16 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ ۱۲:۱۸:۳۰
کد مطلب:  1465061
معرفی مدرسه ماندگار؛
مدرسه سنگی فریدن، مدرسه‌ای با هویت یک قرن

مدرسه سنگی(دبستان نمره 9 دولتی) قدیمی‌ترین و ماندگارترین مدرسه در شهرستان فریدن است که در سال 1300 به عنوان نهمین آموزشگاه به سبک نوین در استان دهم(اصفهان) تاسیس شد.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان و به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان فریدن،با  تحقق و بررسی تاریخ کهن شهر فریدن، به قدیمی‌ترین مدرسه شهرستان یعنی دبستان خاقانی(دبستان نمره 9 دولتی) که در سال 1300 به عنوان نهمین آموزشگاه به سبک نوین در استان دهم(اصفهان) تاسیس شده رسیدیم که به دلیل ساخت با سنگ، به مدرسه سنگی معروف است.

با توجه به اسناد تاریخی این مدرسه به همت جعفر قلی خان سلطانی نایب الحکومه، کدخدای آن زمان و مرحوم سید عباس مصطفوی دارانی(که یکی از شاگردان جهانگیرخان قشقائی و از هم مباحثات سید حسن مدرس و آیت الله العظمی بروجردی در مدرسه صدر اصفهان بوده است) و پیگیری اهالی فرهنگ دوست فریدنی تاسیس شده است.
این دبستان نهمین آموزشگاهی بوده که در آن زمان در استان دهم یعنی استان اصفهان تاسیس شده و دارای 3800 متر عرصه، 300 متر اعیان و شش کلاس درس بوده که به عنوان پایگاه علمی در دوره ابتدایی فعالیت می کرده ضمن اینکه در این آموزشگاه چهره های سرشناسی چون دکترسید مصطفی مصطفوی یکی از شاگردان دکتر محمد قریب، تحصیل کرده است.

تا سال 1314 در مدرسه خاقانی فقط پسران در مقطع ابتدایی در حال تحصیلی بودند ولی از سال 1315 دختران نیز در مدرسه ثبت نام شدند و مدرسه به صورت مختلط در آمد. مدرسه تا سال 1327 به صورت مختلط بود و از آن سال به بعد با تاسیس مدرسه دخترانه نمره 3400 به صورت پسرانه اداره شد.
این آموزشگاه با توجه به مرمتی های که صورت گرفت از سال 1394 به عنوان موزه آموزش و پرورش شهرستان و موزه مردم شناسی شهرستان فریدن افتتاح و اکنون با پنج غرفه نمایشگاه شهدای فرهنگی، نمایشگاه اسناد تاریخی آموزش و پرورش، نمایشگاه کشاورزی، نمایشگاه آثار فرهنگی و نمایشگاه سبک زندگی آماده پذیرایی از علاقه مندان است.

 

به اشتراک بگذارید :