20 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ ۱۳:۳۸:۱۷
کد مطلب:  1460899
بحری‌زاده: نقش پذیری دانش‌آموزان عامل مهم تحقق امور تربیتی است
نگاه بخشی به امور تربیتی بی ثمر است/تربیت جوان مومن انقلابی ماموریت مهم نهاد امور تربیتی است

مراسم گرامی داشت هفته تربیت اسلامی برگزار شد

 مراسم گرامیداشت هفته تربیت اسلامی

 

قائم مقام معاون وزیر در سازمان دانش‌آموزی تاکید کرد نگاه بخشی به امور تربیتی یک نگاه بی ثمر است برای خروجی تربیت باید امور ما سیستمی و هم افزا باشد تا سیمای تربیتی دانش‌آموزانی که از دالان ۱۲ ساله آموزش و پرورش خارج می‌شوند تصویر مطلوب تربیت و سند تحول باشد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران به نقل از خبرگزاری پانا،اسماعیل بحری‌زاده در مراسم گرامیداشت هفته تربیت اسلامی با بیان اینکه معاونت پرورشی و فرهنگی اقیانوسی از موقعیت‌های تاثیرگذار تربیتی را فراروی دانش‌آموزان قرار داده است اظهار کرد: فعالیت‌های این معاونت متناسب با ذائقه‌های مختلف دانش‌آموزان طراحی و در معرض آنان قرار گرفته است تا زمینه ساز تحقق تحول تمام ساحتی شود قطعا حضور دانش‌آموزان و نقش پذیری آنان منجر به تحقق تربیت مدنظر نظام تعلیم و تربیت است.

وی تربیت را یک امر پیچیده و سیستمی دانست و گفت: تربیت از عوامل مختلفی تشکیل شده که این عناصر و اجزا باید یک پیوستگی مشخصی داشته باشند و همسو باهم حرکت کنند تا تربیت در رفتار دانش‌آموزان متجلی شود.

بحری‌زاده ادامه داد: برهمین اساس باید امور تربیتی نیز سیستمی باشد و نگاه بخشی یک نگاه بی ثمر است برای خروجی تربیت باید امور ما نیز سیستمی و هم افزا باشد تا سیمای تربیتی دانش‌آموزانی که از دالان ۱۲ ساله آموزش و پرورش خارج می‌شوند تصویر مطلوب تربیت و سند تحول باشد.

قائم مقام معاون وزیر در سازمان دانش‌آموزی با اشاره به اینکه عوامل موثر در تربیت همچنین عوامل مانع از تربیت زیاد هستند بیان کرد: عامل شاخص‌ها و هدف گذاری اگر درست باشد برکات خوبی در موفقیت تربیت به همراه دارد؛ شاخص‌ها پیشران رفتار و رفتارها پیشران عملکردها هستند.

وی با اشاره به اینکه ما در سازمان دانش‌آموزی نقش پذیری را داریم که اگر دانش‌آموزان در فعالیت‌ها نقش پذیری کنند تربیت دانش‌آموز محقق می‌شود افرود: شاخص کنکور در پایان دوره تحصیل دانش‌آموز یک شاخص مهم است که فعالیت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بحری‌زاده عنوان کرد: برای برون رفت از مشکلات باید مدرسه و عوامل انسانی آن، سازمان خانواده، سازمان جامعه و تمام عناصر موثر بر تربیت همسو شوند تا اتفاقی برای دانش‌آموز بیفتد.

قائم مقام معاون وزیر در سازمان دانش‌آموزی ضمن توصیه ای به والدین گفت: باید درباره باورها و تربیت فرزندان خود حساس باشید. با مرور فرمایشات مقام معظم رهبری درمی‌یابیم که چندبار از کلمه جنگ در تربیت نام برده اند و تاکید کردند هویت ملی و اسلامی دانش‌آموزان حائز اهمیت است لذا مربیان پرورشی ما در این جنگ و عرصه باید مسلح به زیرساخت‌ها باشند.

وی در پایان تربیت جوان مومن انقلابی را ماموریت مهم نهاد امور تربیتی دانست.

۴ اصل جدی در حوزه پرورشی با محوریت قرآن

محمدرضا مسیب‌زاده مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش نیز در ادامه این مراسم ضمن گرامیداشت یاد شهدای امور تربیتی که نهال درخت تنومند پرورشی را کاشته اند اظهار کرد: بالاترین مرتبه شکر نماز است که از خداوند شکرگذاری می‌کنیم اکنون نیز باید از تمام افرادی که نهاد امور تربیتی را نگاه داشتند تشکر کنیم.

وی افزود: بنابر تاکید مقام معظم رهبری که متذکر شدند برایند فعالیت‌های ما به سمت اسلام است، و با توجه به فعالیت‌های گذشته درمی‌یابیم‌ که وظایف مربیان پرورشی به نحو شایسته ای به عنوان سربازان گمنام آموزش و پرورش انجام شده است.

مسیب‌زاده با بیان ۴ اصل جدی در حوزه پرورشی با محوریت قرآن ادامه داد: محوریت مدرسه و نقش دانش‌آموزان در اجرای برنامه‌ها و تحقق تربیت تمام ساحتی؛ فراگیری در عین اثربخشی؛ توسعه مشارکت و مشارکت پذیری؛ توجه به کارهای گروهی از جمله این محورهاست.

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش در پایان بر خواندن بیانیه گام دوم انقلاب تاکید کرد و افزود: ارزش‌های انقلاب به برکت خون شهداست که باید حافظ آن باشیم.

در این مراسم از خانواده شهید فرهنگی و پیشکسوتان حوزه پرورشی تقدیر به عمل امد.

 

به اشتراک بگذارید :