1 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ ۱۲:۴۵:۰۰
کد مطلب:  1465515
سفیر استانی طرح نماد در نشست بزرگداشت هفته امور تربیتی:
مشورتگری شیوه غیرمستقیم ارائه خدمات روانشناختی و آموزشی است

سفیر استانی طرح نماد در نشست بزرگداشت هفته امور تربیتی که با حضور وزیر آموزش و پرورش در بستر شبکه شاد برگزار شد گفت: در صورت تشخیص نیاز‌های روانشناختی دانش آموزان وتبیین برای همه عناصر آموزشی وپرورشی مدارس واستفاده علمی از این داده‌ه،ا می‌توان به سلامت روان وکاهش آسیب‌های اجتماعی امید وافر داشت.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان‌‌های استان تهران، شهلا رستمی مشاور بازنشسته و سفیر استانی طرح نماد با تبریک ایام هفته امور تربیتی  و اشاره به اینکه 30 سال  در شهرستان‌های استان تهران، خدمات مشاوره انجام داده ام گفت: در دنیای امروز با رشد سریع علم و تولید روزافزون دانش و با تغییرات اجتماعی و معرفتی انسانها باید از ایده‌ها و روشهای تربیتی سابق فراتر برویم، دیگر نمی‌توان آموزش را از پرورش جدا کرد و انسانها را بر اساس تسلط بر موضوعات درسی ارزش گذاری کرد.

وی گفت:  امروز دیگر نمی‌توانیم آموزش یکسان برای همه و تاکید بر محفوظات را بپذیریم، هم چنین می‌دانیم برای اثر گذاری می‌باید سلامت روان دانش‌آموزان مهم انگاشته شود، باید از این ایده فراتر برویم که یک لباس از جنس تربیت را بر تن همه دانش‌آموزان بپوشانیم و انتظار داشته باشیم که برازنده‌شان باشد.

رستمی گفت: امروزه لزوما  حیطه کار کردی (آموزشی-پرورشی) در مدارس باید مدرسه محور باشد، در حوزه مشاوره هم دیگر نمی‌توان ونباید فقط به مشاوره پرداخت وموضوع مهمتری در این حوزه باید ملاحظه شود وآن مشورتگری است، مشورتگری شیوه غیرمستقیم ارائه خدمات روانشناختی و آموزشی است. در این شیوه مشورتگر با مشورتجو(معلمان ،مدیران،دانش آموزان،والدین) به منظور بهینه‌سازی کارکرد مراجع و افزایش ظرفیت مشورتجو برای مقابله با موقعیت‌ها وچالشها همکاری می‌کند.

وی با طرح این موضوع که ما در مدارس آزمونهای برای سنجش سلامت روان وآسیبهای اجتماعی برگزار میکنیم  ولی چرا از نتایج آزمونهای در بستر مدرسه به درستی استفاده نمی شود، افزود:متاسفانه مدیریت مدارس به صورت سیستمی اداره نمی‌شود وهر کدام از نقشها فعالیت‌ها و وظایف خود را بدون توجه به نیازهای روانشناختی بدست آمده از نتایج آزمونهای ذکر شده انجام می‌دهند.

این همکار فرهنگی گفت: مشاور مدرسه می‌تواند به عنوان مشورتگر با استفاده از نتایج آزمون‌ها در حوزه آموزش وپرورش به معلم ومدیر و دانش‌آموزوحتی اولیا کمک نماید. مدرسه ای را در نظر می‌گیریم که نتایج آزمونها ، مشخص نموده که  افسردگی دراین مدرسه بالا می‌باشد، اگر از مشاور به عنوان یک مشورتگر استفاده شود او می‌تواند  فعالیتهای پرورشی مدرسه را در حوزه سرود، نمایش، مراسم صبحگاه، اردوها و....به سمت فعالیت‌هایی سوق دهد که به افزایش خلق ودر نتیجه کاهش افسردگی در مدرسه مورد نظر بیانجامدودر حوزه آموزش هم می تواند با پیشنهاد روشهای تدریس فعال به فعال سازی رفتاری داتش آموزان  کمک ونتیجه آن به شادابی دانش آموزان می‌انجامد، در حوزه مدیریت مدرسه هم می‌توان به  مدیر خدمات مشورتی در خصوص سازماندهی وبرنامه ریزی کلاسی در راستای شاداب سازی مدرسه مشورت داد.

به اشتراک بگذارید :