15 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۱۱ ۰۸:۵۷:۰۰
کد مطلب:  1461911
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس تاکید کرد:
آموزش مجازی موجب توسعه عدالت آموزش شده است

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس با اشاره به اینکه با بروز کرونا سبک و شیوه های آموزش دگرگون شده است، گفت: با ارتقا سواد رسانه ای معلمین و اولیا و همچنین در اختیار قرار گرفتن محتوای مناسب آموزشی برای همه دانش آموزان در بحران کرونا، به توسعه عدالت آموزشی کمک شده است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، محمد فیاض پور در جلسه برخط با مدیران مدارس ابتدایی شهرستان مرودشت گفت: تمام فعالیت ها، طرح ها و برنامه های حوزه ابتدایی با هدف تربیت انسان  صالح، متدین ، آزادی خواه و آگاه به حقوق خود در حال انجام است تا همه دانش آموزان به شهروندانی مطلوب با استانداردهای جهانی تبدیل شوند.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس با اشاره به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش گفت: در این سند، تربیت تمام ساحتی و متوازن مد نظر است و پرورش انسان های تک بعدی جایگاهی ندارد و ما خواهان دانش آموزانی هستیم که با گذران دوره 6 سال ابتدایی و پیش دبستانی، مهارت های اولیه زندگی مانند مهارت های رفتاری، گفتاری  و اجتماعی را بیاموزند.

فیاض پور گفت: آموزش ابتدایی به عنوان آموزش پایه و اساسی در حال آگاهی بخشی  فردی و اجتماعی به دانش آموزان است که این وظیفه و هدف در سند تحول بنیادین گنجانده شده است به گونه ای که ارزشیابی کمی و نمره ای دیگر وجود ندارد و شکل و سیاق ارزشیابی به صورت کیفی و توصیفی در آمده است.

وی با ابراز امیدواری از تربیت انسان های متخصص و با مهارت در سیستم تعلیم و تربیت افزود: به دنبال این هستیم که تربیت انسان های تک بعدی از ذهنیت تمام مردم خارج شود و دانش آموزان ابتدایی بتوانند به عنوان یک شهروند متدین و متمدن بر مبنای اقتضائات ملی، فرهنگی و اجتماعی زندگی کند.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس با اشاره به بحران کرونا و تغییر روش ها و سبک های آموزشی و تربیتی اظهار کرد: از همان ابتدا شیوع ویروس کرونا متناسب با شرایط،  راهکارها، دستور العمل ها و شیوه نامه ها ی مناسب توسط مدیران و معلمان تدوین شد تا با تولید محتوا های گوناگون، هر خانه به یک مدرسه تبدیل شود.

فیاض پور مختصات یک مدرسه مجازی و آموزش الکترونیکی که نیاز به زیر ساخت های مناسب دارد را ویژه برشمرد و گفت: معلمین سراسر کشور با تمام محدودیت ها نخستین تجربه آموزش مجازی را به صورت جدی دنبال کردند و خوش درخشیدند.

وی در خصوص مزایای آموزش مجازی گفت: سواد رسانه ای تمام همکاران، اولیا و دانش آموزان در این بحران ارتقا پیدا کرده است که اگر این فرآیند را در شرایط عادی دنبال می کردیم زمان زیادی را می طلبید و همچنین عدالت آموزشی به شکل ملموس تری به اجرا درآمده است به گونه ای که دانش آموزان در دورترین نقاط میتوانند کلیپ درسی متفاوت را دانلود و تماشا کنند و همه دانش آموزان بهترین معلم و باکیفیت ترین آموزش را میتوانند داشته باشند.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس تعمیق یادگیری به دلیل چند رسانه ای بودن آموزش (استفاده از فیلم، صدا، تصویرو...) را یکی دیگر از مزایای آموزش مجازی برشمرد و گفت: چالش ها به وجود آمده در بحران کرونا به فرصت تبدیل شد که نمونه ای از آن اهدا بیش از 20 هزار تبلت به دانش آموزان نیازمند استان فارس توسط نهادهای مختلف  بود و همچنین امکان نظارت از راه دور مسئولین آموزش و پرورش از تمامی کلاس ها از دیگر نقاط قوت آموزش درفضای مجازی بوده است.  

فیاض پور فعالیت ها و راهکارهای را که در این بحران تدوین و اجرا شد را مثبت قلمداد کرد و اظهار کرد: تمام همکاران ما از آموزگاران تا وزیر آموزش و پرورش با برنامه ریزی دقیق توانستند در پاسخ به سوال (چه باید کرد؟) عملکرد شایسته ای را داشته باشند.   

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس خواستار شد:  مدیران مدارس باید  کیفیت مدیریت خود را ارتقا دهند زیرا که این مدیران به سبب تجربه مدیریت در بحران کرونا بسیار  پخته تر از گذشته هستند.

وی گفت: طرح های حوزه آموزش ابتدایی همچون گذشته در حال اجرا است و عملکرد شهرستان مرودشت در بازرسی های انجام گرفته از نظر آموزش مجازی رضایت بخش بوده که این مساله جای تقدیر دارد.

فیاض پور از مدیران مدارس خواست با معلماتی که دچار مشکل می شوند در زمینه روحی، معنوی و مادی همراهی داشته باشید تا حس همدلی و نشاط بین تیم مدرسه تقویت شود.

وی در پایان گفت: جامعه امروز معلمین را به چشم انسان های زحمت کش، دلسوز و با وجدان بالای کاری نگاه میکند که همین مساله سبب ارتقا جایگاه این قشر زحمتکش شده است.

 

به اشتراک بگذارید :