال معلمان قرار گرفت و کارایی موثر ان در حوزه آموزش مشهود است.
وی تفاوت در عدالت اجتماعی، تفاوت در دسترسی به ابزارهای فناورانه و دیجیتال، تعطیلی مدارس شبانه‌روزی را از مهمترین چالش‌های آموزشی ایام کرونا برشمرد و افزود: آموزش و پرورش باراه‌اندازی نهضت تهیه تبلت و آموزش سراسری از طریق تلویزیون در مسیر رفع این چالش‌ها گام برداشته که خوشبختانه تاثیر بسزایی در برقراری عدالت اجتماعی داشته است.
کمرئی در پایان با تاکید براینکه آموزش‌های مجازی ماهیت تعاملی بیشتری داشته و نقش تسهیل‌گری معلمان در اینجا برجسته‌تر بوده است، گفت: تسهیل دسترسی دانش‌آموزان به فضای مجازی و فناوری‌های دیجیتال بر کارایی بیشتر این روش تدریس می‌افزاید.
 

به اشتراک بگذارید :